עימותים בין מתפללים מנעו מנשות הכותל להתפלל ברחבה המרכזית

נשות הכותל ביקשו לציין 30 שנים לארגון, אך נתקלו באלפי חרדים שהגיעו לכותל בשעה מוקדמת במטרה למנוע מהן להתפלל. מנכ"ל התנועה המסורתית הותקף בידי מתפללים, בן 20 נעצר. המשטרה: פרובוקציה של נשות הכותל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עימותים פרצו הבוקר (שישי) בין אלפי מתפללים חרדים לפעילות נשות הכותל ולפעילים קונסרבטיבים, שנאלצו להתפנות בליוווי משטרתי לפני שסיימו להתפלל. מנכ"ל התנועה המסורתית יזהר הס הותקף על ידי מתפללים שדחפו אותו, צעקו לעברו קללות ולקחו את כיפתו. מאבטחים במקום ניסו ליצור חיץ בינו לבין המתפללים. בן 20 נעצר בחשד לניסיון תקיפת שוטר.

העימותים הגיעו על רקע התפילה המיוחדת שארגנו נשות הכותל לרגל 30 שנה להיווסדן. לאחר ההודעה על התפילה המתוכננת ארגנו אנשי תנועת "חזון" תפילה נגדית. מנהיג דגל התורה הרב חיים קנייבסקי הצטרף למאבק והורה בימים האחרונים להוציא אלפי תלמידות סמינר לתפילה בכותל אל מול נשות הכותל.

מתפללות ברחבת הכותל המרכזית, הבוקרצילום: GALI TIBBON / AFP
נשות הכותל, הבוקרצילום: GALI TIBBON / AFP

בעקבות הוראתו הגיעו בשעת בוקר מוקדמת אלפי תלמידות סמינר ובחורי ישיבות ומילאו את הרחבה. במהרה התגלעו עימותים וכוחות גדולים של משטרה ניסו להשתלט על האירוע.

במשטרה אמרו בתגובה כי "חלק מנשות הכותל הגיעו לרחבת התפילה המרכזית ככל הנראה באופן מכוון על מנת ליצור חיכוך ופרובוקציה. זאת בניגוד לבקשת הסדרנים והמשטרה שיתפללו ברחבת עזרת הנשים שהוקצתה להן. נוכח הצפיפות בין הפלגים, הדבר יצר עימותים מקומיים שטופלו על ידי כוחות המשטרה שנערכו במקום. לבקשתן של נשות כותל, הן לוו על ידי השוטרים לרחבת עזרת ישראל להמשך תפילתן שם, שכאמור הסתיימה ללא אירועים חריגים".

עימותים בכותל

מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, הרבה נועה סתת, היא אחת הנשים שנזקקו לטיפול רפואי. לדבריה, היא נדחפה, הופלה לרצפה ונזקקה לטיפול רפואי. "אני מזועזעת מההתנהלות השערורייתית של המשטרה שלא דאגה לשלום נשות הכותל ומאות הנשים שהגיעו להתפלל הבוקר, ואפשרה את האלימות הזו, שלא רק אני סבלתי ממנה".

נשות הכותל יוצאות מהרחבה המרכזית, הבוקרצילום: GALI TIBBON / AFP
רחבת הכותל, הבוקר

יו"ר ארגון נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה בתגובה: "למרות האלימות הקשה מצד אלפי חרדים קיצוניים שבאו להפריע לתפילת נשות הכותל; למרות ההגברה המכוונת שהופעלה במקום כדי להפריע לתפילה; למרות הפקרת משטרת ישראל את נשות הכותל לאלימות ולסכנת חיים; למרות שכמה מאיתנו נפצעו ונחבלו - אנחנו נמשיך להתפלל במקום מתוך יראת שמיים ודבקות במטרה. אנחנו כאן כבר 30 שנים וכך נמשיך, מדי חודש בחודשו, לתמיד. אנחנו קוראות לממשלת ישראל להסדיר את מתווה הכותל כפי שסוכם בעבר ולכל המפלגות להעמיד בעת הזו את הנושא בראש סדר העדיפויות שלהן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ