משרד הקליטה: חוזה השכירות של ניצולי השואה שפינויים בוטל יוארך בחמש שנים

לפני כשבועיים דווח ב"הארץ" כי המשרד החליט לסיים את חוזה השכירות של 70 קשישים, בהם 45 ניצולי שואה, וכי בכוונתו לפנות אותם מבתיהם בניגוד לרצונם. אחת הדיירות: "החזירו לי את התקווה והביטחון. יש צדק בעולם"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיירים במקבץ הדיור בבני עי"ש, החודש
לי ירון
לי ירון

משרד הקליטה הודיע אתמול (שלישי) כי יאריך את חוזי השכירות של 70 קשישים, בהם 45 ניצולי שואה, שהיו אמורים להיות מפונים מהדיור המוגן בו הם גרים ביישוב בני עי"ש. כפי שפורסם ב"הארץ" לפני כשבועיים, הקשישים היו צפויים להיות מפונים בעוד כארבעה חודשים, לאחר שהמשרד סיים את ההתקשרות עם החברה הפרטית שממנה שכר את דירותיהם במשך כ-20 שנה.

משרד הקליטה פנה לבעלים של מקבץ הדיור וסיכם להאריך את חוזי השכירות בחמש שנים. נציגי המשרד הודיעו אתמול לדיירי מקבץ הדיור כי הפינוי המתוכנן בוטל סופית, ונתנו להם מסמך רשמי לפיו חוזי הדיור יוארכו עד סוף אוגוסט 2024.

"בהתאם להנחייתו של שר העלייה והקליטה ח"כ יואב גלנט האריך המשרד את ההתקשרות במתחם בחמש שנים נוספות", מסר מנכ"ל המשרד חביב קצב, "הדיירים אינם נדרשים לפנות את דירתם שלא מרצונם ומשרד העלייה והקליטה ימשיך להיות אחראי על הדירות בהתאם לחוזה שנחתם". במכתב שהפיץ קצב נכתב לדיירים כי מי מהם ש"יביעו את רצונם והסכמתם לעבור למקבצי דיור ביישובים אחרים הסמוכים לבני משפחותיהם, משרדינו יבחן את בקשותיהם בחיוב ויסייע בהעברת דירתם". 

דיירים במקבץ הדיור בבני עי"ש, החודשצילום: אילן אסייג

שעות ספורות לאחר פרסום הסיפור ב"הארץ", הצהיר גלנט כי החלטת הפינוי נעשתה בניגוד להנחיות ולמדיניות שלו, וכי הוא הורה שלא יהיה כל פינוי של ניצולי שואה או קשישים. 

עו"ד ספיר סלוצקר עמראן, מהאגודה לזכויות האזרח המייצגת חלק מהדיירים במאבקם נגד הפינוי, בירכה על ההחלטה. עם זאת, היא הביעה תרעומת על התמשכות ההליך מול משרד הקליטה. "ההחלטה הזאת, שהיא ההחלטה ההגיונית היחידה, היתה יכולה להתקבל מזמן וכך היתה נחסכת מהדיירים עוגמת נפש רבה", אמרה, "אנו תקווה שיתאפשר לדיירים להתגורר במקום לאורך שנים ובהתאם לרצונם".

גיסיה קרניצ'ני, בת 84, המתגוררת במקבץ שנים ארוכות, קיבלה את הבשורה על הארכת החוזים כאשר היתה מאושפזת בביה"ח קפלן עם לחץ דם גבוה. לדבריה, הבשורה על ביטול הפינוי הביאה לשיפור במצבה, לפחות זה הרגשי: "החזירו לי את התקווה והביטחון. יש צדק בעולם. אני מאושרת שיהיה לי בית שהתרגלתי אליו כל כך", אמרה.

בנה של קרניצ'ני, יעקב, אמר כי חלק מהדיירים הביעו כעס על כך שהחוזה מוארך לחמש שנים בלבד, והם חוששים כי יצטרכו להיאבק שוב על זכאותם לדיור כאשר זה ייגמר. "הם מרגישים כאילו נותנים להם רק עוד חמש שנים לחיות, ומקווים שהם ימותו עד שיהיה עוד חוזה", אמר. אשתו, מילה, הוסיפה: "עצוב שמשרד הקליטה התעלם מהניצולים כל כך הרבה זמן ורק אחרי שהעיתון התערב החליטו לבטל את הגזרה הנוראית של הפינוי. אותם פקידים שהודיעו להם שהם יצאו מהבתים הגיעו לחלק להם מכתבים שהם נשארים ולהרגיע אותם, זו סגירת מעגל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ