ריבלין: שום אינטרס לא מצדיק ברית קלון עם גורמים גזעניים שלא מכירים באחריותם לשואה

בטקס הממלכתי לציון יום השואה, אמר הנשיא כי "האנטישמיות מחלחלת ללב ההנהגה האירופית" ■ נתניהו: "התקומה אף פעם איננה סוף פסוק, אנחנו מגבשים בריתות נגד ממשל העריצות שמאיים עלינו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא ריבלין בטקס ביד ושם, הערב

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר הערב (רביעי) בטקס הממלכתי לציון יום השואה ביד ושם כי "שום אינטרס או שיקולים של ריאל פוליטיק, לא יצדיקו ברית קלון עם קבוצות וגורמים גזעניים, שלא מכירים בעברם ובאחריותם לפשעי השואה". לדבריו, "המסר שמעבירה מדינת ישראל צריך להיות ברור וחד... כוחות פוליטיים שאנטישמיות וגזענות היא חלק משפתם, מורשתם ורוחם - לעולם אסור שיהיו בעלי בריתנו". 

הנשיא אמר בנאומו כי "אירופה היום, כמו חלקים בעולם כולו, שוב משנה את פניה. אירופה היום, שבה להיות רדופה על ידי רוחות הרפאים של העבר. תפיסות של עליונות, טהרנות לאומנית, שנאת זרים, אנטישמיות בוטה ועכורה, משמאל ומימין, מרחפות על פני אירופה". לדבריו אמנם היהודים אינם עומדים על סף שואה שנייה, אך "אי אפשר להתעלם מהאנטישמיות החדשה-ישנה ששבה להרים ראש, כשהיא מתודלקת מגלי הגירה, ממשברים כלכליים, ומאכזבה מן הממסד הפוליטי. מין הימין ועד לשמאל הקיצוני, האנטישמיות מחלחלת ללב ההנהגה האירופית".

הנשיא ציין כדוגמאות את המתקפות האנטישמיות הגוברות בבריטניה ובצרפת, ואת הירי בשבת האחרונה בבית כנסת בסן דייגו, בו נורתה למוות אשה ונפצעו שלושה. הוא הוסיף עוד כי "במזרח ובמערב אירופה אנחנו רואים כיצד תנועות ורעיונות אנטישמיים וגזעניים חוזרים לתחיה ואף מוצאים את מקומם בממשלה ובפרלמנט".

"אם אנחנו לא נדע להיות ברורים וחד משמעיים, כיצד נוכל לדרוש מאומות העולם לשאת באחריות ולחנך את הדור הצעיר שלהם לזיכרון השואה ולקחיה?", שאל, וציין כי כנס בינלאומי, במלאות 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, יתקיים ביד ושם בינואר הקרוב.

טקס יום השואה במכון משואה, הערבצילום: מוטי מילרוד

בטקס נאם גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר כי "התקומה אף פעם איננה סוף פסוק, אנחנו גאים בהישגים שהשגנו אבל איננו מתעלמים מן הסכנות. אין סתירה בין שני הדברים. גם המעצמות הגדולות ביותר ערות לסכנות שמאיימות אליהן והן נערכות להדוף אותן. המודעות לסכנה היא תנאי לחיים".

הוא אמר עוד כי "אנחנו עדים היום להערצה ברחבי העולם למדינת היהודים, שמלווה בהתגברות של שנאת היהודים. הימין הקיצוני, השמאל הקיצוני והאיסלאם הקיצוני מסכימים רק על דבר אחד: שנאת היהודים". לדבריו, "הדבר בא לידי ביטוי בהתקפות על יהודים בבתי כנסת, כפי שקרה בימים האחרונים בסן דייגו וקודם לכן בפיטסבורג, בחילול בתי קברות יהודים ובקריקטורות אפילו בעיתונים נחשבים. לא מדובר בביקורת לגיטימית על ישראל אלא בשטנה שיטתית על ישראל... זוהי צביעות בלתי נסבלות שאסור להשלים איתה".

נתניהו ביד ושם, הערבצילום: אמיל סלמן

נתניהו הוסיף כי "לסכנה שנובעת משנאת היהודים במערב מצטרפת סכנה גדולה יותר ממזרח. איראן משגרת לעברנו השכם וערב איומי השמדה". אולם, "צה"ל הוא מהצבאות החזקים בעולם והוא יכול לאויבנו, ובניגוד למה שהיה בשואה אנחנו מגבשים בריתות נגד משטר עריצות שמאיים עלינו".

שישה ניצולי שואה מדליקים בטקס שש משואות, המייצגות את ששת המיליונים שנרצחו בשואה. ששת מדליקי המשואה הם בלה איזנמן - ילידת לודז' בפולין, שאול לובוביץ' - יליד ברסלב בבלרוס, פָאני בן עמי - ילידת באדן בגרמניה, מנחם הברמן - יליד אורלובה בצ'כוסלובקיה, שרה שפירא - ילידת רדאוץ ברומניה ויהודה מימון "פולדק" - יליד קרקוב בפולין.

טקס במכון משואה, הערבצילום: מוטי מילרוד

מחר בשעה 10:00 תישמע צפירה בת שתי דקות ברחבי הארץ, ואחריה יתקיים טקס הנחת זרים ביד ושם בהשתתפות ריבלין, נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ונציגי ארגוני הניצולים. ב-11:00 יתקיים טקס הקראת שמות קורבנות השואה בידי הציבור באוהל יזכור ובמשכן הכנסת. ב-13:00 יתקיים טקס האזכרה המרכזי ביד ושם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ