המדינה הוציאה צו הריסה למתקן שעשועים בכפר הלא מוכר רח'מה

את גן השעשועים הקים לפני כשנתיים אחד מהתושבים סמוך לביתו בהתנדבות. מרבית המבנים בכפר אינם בסכנת הריסה מיידית על אף שאינם חוקיים, אך המדינה לא מאפשרת בניית מבנים חדשים

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן השעשועים שבכפר המיועד להריסה
אלמוג בן זכרי

פקחי רשות מקרקעי ישראל הנפיקו צו הריסה לגן שעשועים לילדים שהקימו התושבים בכפר הבדואי הלא מוכר רח'מה. בשנים האחרונות המדינה חזרה בה מהליך ההכרה בכפר, אך בשלב זה לא ידוע על כוונה לפנות את תושביו.

עודה זאנון, ראש ועד התושבים בכפר, מספר שאת גן השעשועים הקים לפני כשנתיים אחד מהתושבים סמוך לביתו בהתנדבות. "כל מי שרוצה היה יכול לבוא, הוא בעצם עשה לנו טובה", אמר. "משעות הצהריים עד הערב לילדים אין שום דבר לעשות, יושבים בבתים. אז עשו להם כמה עמודים ונדנדות, וגם את זה רוצים להרוס לנו".

כפר רח'מה, בשנה שעברהצילום: אליהו הרשקוביץ

הכפר מונה כ-850 תושבים, המתגוררים בכ-16 מוקדים בשטח הסמוך לירוחם. ב-2009 הרסה המדינה גן ילדים בכפר והקימה אחר בעקבות עתירה שהוגשה לבית המשפט. פרט לגנים בכפר אין מוסדות חינוך נוספים, גני שעשועים או מתנ"ס. ילדי הכפר לומדים בבתי ספר מרוחקים. נתוני משרד החינוך מראים פער מובהק בנתוני ההשכלה בחברה הבדואית לעומת החברה הכללית.

במסגרת מדיניות האכיפה מעדיפה המדינה בשנים האחרונות להרוס מבנים חדשים המוקמים, ולא להרוס את הקיים. בשל כך, מרבית המבנים בכפר אינם בסכנת הריסה מיידית על אף שאינם חוקיים, אך המדינה לא מאפשרת בניית מבנים חדשים.

בשנת 2014 גובשה תוכנית להקמת כפר חדש עבור הבדואים באזור בתמיכת המועצה המקומית ירוחם. התוכנית זכתה לתמיכה רחבה של משרדי הממשלה וגורמי מקצוע. אלא שהתוכנית הוקפאה לאחר מינוי השר אורי אריאל לשר האחראי על החברה הבדואית בממשלה ומינוי יאיר מעיין למנכ"ל הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. השניים הפסיקו את הליך הקמת היישוב החדש, ובמקום זה הציעו לתושבי הכפר לעבור ליישובים אחרים.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "מתקני השעשועים הוקמו על אדמות מדינה ללא היתר וללא תיאום, וחמור מכך, ללא אישורי בטיחות כלשהם, ביחד עם בנייה לא חוקית נוספת. כך שמדובר במפגע שמהווה פלישה וסיכון שלום הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ