לי ירון
לי ירון

11 בעלי תפקידים הקשורים לאתר הבנייה ביבנה שבו נהרגו ארבעה פועלים נחקרו באזהרה וארבעה מהם נשלחו למעצר בית למשך חמישה ימים בתנאים מגבילים - כך הודיעה הערב (ראשון) המשטרה. לפי המשטרה, בסך הכל עוכבו היום לחקירה 17 מעורבים.

גיל חזאזי

הפועלים, עובדי חברת "רמא מנופים", באו לאתר כדי לפרק את המנוף ובמהלך עבודת הפירוק קרסו המשקולות שנועדו לייצב אותו. לפי המסתמן מהחקירה, חלק מהפועלים נפלו מהמנוף ואחרים ככל הנראה נפגעו מהמשקולות. הפועל הרביעי נהרג לאחר שנלכד על המנוף בגובה עשרות מטרים. שני פועלים נוספים שעבדו על המנוף נפצעו קל. אחד ההרוגים הוא גיל חזאזי, בן 51 מחדרה. הוא הותיר אחריו אשה ושלוש בנות.

היחידה המיוחדת לחקר תאונות עבודה במשטרה - יחידת פלס - מנהלת את החקירה  ובשלב זה עדיין לא ברור אם התאונה אירעה בשל כשל אנושי או טכני. מהיחידה נמסר הערב כי כחלק מפעולות החקירה, מומחים בוחנים את המנוף כדי ללמוד על נסיבות התקרית.

מתחילת השנה נהרגו 20 פועלים בתאונות בנייה ו-35 איש בתאונות עבודה בסך הכל. בעקבות התאונה ותאונות נוספות שבהן נהרגו פועלים בתקופה האחרונה, כינס שר העבודה והרווחה חיים כץ ישיבת חירום עם ראשי מינהל הבטיחות.

זירת התאונה ביבנה

אתר הבנייה מופעל על ידי חברת הקבלן נאות שמיר בע"מ, חברת בת של רמי שבירו, בשכונת יבנה הירוקה, שבה נהרג רק לפני חודש פועל לאחר שהתחשמל למוות. מהחברה נמסר כי התאונה היום אירעה כאשר עובדי חברת "רמא מנופים" עסקו בפירוק מנוף באתר לאחר שהסתיימה העבודה בו. "הרכבת המנוף, הפעלתו ופירוקו נעשים כולם על ידי חברת רמא מנופים ובאחריותה הבלעדית", מסרה חברת נאות שמיר, והוסיפה כי מנהל האתר הנחה הבוקר את העובדים בנהלי הבטיחות הנדרשים וכי היא אינה יודעת מהן הנסיבות שהובילו לתאונה. על אף תגובת החברה, על פי החוק, הגורם האחראי לבטיחות באתר בנייה הוא מבצע הבנייה - במקרה הזה חברת נאות שמיר, ועל כן היא אינה פטורה מאחריות.

מחברת רמא מנופים נמסר היום: "אנחנו המומים ומלאי צער נוכח התאונה הקשה ובשעה זו לבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים. פרטי המקרה נמצאים כרגע בבדיקה ואין באפשרותנו להגיב על המקרה עד לבירור הפרטים".

זירת התאונה ביבנה, הבוקרצילום: אילן אסייג

הפועל שנהרג לפני חודש באתר הוא איציק כהן, תושב חולון בן 31. כהן התחשמל למוות כשבא במגע עם עגורן שנטען בחשמל בשל קרבתו לקו מתח גבוה. הוא פונה במצב קריטי לבית החולים קפלן, שם נקבע מותו. הוא הותיר אחריו אשה ובן פעוט. לאחר מותו סגר משרד העבודה את אתר הבנייה לשלושה ימים, אך בהמשך פתח אותו מחדש.

התאונה שבה נהרג כהן לא נחקרה על ידי יחידת פלס, והחקירה היום היא חקירתה השלישית בלבד מאז שהוקמה בינואר האחרון, לאחר עיכובים משמעותיים. אלמנתו של כהן, ענבר, פנתה למשטרה ולמשרד העבודה באמצעות עורכת הדין ענת גינזבורג ושאלה מדוע יחידת פלס אינה חוקרת את נסיבות מותו של בעלה. גינזבורג הדגישה כי רק לאחר התאונה שבה נהרג כהן הטמינו עובדי חברת החשמל את קו המתח באדמה, מה שלדבריה "היה חייב להיות מבוצע זמן רב קודם לכן". לדברי עורכת הדין גינזבורג, "הכתובת היתה על הקיר ואת המחיר שילמו הפועלים ומשפחותיהם. הגורמים הרלוונטים חייבים לחקור את העניין בנמרצות, על מנת למצות את הדין עם האחראים למחדלים קשים אלה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ