האסון בנחל צפית: משרד החינוך קבע כי המכינה לא תשוב לפעילות השנה

ועדת הבדיקה ציינה כי המכינה, שעשרה מחניכיה נהרגו בשיטפון, לא נתנה מענה טיפולי-נפשי מספק לסגל ולחניכים. הורי ההרוגים: "ההחלטה לא פוטרת את הגורמים הממשלתיים מאחריות לאסון"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכינת בני ציון בתל אביב, בחודש אפריל
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

ועדה של משרד החינוך, שהוקמה במטרה לבחון את כשירותה של מכינת בני ציון לשוב לפעילות בשנת הלימודים הבאה, הכריעה שהיא תישאר סגורה. לאחר אסון השיטפון בנחל צפית, שבו נהרגו עשרה מתלמידי המכינה, קבעה הוועדה כי העמותה והמכינה "טרם סיימו את תהליכי ההתארגנות הנדרשים בהיבטים מהותיים, בהם החינוכי, מבנה המכינה ואיתנות פיננסית". הוועדה אמנם ציינה כי ערכה תהליך של הפקת לקחים מהאסון ובמסגרתו ננקטו פעולות בהיבטים האדמיניסטרטיביים והארגוניים, אך לא היה בהם "כדי להצביע על השלמת כל תהליכי ההתארגנות הנדרשים בנושאים מהותיים". על החלטת הוועדה דווח לראשונה הערב (חמישי) בחדשות 12.

הוועדה ציינה כי רק 11 חודשים אחרי השיטפון מונתה מנהלת חינוכית למכינה. "נכון למועד זה, כפי שעולה מחוות הדעת החינוכית, הלו"ז המתוכנן לתש"פ לא שונה כמעט מזה שהיה בתשע"ח וגם קיצור הלו"ז אינו משמעותי. חזון המכינה לא השתנה לאחר האסון", קבעה הוועדה. "בנוסף, לא ניתנה תשומת לב מספקת לשאלת ליווי החניכים והסגל בהיבט הנפשי-טיפולי לנוכח הביקורת הציבורית העזה והמשפטים הצפויים להתקיים נגד המכינה".

הרוגי האסון בנחל צפית

עוד ציינה הוועדה כי טרם נחתמו חוזי שכירות עם בעלי הדירות במבנה המיועד למגורי החניכים עם המעבר למיקום חדש וטרם נמצא מבנה ספציפי. "כפי שעולה מנתונים שהוצגו לוועדה, רק בימים האחרונים נבדקו חלופות למבנה הקיים. חלופות אלה נמצאות בשלבים ראשוניים ואינן בשלות לאכלוס". כמו כן, הוועדה העלתה חשש באשר לעמידות הכלכלית של התאגיד המפעיל את המכינה בשנת הלימודים הקרובה. עם זאת, ציינה הוועדה כי נציגי העמותה טענו שאין חשש להקפאת נכסים או למימוש צווים זמניים בזמן הקרוב, גם אם יוגשו תביעות בעתיד הקרוב.

מעורכי הדין אלי זהר ואפרת רייטן ממשרד גולדפרב זליגמן, המייצגים את ההורים של בני הנוער שנהרגו בטיול, נמסר: "ההחלטה לסגירת מכינת בני ציון על ידי משרדי הממשלה, שהיו אמורים לפקח על פעילות המכינות ובהן בני ציון, אינה פותרת את בעיית כלל המכינות הקדם צבאיות ואינה פוטרת את הגורמים הממשלתיים מאחריותם לאסון. המשך עצימת עיניים וחוסר פיקוח ורגולציה מתאימה של משרד החינוך ומשרד הביטחון מדאיגים מאוד. אנו רואים בחומרה את העובדה ש-11 חודשים מאז אסון מכינת בני ציון, ראש ממשלה טרם קיים את הבטחתו להקים ועדת חקירה בלתי תלויה לחקר האסון - כדי שאסון שכזה לא יחזור עוד לעולם".

בנובמבר הודיעה המכינה שתחזור לפעילות ב-2019 ותתחיל לגייס חניכים חדשים. המכינה פרסמה דו"ח תחת הכותרת "בדק בית לאפיון נקודות החוזק והחולשה שלה" – אך ציינה בו כי אינה מתייחסת באופן ישיר לאסון בנחל צפית באפריל, מפני שהוא נחקר עדיין במשטרה. בתגובה להודעה בנובמבר, הורי החניכים שנהרגו חזרו על דרישתם להקים ועדת חקירה לאסון.

מהנהלת מכינת בני ציון והוועד המנהל נמסר: "הועברה לידינו החלטת משרד החינוך להשהות ולא לתקצב את המכינה בשנה הבאה. לעולם נזכור ונכאב את מותם הטרגי של יעל, עדי, רומי, אילן, שני, גלי, מעיין, אגם, אלה וצור זכרונם לברכה. המכינה מצטרפת באופן מלא לקריאת המשפחות להקמה ועדת בדיקה ממלכתית בלתי תלויה".

עוד נמסר כי "מאז האסון, ראשי המכינה החדשים לקחו אחריות על האסון וביצעו תהליכי התחדשות עמוקים, לצד החלטה על הקפאת שנת הלימודים הנוכחית לטובת הליך בדק בית מקיף, אשר בסיומו נכתב מסמך שקוף לציבור המפרט את מה שעל המכינה לשפר בנושאי בטיחות, צוות חינוכי, אורחות חיים, תוכנית חינוכית ועוד. למרות השינויים הרבים שנעשו, נלמד את הערות משרד החינוך, ולאור זה אנו נבחן את צעדינו להמשך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ