לי ירון
בר פלג

ארבעה פועלים נהרגו הבוקר (ראשון) בקריסת משקולות המייצבות מנוף באתר בנייה בשדרות ז'בוטינסקי ביבנה. לפי המסתמן מהחקירה, חלק מהפועלים נפלו מהמנוף שקרס וחלקם ככל הנראה נפגעו מהמשקולות. הפועל הרביעי נהרג לאחר שנלכד על המנוף בגובה של עשרות מטרים. ההרוגים הם פועלים ישראלים, עובדי חברת "רמא מנופים", שבאו לפרק את המנוף ולא עבדו באתר בדרך קבע. שני פועלים נוספים שעבדו על המנוף נפצעו באורח קל וחולצו. 

היחידה המיוחדת לחקר תאונות עבודה במשטרה - יחידת פלס - פתחה בחקירה ועיכבה 13 בעלי תפקידים ומנהלים בחברת הבנייה ובחברה החיצונית, חלקם נחקרים באזהרה וחלקם מוסרים עדויות. בשלב זה אין עצורים. מחקירה ראשונית עולה כי המנוף סיים את עבודתו והיה בתהליך של פירוק, כאשר לפתע קרסו המשקולות המחזיקות אותו. עדיין לא ברור אם התאונה אירעה בשל כשל אנושי או טכני. 

זירת התאונה ביבנה

מתחילת השנה נהרגו 20 פועלים בתאונות בנייה ו-35 איש בתאונות עבודה בסך הכל. בעקבות התאונה ותאונות נוספות שבהן נהרגו פועלים בתקופה האחרונה, כינס שר העבודה והרווחה חיים כץ ישיבת חירום עם ראשי מינהל הבטיחות.

אתר הבנייה מופעל על ידי חברת הקבלן נאות שמיר בע"מ, חברת בת של רמי שבירו, בשכונת יבנה הירוקה, שבה נהרג רק לפני חודש פועל לאחר שהתחשמל למוות. מהחברה נמסר כי התאונה היום אירעה כאשר עובדי חברת "רמא מנופים" עסקו בפירוק מנוף באתר לאחר שהסתיימה העבודה בו. "הרכבת המנוף, הפעלתו ופירוקו נעשים כולם על ידי חברת רמא מנופים ובאחריותה הבלעדית", מסרה חברת נאות שמיר, והוסיפה כי מנהל האתר הנחה הבוקר את העובדים בנהלי הבטיחות הנדרשים וכי היא אינה יודעת מהן הנסיבות שהובילו לתאונה. על אף תגובת החברה, על פי החוק הגורם האחראי לבטיחות באתר בנייה הוא מבצע הבנייה - במקרה הזה חברת נאות שמיר, ועל כן היא אינה פטורה מאחריות.

זירת התאונה ביבנהצילום: אילן אסייג

מחברת רמא מנופים נמסר: "אנחנו המומים ומלאי צער נוכח התאונה הקשה ובשעה זו לבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים. פרטי המקרה נמצאים כרגע בבדיקה ואין באפשרותנו להגיב על המקרה עד לבירור הפרטים".

הפועל שנהרג לפני חודש באתר הוא איציק כהן, תושב חולון בן 31. כהן התחשמל למוות כשבא במגע עם עגורן שנטען בחשמל בשל קרבתו לקו מתח גבוה. הוא פונה במצב קריטי לבית החולים קפלן, שם נקבע מותו. הוא הותיר אחריו אשה ובן פעוט. לאחר מותו סגר משרד העבודה את אתר הבנייה לשלושה ימים, אך בהמשך פתח אותו מחדש.

זירת התאונה ביבנה, הבוקרצילום: דוברות מד"א

התאונה שבה נהרג כהן לא נחקרה על ידי יחידת פלס, והחקירה היום היא חקירתה השלישית בלבד מאז שהוקמה בינואר האחרון, לאחר עיכובים משמעותיים. אלמנתו של כהן, ענבר, פנתה למשטרה ולמשרד העבודה באמצעות עורכת הדין ענת גינזבורג ושאלה מדוע יחידת פלס אינה חוקרת את נסיבות מותו של בעלה. גינזבורג הדגישה כי רק לאחר התאונה שבה נהרג כהן הטמינו עובדי חברת החשמל את קו המתח באדמה, מה שלדבריה "היה חייב להיות מבוצע זמן רב קודם לכן". 

לדברי עורכת הדין גינזבורג, "הכתובת היתה על הקיר ואת המחיר שילמו הפועלים ומשפחותיהם. הגורמים הרלוונטים חייבים לחקור את העניין בנמרצות, על מנת למצות את הדין עם האחראים למחדלים קשים אלה". אלמנתו של כהן מסרה: "אני שבורה ממה שקרה לבעלי. לא מצליחה להתאושש. איבדתי בעל נפלא ואב לילדי. האסון הנורא שקרה הבוקר, שבו נהרגו ארבעה עובדים באותו אתר בנייה שבו בעלי נהרג, היה יכול להימנע. זה הופך את הכל להרבה יותר מתסכל וקשה לדעת שעוד ארבע משפחות איבדו את היקר להם מכל. מה שקרה היום גרם לי לטראומה נוספת".

ראש מטה הבטיחות של התאחדות בוני הארץ וחבר הכנסת לשעבר איל בן ראובן אמר בזירת התאונה כי "בימים אלה אנחנו בונים את מטה הבטיחות החדש של ההסתדרות", והוסיף כי "הקצב של הטיפול בעניין הוא אטי מדי. אנחנו צריכים להיות מהירים יותר מהתאונות. הרי לא למדנו כלום אם היה פה אסון לפני חודש". יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד קרא לרשויות האכיפה ולמדינה "לפעול ביתר שאת במאבק להצלת חיים ולא לפטור אף אחד מהאשמים מאחריות". 

מקו לעובד נמסר כי "חברת נאות שמיר לא הסיקה את המסקנות, הרשויות לא עשו את עבודתן ועובדי בניין שילמו היום בחייהם על כך. האכיפה הרשלנית והפושעת של הרשויות עולה בחיי אדם, הכתובת היתה על הקיר ואיש לא עשה דבר". מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה ראובן בן שמעון האשים את שר העבודה והרווחה חיים כץ כי הוא "נכשל כישלון חרוץ בהגנה על העובדים הכי חלשים בחברה הישראלית".  מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה ד"ר הדס תגרי אמרה כי "לפני חודש, כשהתחשמל למוות באותו אתר ממש איציק כהן, דרשנו שמפלג פלס שהוקם לשם כך, יחקור את התאונה שעוררה סימני שאלה כה מטרידים – ודבר לא אירע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ