הלמ"ס: מספר המועמדים ללימודים באוניברסיטאות ירד ב-15% בתוך עשור

לפי נתוני הלמ"ס, הירידה נמשכת על אף שאוניברסיטת אריאל הפכה ממכללה אקדמית לאוניברסיטה. במכללות אמנם חלה עלייה במספר המועמדים, אך ב-3 השנים האחרונות מסתמנת האטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת אריאל, בשנה שעברה

מספר המועמדים לאוניברסיטאות בישראל ירד בעשור האחרון ב-15%, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהתפרסמו היום (רביעי). גם במכללות נרשמה ירידה במספר המועמדים ללימודים בשלוש השנים האחרונות - נתון שמסמן בלימה במגמת העלייה שחלה במכללות בעשור האחרון.

מגמת הירידה במספר המועמדים לאוניברסיטאות נמשכה למרות הפיכתה של אוניברסיטת אריאל ממכללה אקדמית לאוניברסיטה בשנת הלימודים 2014-2013. על פי הלמ"ס, בשנת הלימודים 2018-2017 היו 30,925 מועמדים ללימודי תואר ראשון באוניברסיטאות, בעוד בשנה שקדמה לה הגישו את מועמדותם 31,929 מועמדים.

סטודנטים במהלך הפסקה באוניברסיטת חיפה, לפני כשבועיים. ירידה באחוז המועמדים הניגשים לבחינה הפסיכומטריתצילום: Dina Kraft

לעומת מגמת הירידה באוניברסיטאות, בעשור האחרון חלה עלייה מתמדת במספר המועמדים למכללות: מ-38,280 לפני עשור ל-42,543 בשנת הלימודים 2018-2017. עם זאת, מגמת העלייה נבלמה בשלוש השנים האחרונות- אז נרשמה ירידה במספר המועמדים במכללות.

מגמה נוספת היא זו של ירידה באחוז המועמדים להשכלה גבוהה הניגשים לבחינה הפסיכומטרית: לפני עשור ניגשו לבחינה הפסיכומטרית 90% מהמועמדים ללימודים באוניברסיטאות, ואילו בשנת הלימודים 2018-2017 רק 81% מהמועמדים ניגשו גם לבחינה הפסיכומטרית. בקרב המועמדים ללימודים במכללות, נרשמה באותן שנים ירידה מ-65% שניגשו לבחינה הפסיכומטרית לפני עשור, ל-49% בלבד בשנה שעברה.

מבין המועמדים שניגשו לבחינה הפסיכומטרית, נמצא פער משמעותי בין הציון הפסיכומטרי של מועמדים שהתקבלו בעדיפות ראשונה לאוניברסיטאות, לזה של מועמדים שהתקבלו בעדיפות ראשונה למכללות האקדמיות: ציון המועמדים לאוניברסיטאות עמד על 628 נקודות בממוצע, לעומת 521 נקודות בממוצע אצל התלמידים שהתקבלו למכללות. הפער בציון לטובת האוניברסיטאות היה קיים בכל תחומי הלימוד, והוא היה המשמעותי ביותר היה בקרב המתקבלים ללימודי משפטים – פער של 150 נקודות בממוצע.

נתוני הלמ"ס מצביעים על מקצועות שבהם עדיין קיימים פערים גדולים בביקוש בין גברים לנשים: במקצועות ריפוי בעיסוק, הפרעות בתקשורת, ייעוץ חינוכי, עיצוב פנים, תולדות האומנות, הכשרה להוראה ועיצוב פנים, 90% מהמועמדות בשנת הלימודים האחרונה היו נשים. במקצועות הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת מכונות הנדסת בניין, יותר מ-85% מהמועמדים היו גברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ