לי ירון
לי ירון

מאות צפויים להפגין היום (ראשון) מול משרד החינוך בתל אביב, בדרישה להחזיר ללימודים את אושר בנד, טרנסג'נדרית בת 15 מאשקלון שהפסיקה להגיע לבית ספרה לפני כחצי שנה עקב אלימות ואיומים על חייה. בית הספר אינו אוסר על בנד לשוב ללימודים, אך המפגינים דורשים למצוא לה מסגרת לימודים מתאימה שבה תהיה מוגנת מאלימות ומאפליה על רקע זהותה המגדרית.

"לאחר תקופה קשה ללא תמיכה מבית הספר, ממחלקת החינוך בעיריית אשקלון ומאף נציג מעיריית אשקלון וממשרד החינוך", אמרה היום בנד, "לא נשאר לי, לחבריי ולחברותיי מהקהילה אלא למחות ולזעוק למען שמירה על חיינו, תקצוב אכיפת חוק זכויות התלמיד, והנחיה לבתי הספר למנוע הדרה על רקע מגדרי. אנחנו רוצות ורוצים להיות שווים ושוות". סיפורה של בנד נחשף ב"הארץ" לפני כשבוע, ולדבריה: "מאז שהכתבה פורסמה אני מרגישה טוב, שכולם מבינים מה אני חווה, אבל יש תגובות רעות של אנשים שטוענים שאני משקרת. יש לי תקווה למצוא את המקום שיתאים לי ולכל הנערים כמוני".

את ההפגנה, שתחל בשעה 18:00, יזם ארגון "מעברים - שינוי בר קיימא לקהילה הטרנסית", בתמיכת בנד ומשפחתה ובשיתוף ארגון "ברית הלביאות - משפחות למען ילדים ונוער טרנס". ב"מעברים" דורשים כי משרד החינוך יעגן בחוזר מנכ"ל הנחיות לבתי הספר לגבי טיפול וסיוע לתלמידים טרנסג'נדרים. בסוף השבוע פורסם ב"הארץ" כי כיום אין נהלים רשמיים של משרד החינוך בנושא. במשרד מעכבים הפצת נהלים לבתי הספר שנועדו להסדיר את הטיפול בתלמידים טרנסג'נדרים, אף שאלה נמצאים בעבודה כבר יותר משנתיים והעבודה עליהם צפויה להימשך עוד חודשים ארוכים.

לפני כשלוש שנים פנו ב"מעברים" לשירות הפסיכולוגי הייעוצי (שפ"י) במשרד החינוך, ודרשו להתמודד עם הסוגיה. "הכתובת היתה על הקיר כבר שנים רבות", אמר מנכ"ל הארגון אלישע אלכסנדר. "המקרה של אושר אינו מקרה יחיד, תלמידות ותלמידים על הקשת הטרנסית נותרים חסרי אונים וחסרי הגנה. זאת, למרות שב-2015 נחקק תיקון חוק זכויות התלמיד, האמור להגן מפני אפלייה על רקע זהות מגדר". לדבריו, סקר שערך הארגון ב-2016 הראה "שיש מתאם בין רמת הטרנספוביה הנחווית על ידי תלמידים על הקשת הטרנסית לרמת ההעדרויות והנשירה".

לדברי אמה של בנד, רג'ינה, אף גורם במשרד החינוך - מלבד בית הספר שבו לומדת בתה - לא פנה אליהן על מנת למצוא פתרון לבעיה. "מאוד חשוב לי שהילדה שלי תחזור ללימודים, כי מגיע לה כמו לכל ילד או ילדה לקבל השכלה ולהרגיש שווה", אמרה האם, "הילדה שלי לא שונה מאף ילדה או ילד אחר. מי ששונה זה אותם ילדים ואנשים שלא מקבלים אותם".

בנד ואמה רג'ינה, החודש באשקלוןצילום: אילן אסייג

בתחילת שנת הלימודים הנוכחית תלמידים בבית הספר תקפו את בנד באופן מילולי וגופני, לרבות איומים בסכין. יחד עם זאת, לאחרונה קיבלה אמה מכתב המזהיר אותה מהשלכות פליליות אם לא תשלח את בנד ללימודים. לפני שבועיים שבה אושר לבית הספר אורט הנרי רונסון, ולאחר שאחת מבנות שכבתה תקפה אותה היא אושפזה בבית חולים עם זעזוע מוח. לדבריה, המורות לא נחלצו לעזרתה ואף ביקשו ממנה לא לבוא לבית הספר עם תוספות שיער ועם ציפורניים ארוכות, כדי להימנע ממשיכת תשומת לב. בתיכון אף טענו כי התנהגותה "פרובוקטיבית" וכי היא מעלה לאינסטגרם "תמונות מוחצנות, בעלות אופי בוטה". המנהלת, אורה גול, מסרה לעיריית אשקלון במענה לשאלות "הארץ" כי בית הספר ניסה לשלבה בלימודים ואף ניסה לבנות לה תוכנית מיוחדת, אך נתקל בחוסר שיתוף פעולה מצד אמה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "התלמידה מהווה חלק בלתי נפרד מאוכלוסיית התלמידים של בית הספר וכך היה מאז ומתמיד. לאור זאת, בית הספר מחכה לה וימשיך להעניק לה את כל התמיכה הנדרשת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ