ארגוני המאבק בתאונות בנייה מאשימים את ההסתדרות בתמיכה בקבלנים

יומיים לאחר שארבעה פועלים נהרגו בקריסת מנוף ביבנה, תקף יו"ר ועד מפעילי עגורן-צריח את יו"ר ההסתדרות. לדבריו, מפעילי העגורנים מרגישים שאין להם גב שישפר את בטיחותם

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה ביבנה, במארס
לי ירון
לי ירון

ועד מפעילי העגורנים האשים הבוקר (שלישי) את ההסתדרות בחוסר תמיכה במאבק המנופאים לשיפור תנאים ובטיחותם. במכתב ששלח יו"ר הוועד דן ורשבסקי ליו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, נכתב כי הקמת המטה המשותף עם התאחדות הקבלנים התקבלה "בתדהמה", וכי לעובדים "אין גב (מההסתדרות, ל"י) כדי לשפר את בטיחותם". המכתב נשלח על רקע מותם של ארבעה פועלים בתאונת המנוף שהתרחשה ביום ראשון ביבנה.

גם בארגונים החברתיים מתחו ביקורת על ההסתדרות. חברי הארגונים טוענים כי ההסתדרות "זנחה את העובדים הפשוטים לטובת האינטרסים של הקבלנים", וכי הקמת הוועדה חדשה בנושא מיותרת, לנוכח ריבוי הוועדות על בטיחות בעבודה שמסקנותיהן לא יושמו. בהודעת ההסתדרות לא פורטה תוכנית לשיפור המצב בענף הבניין, והיא לא כללה התחייבות ליישום ההסכם בין הממשלה להסתדרות מנובמבר האחרון, לגביו פורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר כי מרבית סעיפיו טרם יושמו.

ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות, במארס. "לא מבין את מחויבות ההסתדרות לקידום בטיחות העובדים"צילום: צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של Danny Deutsch / דף הבית של הסתדרות המעו"ף

ורשבסקי קרא לבר דוד לפעול ליישום כללי סעיפי ההסכם מול הממשלה בנושא המנופים בתוך חודש, לפתוח במשא ומתן לחידוש הסכם ענפי שיגדיל את תוספת הסיכון המושלמת למנופאים שגם יקצר את יום העבודה, ולקיים כנס חירום לקידום הבטיחות ביום חמישי הקרוב. הוא הוסיף כי הוועד הצטרף להסתדרות "מתוך אמונה רבה בגוף הגדול והמשפיע במדינה, וחשבנו שביחד נוכל לשנות את תנאי העבודה המחפירים שלנו מבחינה כלכלית, ובמיוחד מבחינת הבטיחות". 

ארגון "קו לעובד" ביקר את החלטת ההסתדרות להשבית לשעות אחדות את אתרי הבנייה, ולא להכריז על שביתה כוללת: "במקום השבתת המשק עד הבטחת שלומם ובטיחותם של עובדי הבניין, קיבלנו מההסתדרות רשימת סיסמאות ריקות מתוכן. שום צעד אופרטיבי, שום דרישה אפקטיבית לשם קידום מידי של ההרתעה בענף. ועדה מקצועית הוקמה על ידי משרד התמ"ת (דאז) ונתנה את המלצותיה עוד במארס 2014, וכמעט דבר לא יושם".

ד"ר הדס תגרי, יו"ר הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, אמרה כי למרות התאונה ביום ראשון, בר דוד אינו מבין את "מחויבותו של ארגון העובדים לקידום בטיחות ובריאות העובדים בישראל. במקום להקים אגף לקידום בטיחות עובדים בהסתדרות שייזום, יקדם ויוביל במרץ את החקיקה המקיפה ומהלכי הרגולציה הרבים מספור הנדרשים לשיפור מצב בטיחות העובדים בישראל, הוקם 'מטה בטיחות משותף' להסתדרות ולהתאחדות בוני הארץ, שבראשו יעמוד נציג התאחדות בוני הארץ, לקידום צעדים שונים, שאכן הולמים (ומבורכים כשלעצמם) פעילות של ארגון מעסיקים, אך רחוקים כמרחק מזרח ממערב ממה שנדרש ומצופה מארגון עובדים".

צוותים רפואיים בזירת קריסת המנוף ביבנה, שלשום. "להסתדרות הכוח הארגוני לשנות את התמונה"צילום: אילן אסייג

מההסתדרות נמסר בתגובה: "ההסתדרות מחויבת למאבק בתאונות העבודה הבנייה, ועומדת על יישומן המלא של ההסכמות שהושגו מול הממשלה ומול התאחדות בוני הארץ בעניין הגברת הבטיחות באתרי הבנייה בכלל, ולגבי בטיחות עגורני צריח ומפעיליהם בפרט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ