משרד החינוך אישר שוב למאות בתי ספר לגבות אלפי שקלים נוספים בשנה

האישור לבתי ספר עם תוכניות לימוד בעלות ערך מוסף - כגון תוכניות תורניות, מדעיות או אומנותיות - היה אמור לפוג בסוף השנה, אך הוארך בשלוש שנים. בשבוע הבא ידון בג"ץ בעתירה בנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפנת חורב, ב-2010

משרד החינוך האריך בשלוש שנים נוספות את האפשרות לגבות תשלום מהורים עבור תוכניות לימוד מיוחדות המתקיימות במאות בתי ספר תורניים ובבתי ספר ייחודיים - כגון תיכונים למדעים, אומנויות ועוד. מדובר באישור חריג שאמור היה לפוג בסוף שנת הלימודים הנוכחית, אך חוזר מנכ"ל שפורסם בשבוע שעבר מאריך את האישור בשלוש שנים נוספות - עד לשנת הלימודים תשפ"ג (2023-2022). התשלום על התוכניות המוחרגות יכול להגיע לאלפי שקלים בשנה, ועשוי להיות גבוה במיוחד בכיתות התיכון.

מחקר של הכנסת מהשנה שעברה מצא שכ-700 בתי ספר (כ-20% מכלל בתי הספר) גובים סכום של יותר מ-2,000 שקל בשנה באישור משרד החינוך. מתוכם, כ-200 בתי ספר גובים סכום הגבוה מ-5,000 שקל בשנה. המחקר מצא עוד, כי בתי ספר רבים גובים סכומים גבוהים מבלי לבקש אישור מהמשרד.

תלמידה במגמת מוזיקה קלאסית בתלמה ילין, ב-2016צילום: אילן אסייג

מדובר בתשלומים החורגים מסל התשלומים הבסיסי שאותו נדרשים הורים לשלם - הכולל תשלום עבור ביטוח, טיולים, מסיבות ומספר מצומצם של שעות לימודים נוספות (תל"ן) - סכום הנע בין 261 ש"ח בשנה בכיתות הנמוכות לכאלף ש"ח בשנה בכיתה י"ב. האישור החריג מאפשר גביית תשלומים נוספת, החורגת מהסל הרגיל המאושר על ידי משרד החינוך, אשר עשויה להגיע לאלפי שקלים בשנה.

האישור ניתן בין היתר עבור בתי ספר המקיימים תוכנית לימודים נוספת תורנית - תוספת של שעות לימודי קודש בבתי ספר ממלכתיים-דתיים וחרדיים. חוזר מנכ"ל מתיר לבתי הספר הדתיים לגבות עד 1,150 ש"ח לשנה לתלמיד עבור תוכנית הלימודים התורנית בבית הספר היסודי, ועד 2,300 ש"ח לשנה בבית הספר התיכון.

משרד החינוך מתיר לבתי הספר התורניים לגבות כספים נוספים עבור תוכניות העשרה אחרות, כמו פעילות חברתית תורנית (הרצאות וסיורים), שבת בית-ספרית הכוללת לינה, ארוחות ופעילויות וכן תשלום נוסף עבור תוכנית לימודים נוספת שאינה תורנית. בסך הכל, מותר לבתי הספר הללו לגבות סכום של 2,020 ש"ח בשנה בכיתות א'-ג', 3,305 ש"ח בכיתות ד'-ו', ו-5,580 ש"ח בשנה בבית הספר התיכון.

הישיבה התיכונית בירוחם, ב-2015צילום: אליהו הרשקוביץ

אישור חריג נוסף ניתן גם לבתי ספר ייחודיים שקיבלו הכרה על ידי משרד החינוך. מדובר ברשימה מצומצמת של בתי ספר שיש להם ערך מוסף בתחום מסוים: אמנויות, מדעים, לימודים הומניים, חינוך אנתרופוסופי, חינוך דו-לשוני, חינוך דמוקרטי ועוד. חוזר מנכ"ל מאפשר לבתי הספר הללו לגבות 885 ש"ח לשנה בכיתות הנמוכות ו-2,300 ש"ח בשנה בבתי הספר התיכוניים, עבור שעות לימוד נוספות בתחום הייחודי של בית הספר. בנוסף לסכום הזה, מאפשר חוזר מנכ"ל גבייה של כמה מאות שקלים בשנה עבור סמינריון או שבת בית-ספרית.

חינוך פרטי בתוך הממלכתי 

בשבוע הבא ידון בג"ץ בעתירה נגד מדיניות משרד החינוך לאפשר גביית תשלומי הורים החורגים מהסל הבסיסי. העותרים - ארגונים אזרחיים שונים והורים מהחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי - מיוצגים על ידי עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה. לדברי העותרים, ההיתר לגבות תשלומים נוספים "הוביל ליצירת מסגרות חינוך נפרדות לתלמידים בעלי יכולת כלכלית גבוהה". במסגרת העתירה נטען כי האישור שמעניק חוזר מנכ"ל לגבייה הנוספת אינו ניתן שלא כדין, שכן הסמכות לקבוע את סכום הגבייה המירבי מההורים נתונה בידי ועדת החינוך של הכנסת, וזו התירה את גביית סל התשלומים הבסיסי בלבד.

"חוזרי המנכ"ל מעניקים גושפנקא למאות מוסדות חינוך ממלכתיים, להתנות את הכניסה אליהם בתשלום של אלפי שקלים בשנה", נכתב בעתירה. "להוסיף שעות תל"ן בגובה של כמעט 50% מהשעות הניתנות על ידי המדינה; לפצל כיתות לשם יצירת חינוך איכותי יותר, באמתלה כי מדובר בחינוך 'ייחודי' או תורני' המצריך זאת; לאפשר לתלמידים להורים שידם משגת לרכוש לימודי בגרות ולימודי יסוד בכסף פרטי. במילים אחרות, חוזרי המנכ"ל מתירים קנייה של שירותי חינוך פרטי נפרדים ומדירים בתוך מערכת החינוך הרשמית-ממלכתית-ציבורית. כל זאת ללא הסמכה בדין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ