בני משפחתה של חסידת אומות עולם עוכבו ונחקרו במשך עשר שעות בנתב"ג

ארבעה מילדיה ונכדיה של מריה בליישצ'יק הגיעו לישראל כדי לבקר את קרובי משפחתה של פאניה בס, אותה הצילה בליישצ'יק בשואה. רק אחרי פניית עורך דין ועיתון "הארץ", הותרה כניסתם לישראל

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביקורת גבולות בנתב"ג, בשנה שעברה
לי ירון
לי ירון

פקחי רשות ההגירה סרבו היום (שלישי) להכניס את בני משפחתה של חסידת אומות עולם לישראל. לאחר שעוכבו במשך עשר שעות לחקירה, ולאחר פניית עורך דין ועיתון "הארץ", הוכנסו ארבעת ילדיה ונכדיה של חסידת אומות העולם האוקראינית מריה בליישצ'יק לישראל. 

ארבעת צאצאיה של בליישצ'יק הגיעו היום לישראל במטרה לבקר את משפחתה של ניצולת השואה אותה הצילה אמן וסבתם, פאניה בס, שמתה לפני כחודש. בנה של בס, יונתן, אשתו עירית ובתם שרון שומרים על קשרים הדוקים עם משפחת בליישצ'יק, שביקרו בארץ פעמים רבות. למרות זאת, כאשר הגיעו לשדה התעופה ובידיהם כרטיס לטיסה חזרה לאוקראינה בעוד שבועיים ותעודה המצהירה כי הם ילדיה של חסידת אומות עולם, הם עוכבו ונחקרו במשך עשר שעות.

לפי בני המשפחה האוקראינית, הפקחים הטיחו בהם שהם הגיעו לישראל בשביל לגור בה, וטענו שאינם תיירים ושאינם ילדיה של חסידת אומות עולם. בני משפחת בס ניסו להזמין את המסורבים דרך משרד הפנים טרם ביקורם, אך הודיעו להם שלא ניתן לעשות זאת כי הם "לא הוכיחו קשר" לבני המשפחה. רק לאחר עשר שעות עיכוב ולאחר פניית עורך הדין טל אופיר ועיתון "הארץ" למשרד הפנים, הותרה כניסתם לישראל.

מימין: נדיה, ולודיה, דינה ואנטונינה בליישצ'יק, שעוכבו בנתב"ג, אתמולצילום: ללא קרדיט

"המשפחה שלה הצילה את אמא שלי ואת המשפחה שלי בשואה", הסביר בנה של ניצולת השואה, יונתן בס בן ה-71, "זו שערורייה שאין כדוגמתה, מתעללים בהם". בתו של יונתן, שרון בס-מאור, הוסיפה: "סבתא שלי ואנחנו שמרנו איתם על קשר כל החיים. לפני שהיא מתה הצוואה שלה היתה שנדאג להם ונשמור על קשר. זה כל כך מקומם שככה המדינה שלנו גומלת למי שהציל יהודים בשואה. אני מחכה להם בשדה מעשר בבוקר ולא היו מוכנים להכניס אותם עד שלא הפכנו את העולם, זה מרתיח".

פקחי רשות ההגירה הודיעו למשפחה שהם אמורים לעלות בשעה 21:00 על טיסה בחזרה לאוקראינה. לפי הרשות, "מדובר בארבעה תיירים אוקראינים שהגיעו לשדה התעופה ללא הזמנה מוסדרת כפי שהיה מצופה. משהובאו לתשאול, הסבירו את הרקע להגעתם וכניסתם נוצרה לאחר שנבדקו הנתונים".

עו"ד טל אופיר ממשרד כהן דקר פקס ברוש, עוסק בדיני הגירה. לדברי עו"ד אופיר, לילדים ונכדים של חסידי אומות עולם אין דרך של ממש לבקר בארץ התיירים. "משרד הפנים עוד לא גיבש נוהל שמאפשר לבנים ונכדים של חסידי אומות עולם לבקר פה לתקופה קצרה כתיירים. כן קיים נוהל לקבלת רישיון שהייה ארוך טווח, אך משרד הפנים מקשה מאוד על המבקשים וגם מי שזוכה במעמד מוגבל לחמש שנים עם חריג של נסיבות מיוחדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ