בית המשפט ביטל את הנוהל שמנע דיור ציבורי מנשים שמקבלות קצבת מזונות

עד כה רק אמהות חד-הוריות לשלושה ילדים שמקבלות הבטחת הכנסה היו זכאיות לדיור ציבורי. בית המשפט קבע כי הנוהל יבוטל בעוד כשנה, והשינוי צפוי להעניק זכאות ל-3,000 נשים נוספות

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיור ציבורי באור עקיבא, ב-2018
לי ירון
לי ירון

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע היום (שני) כי גם נשים שמקבלות קצבת מזונות יהיו זכאיות לדירה בדיור ציבורי. בכך ביטל בית המשפט את הנוהל של משרד השיכון שהעניק זכאות לדיור ציבורי רק לנשים שמקבלות הבטחת הכנסה עם שלושה ילדים ומעלה - וקבע כי אינו שוויוני. פסק הדין ניתן בעתירה שהגיש הסיוע המשפטי במשרד המשפטים בשמה של אם חד-הורית לשלושה ילדים. השינוי ייכנס לתוקף בעוד כשנה וצפוי להעניק זכאות ל-3,000 נשים נוספות.

העתירה הוגשה לאחר שמשרד השיכון דחה על הסף את בקשתה של האם, דבורה אלבז, משום שהיא לא מקבלת השלמת הכנסה או הבטחת הכנסה אלא קצבת מזונות מהביטוח הלאומי. עורכות הדין דקלה צרפתי-דלג'ו ואיילת הלברשטט מהסיוע המשפטי ביקשו מבית המשפט בעתירה להתערב במדיניות משרד השיכון, שדוחה ללא בחינה בקשות לדיור ציבורי מצד חד-הוריות שמתקיימות מקצבת מזונות. הרחבת האוכלוסיות הזכאיות לדיור ציבורי היה אחד הנושאים שביקש לקדם מנכ"ל משרד השיכון לשעבר, חגי רזניק, שהתפטר לפני כמה שבועות כדי להתמודד בבחירות עם מפלגת גשר.

דיור ציבורי באשדוד, ב-2018צילום: אילן אסייג

פסק הדין של השופטת מיכל אגמון-גונן נפתח במלים: "עתירה זו מפנה את הזרקור לחסמים הרבים העומדים בפני דבורה אלבז, כמו בפני אנשים אחרים החיים בעוני, למיצוי זכויותיהם, בין היתר בכל הנוגע לדיור הציבורי. הנהלים המסורבלים, חוסר הידע וחוסר הנגישות לרשויות המינהל ולבית המשפט, העומדים בין דבורה אלבז ואחרות במצבה לזכויות המוקנות לה".

השופטת הרחיבה בפסק הדין על סיפורה האישי של אלבז, שבשמה הוגשה העתירה העקרונית, "כדי להדגיש את הקושי שלה, כמו רבות במצבה, לקבל את הסיוע המגיע לה במסגרת התקציב והקריטריונים שנקבעו; להדגים, באמצעות סיפורה של דבורה אלבז, את הקשיים במיצוי הזכויות הנתונות לזכאים במסגרת מדיניות הרווחה; לגרום לכך שדבורה אלבז ואחרות במצבה ידעו כי יש מי ששומע את קולן, ולהביא לכך שדבורה תדע, ותוכל לומר בלב שלם לילדיה, כי עשתה הכל כדי להשיג להם קורת גג".

בנוסף, השופטת אגמון-גונן הדגישה כי הזכות לדיור נאות בישראל אינה מעוגנת ברובה בחקיקה ראשית, אלא בנהלים של משרד השיכון, שלדבריה הם מורכבים, ואף סותרים זה את זה במקרים מסוימים. אגמון-גונן גם הדגישה את חשיבות הסיוע המשפטי בהקשר של דיור ציבורי, ואמרה: "כאשר הסיוע המשפטי בוחר, כמו במקרה זה, להעלות בעיה שהוא נתקל בה כבעיית רוחב, ולהעלותה באמצעות עתירות פרטניות, יש לברך על כך. זו אחת הדרכים, להתגבר על אותם חסמים ולהביא לפתרון של מקרים רבים".

אגמון-גונן קבעה כי משרד השיכון ישלם לאלבז 25 אלף שקל עבור הוצאות משפט ושכר טרחה, במטרה לעודד אחרים להגיש עתירות דומות. השופטת כתבה בסוף פסק הדין: "אני תקווה כי בעקבות פסק הדין יתוקנו כלל הנהלים, כך שדבורה אלבז וילדיה, יחד עם נשים אחרות במצבה יתעוררו לבוקר חדש עם תחושה חדשה".

עורכות הדין צרפתי-דלג'ו והלברשטט מסרו לאחר ההחלטה: "מדובר בפסק דין משמעותי במיוחד שמותיר חותם בתחום 'משפט ועוני' ובזכות לקורת גג, ומהווה בשורה לאמהות חד-הוריות. ניכר כי בית המשפט מכיר במורכבות של אנשים החיים בעוני". לדבריהן, "בית המשפט נחשף ומבין את המכשולים והחסמים שחווים אנשים בעוני במיצוי זכויות ובפרט נשים חד-הוריות החיות בעוני במאבקן לקבל קורת גג לילדיהן. כפי שהשופטת ציינה, יש לקוות שפסק דין ייתן לאנשים האלה אופק ועתיד חדש".

אלבז סיפרה לאחר פסק הדין כי היא מתרגשת. "אני לא מעכלת ומקווה שעזרתי לאמהות נוספות במצבי שנמצאות במלחמה יום-יום לקיים את הילדים שלהן, לתת להם גג בכבוד, שיוכלו לגדול כמו ילדים רגילים עם אפשרויות שעומדות בפני ילדים רגילים". עוד אמרה אלבז: "המצב שלי ושל אמהות נוספות הוא בלתי אפשרי, גם ככה אנחנו תלויות בקצבאות שלא מאפשרות לנו לצאת לעבוד ולהרוויח משכורת מכובדת והפחד התמידי מפינוי דירות הוא משתק. אני מחכה ליום שאני וילדיי נזכה לדירה משלנו".

תגובת שרת הבינוי והשיכון ד״ר יפעת שאשא ביטון: ״אני מברכת על החלטת השופטת! מבחינתי, פס״ד הנ״ל מתפרץ לדלת לשכתי שפתוחה לרווחה בנושא. מרגע כניסתי לתפקיד זיהיתי את הצורך במהפכה בדיור הציבורי ובפתיחה של הנושא באומץ, כולל בהיבט של הקריטריונים. הצעד הראשון שעשיתי עם כניסתי הוא הסטת תקציב נכבד לחיזוק הסיוע לנשים חד הוריות, מקבלות מזונות מביטוח לאומי, בשכר דירה.

בקדנציה הבאה אני מקווה להמשיך להיות שרת הבינוי והשיכון בשביל שאוכל לקדם מהפכה זו ובתוכה גם בחינה מעמיקה של הקריטריונים הנוכחים לזכאות בדיור הציבורי.״

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ