60 שנה אחרי מותו: דיפלומט פולני שהציל מאות יהודים בשואה הוכר כחסיד אומות עולם

"יד ושם" העניקו את התואר לקונסטנטי רוקצקי, שבמהלך כהונתו כקונסול פולין בשווייץ סיפק דרכונים מזויפים למאות יהודים שהיו מיועדים לגירוש. מפעל ההצלה שהוביל נחשף לאחרונה בתחקיר מקיף

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיעוד מזוייף שהנפיקה שגרירות פולין בברן בזמן מלחמת העולם השנייה
עופר אדרת
עופר אדרת

"יד ושם" הכיר היום (שלישי) בקונסטנטי רוקיצקי הפולני, שכיהן כקונסול פולין בשווייץ במהלך מלחמת העולם השנייה, כחסיד אומות עולם - כ-60 שנה אחרי מותו. רוקיצקי סיפק דרכונים מזויפים למאות יהודים - עשרות מהם עודם בחיים בזכותו - ומפעל ההצלה שהוביל נחשף בחודשים האחרונים בתחקיר ארכיון מקיף, שבין המעורבים בו היה שגריר פולין בשווייץ. 

רוקיצקיצילום: ויקיפדיה

בלב פעילותו של רוקיצקי עמדה הנפקת דרכונים מזויפים של מדינות דרום אמריקה וחלוקתם ליהודים שהיו מועמדים לגירוש. המרכזי בשותפיו לעניין זה היה אברהם זילברשיין, נציג הקונגרס היהודי העולמי בשוויץ, שריכז פרטים אישיים של יהודים שהיו בסכנה והעבירם לקונסוליה הפולנית בברן - שם הגיעו לידי רוקיצקי. הקונסול מילא את השמות של היהודים בכתב ידו בטופסי דרכונים ריקים שקיבל מקונסול הכבוד של פרגוואי בברן, רודולף היגלי. 

תמונות יהודים שרוקיצקי סיפק להם דרכוניםצילום: Jakub Szymczuk / KPRP / שגרי

מפעל הזיוף הזה פעל בין 1942 ל-1943, מתחת לאף של הרשויות בשווייץ. בהמשך הוא התגלה לרשויות ואף לאדולף אייכמן, והוא הורה לחקור את הפרשה. אחרי המלחמה, כשפולין היתה בשלטון קומוניסטי, רוקיצקי לא חזר לארצו. ב-1958 הוא מת ונקבר בשווייץ כאלמוני.

מחקר חובק עולם, בשיתוף ארגונים וארכיונים יהודיים ופולניים, חשף באחרונה את היקף פעילותו. במחקר נמצאו מסמכים ועדויות רבות, כולל רישומים של כל הדרכונים המזוייפים שניפק. החוקרים אף איתרו בני משפחות מישראל, שקרוביהן קיבלו דרכון מזויף מרוקיצקי וחבים לו את חייהם. עם היהודים ברשימה נמנים הרב הראשי של הולנד, אהרן שוסטר; הרב ישראל שפירא (האדמו"ר מבלאז'וב בארצות הברית); הרב אברהם יעקב פינקל, מחבר ספרי יודאיקה נודע; נתן אק, היסטוריון ב"יד ושם", וכן מנהיגי המחתרות בגטו בנדין ובסלובקיה. לפחות אחד ממקבלי הדרכונים נהרג במלחמת העצמאות בישראל. 

נשיא פולין דודה בטקס לכבוד רוקיצקי, באוקטוברצילום: Jakub Szymczuk / KPRP / שגרי

בטקס שנערך באוקטובר בבית קברות בלוצרן, בהשתתפות נשיא פולין אנדז'יי דודה, הושב לרוקיצקי הכבוד על פועלו. בין השאר הגיעו לטקס כמה מהיהודים שניצלו בזכותו, לצד בני משפחתו. מ"יד ושם" נמסר אז במענה לפניית "הארץ" כי הוגשה בקשה להכרה ברוקיצקי כחסיד אומות עולם, וכי התיק נמצא בבדיקה לקראת העלאתו לדיון בוועדה לציון חסידי אומות עולם. היום, כאמור, הוא קיבל את ההכרה הזו - והצטרף בכך לכ-6,700 חסידי אומות עולם פולנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ