בפעם השלישית השבוע בחריש: פועל מת מנפילה מגובה באתר בנייה

צוות מד"א שהגיע לאתר ביצע בו פעולות החייאה, אך לבסוף קבע את מותו במקום. זהו הפועל הרביעי שנהרג השבוע וההרוג העשירי באתרי בנייה מתחילת השנה. משרד העבודה סגר כמה אתרי בנייה בעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה בחריש, הבוקר

פועל בן 34 ממולדובה נפל היום (שלישי) מגובה ונהרג באתר בנייה בחריש. זוהי הפעם השלישית השבוע שבה נהרג פועל ביישוב. צוות של מד"א שהגיע לאתר ביצע בו פעולות החייאה, ולבסוף קבע את מותו במקום. מדובר בפועל הרביעי שנהרג השבוע והעשירי שנהרג באתרי בנייה מתחילת השנה. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע ונציג משרד העבודה זומן לאתר. לפי משרד העבודה, אתר הבנייה הוא של חברת "שטרן". טרם נמסרה תגובתם.

לקבלן שבאתרו התרחשה התאונה, יצחק שטרן, 22 אתרי בנייה פעילים. חמש תאונות התרחשו בעבר באתרים של החברה ונרשמו נגדם 17 צווי בטיחות, בין היתר בגין עבודה מסוכנת בגובה, ליקוי חשמל מסכני חיים וחיבור פיגומים לקוי.

שר העבודה והרווחה חיים כץ הנחה היום את מנהל הבטיחות לסגור כמה מאתרי הבנייה בעיר ללא הגבלת זמן. משרד העבודה והרווחה שלח מפקחי בטיחות לכמה אתרים בעיר, בהם גם אתר הבנייה בו התרחשה התאונה היום.

זירת התאונה בחריש, היוםצילום: דוברות מד"א

אולם, הצהרת השר כי האתרים ייסגרו ללא הגבלת זמן מטעה. על פי חוק, צו בטיחות עומד בתוקף עד תיקון הליקויים האמורים בו, ומפקח חייב על פי חוק להגיע לאתר בתוך שני ימי עבודה מעת שהקבלן הודיע שתיקן את הליקוי. כך שבפועל, האתרים עשויים להיפתח מחדש בתוך ימים ספורים.

בהעדר סנקציה כואבת, צווי בטיחות יוצאים שוב ושוב עבור אותן חברות ואף באותם אתרים ממש, באופן שמעקר אותם ממשמעות. כדי לשנות את המצב, הקבוצה למאבק בתאונות בניין דורשת כבר זמן רב שמשרד העבודה יפעל לתיקון החוק, כל שהמפקחים יוסמכו לסגור לפרקי זמן ממושכים אתרי בנייה בהם התגלו הפרות בטיחות חמורות או חוזרות, גם אם אלה תוקנו.

מפקחי הביטחות שנשלחו היום לחריש לאחר התאונה הוציאו שישה צווי בטיחות לאתרי בנייה במועצה, בין היתר בגין סכנת התמוטטות קרקע, פיגומים לא תקינים, כבלי חשמל לקויים, היעדר אישור עבודה בגובה וחוסר בציוד מגן וברתמות בטיחות.

חריש, בחודש שעברצילום: ללא קרדיט

בדברים שמסר, כץ לא התייחס לאחריות משרדו למצב והאשים את הקבלנים: "ההאשמה הבלעדית להמשך הקטל באתרי הבנייה היא של הקבלנים. לאחר כל המאמצים שהשקענו ליצירת ההרתעה החסרה במשך שנים בענף הבנייה, ציפיתי ששנת 2019 תראה שינוי מגמה מובהק. נמשיך ונחריף את צעדינו  איפה שהכי כואב לקבלנים - בכיס, עד שהם יפנימו את חשיבות ההקפדה על תקנות הבטיחות וייקחו אחריות על שלום העובדים".

בתחילת השבוע נהרגו שלושה בני אדם ושניים נוספים נפצעו בארבע תאונות עבודה ברחבי הארץ. הפועל פהד יוסף גנימאת בן ה-38 נפגע ממלגזה במפעל באזור התעשייה בנתיבות. כעבור זמן קצר נקבע מותו והעבודה במקום הופסקה. בשעות הצהריים באותו יום נפלו שני פועלי בניין כבני 25 מגובה של שבע קומות באתר בנייה בחריש. מותו של אחד מהם, דאמן ג'ול טאטור, נקבע במקום. הפועל השני, אמין נאסר בסול, פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה במצב קשה, ומת בערב מפצעיו.

ביום שישי נפל פועל בן 19 מגובה ונהרג בבניין משרדים ברחוב דובנוב בתל אביב. צוות של מד"א שהגיע לבניין קבע את מותו במקום. הצעיר, אשר עבד בהתקנת מזגנים, נפל מגובה של שלוש קומות אל חוות מזגנים שבתחתית הבניין. צוותי כיבוי סייעו בחילוצו באמצעות מנוף.

הדס תגרי, מנהלת "הקבוצה למאבק בתאונות בניין", אמרה היום: "לאחר שהתברר כי יישום התקנות  שהסמיכו את מפקחי הבטיחות להטיל קנסות כספיים בגין הפרות בטיחות נכשל כישלון חרוץ - מתברר שוב כי קיימת דחיפות בהטלת סנקציות מרתיעות בגין הפרות בטיחות. במצב הקיים, צווי בטיחות בגין הפרות בטיחות וצווי הפסקת עבודה מוצאים לימים בודדים והחברות מורשות לחזור לעבודה לאחר ימים ספורים, אף כאשר ביצעו עבירות בטיחות חמורות וחוזרות ואף אשר אלה גרמו לתאונה הקטלנית".

מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה ראובן בן שמעון מסר: "ההפקרות באתרי הבנייה נמשכת, ומשרד העבודה והרווחה בראשות השר חיים כץ נכשלו בהגנה על העובדים הכי שקופים והכי חלשים בחברה הישראלית. נושא הבטיחות באתרי הבנייה איננו על סדר היום וכמעט ואף מפלגה לא מדברת על חיי הפועלים שמופקרים אל מותם בקול דממה דקה".

לדבריי עו"ד גדיר ניקולא מקו לעובד: "סגירת אתרי בנייה המסכנים את שלום עובדיהם הוא הדבר האלמנטרי המצופה מהרשות האחראית. לא היה צריך לחכות לשלושה הרוגים באתרי בנייה כדי שמינהל הבטיחות יצא במבצע אכיפה שם, ואין להסתפק בצווי הסגירה שמוציא המינהל כיום, שתוקפם פוקע עם תיקון הליקויים. קבלן שאתר הבנייה בביצועו מסכן את שלום העובדים בו, אמור להיסגר לכל הפחות ל-30 ימים רצופים. רק פגיעה בכיס הקבלנים יכולה לעצור את הקטל באתרי הבנייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ