שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (שלישי) כי רונה רמון - שמתה בדצמבר שעבר - היא כלת פרס ישראל על מפעל חיים לתשע"ט. את הידיעה על הזכייה מסר בנט לילדיה של רמון - יפתח, נועה וטל. "הפרס מוענק לרמון ז"ל על פעילותה החברתית לאורך השנים", נכתב בנימוקי ועדת הפרס.

"לאחר מותם של בעלה ובנה (האסטרונאוט אילן רמון והטייס אסף רמון, ש"ק) הקימה רמון שורה של מפעלים חינוכיים דוגמת שבוע החלל הישראלי, תחרויות חלל ואסטרונומיה, מרכזי מדעים וחלל בפריפריה, כנס אילן רמון המקצועי, מלגות לחוקרים מצטיינים ועמותת קרן רמון לחינוך למצוינות וחלל בקרב בני נוער בשיתוף משרד המדע ומשרד החינוך", הוסיפו חברי הוועדה בראשות השופטת בדימוס שרה פריש. 

אסף, אילן ורונה רמון, ב-2002צילום: AFP

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר כי "רונה רמון היא גיבורת ישראל של נתינה ואור. כמה אהבה, ציונות, מסירות ותרומה היו באשה זו ובמשפחת רמון בכלל. על אף שאיבדה שניים מהיקרים לה מכל, אילן ואסף ז"ל, רונה בחרה בחיים והקדישה את חייה לעשייה למען החברה. רונה, אילן ואסף רמון ייצרבו בזיכרון הלאומי של האומה כשלושה גיבורים אהובים, שנתנו למדינת ישראל את כל אשר היה להם לתת". 

ילדיה של רמון מסרו: "אין בפרס הזה נחמה, אבל יש בו הרבה גאווה. אימא שלנו לקחה חיים כואבים - והפכה אותם למפעל חיים שנתן כל כך הרבה לאנשים אחרים. ברוחה הייחודית ובעשייתה היא העניקה לעשרות אלפי בני נוער ומהנדסים השראה וכוח להיות טובים יותר ולהגשים את חלומותיהם". 

בני הזוג ארנטל והשר בנט, היוםצילום: ללא

היום הודיע בנט על זוכים נוספים בפרס למפעל חיים - חיים ומירי ארנטל, מייסדי עמותת "זכרון מנחם". העמותה, הפועלת מ-1990, מעניקה תמיכה, מידע ושירותים לילדים חולי סרטן ולבני משפחותיהם. בני הזוג הקימו אותה לאחר שבנם הבכור, מנחם, מת מהמחלה. "משימת חייהם - לעשות הכל למען חולי הסרטן ומשפחותיהם", נכתב בנימוקי ועדת הפרס, "להוציא אותם מהכאב, מהפחד ומהסבל למקום שמח ומלא תקווה". 

העמותה הרחיבה את תחומי פעילותה לאורך השנים. ב-1993 הוקם מרכז אירוח בירושלים לחולים המטופלים בעיר ומתגוררים מחוצה לה. ב-2004 הוקם בירושלים מרכז "בית חלומותיי", המעניק עזרה לימודית לילדים חולי סרטן, וכולל פעילויות העשרה ושיקום, מרפאת ייעוץ אונקולוגי וקבוצות תמיכה. העמותה מפעילה מערך של אלפי מתנדבים ובנות שירות, וכן מערך של תרומות שיער ומאגר תרומות דם לחולי סרטן בבתי חולים מרכזיים בישראל.  בני הזוג זכו באות הנשיא למתנדב, בפרס ירושלים ובאות 50 שנה לירושלים. ב–2017 זכו באות הכנסת — ובאותה שנה הדליקה מירי ארנטל משואה בטקס יום העצמאות ה–69.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ