משרד הדתות סירב למנוע מהרב ברלנד להשתתף בהילולת ל"ג בעומר במירון

הרב שהורשע בעבירות מין ידליק מדורה באירוע שממומן מכספי ציבור. במענה לפנייה של ארגון זכויות אדם, במשרד הדתות אמרו כי בכוונתם לפעול לקביעת קווים מנחים לגבי זהות המדליקים בשנה הבאה

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב ברלנד בקרית גת, בשנה שעברה
אהרן רבינוביץ

משרד הדתות סירב להתחייב למנוע מהרב אליעזר ברלנד, שהורשע בביצוע עבירות מין, מלהדליק מדורה בהילולת ל"ג בעומר השנתית בהר מירון - אירוע שממומן מכספי ציבור. לצד זאת, המשרד אמר שימליץ לגבש הנחיות ברורות לגבי זהות מדליקי המדורות בהילולה החל משנה הבאה. 

הארגון "בצלמו - זכויות אדם ברוח יהודית" פנה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, בדרישה למנוע את השתתפותו של ברלנד, שכן הדלקת מדורה בהילולה שמורה למנהיגי קהילות ונחשבת הוקרת כבוד. "אין ספק שמעשה זה מהווה מעשה בעייתי ביותר", כתבו בארגון, "כיצד ייתכן שאדם אשר הורשע בעבר במספר עבירות מין חמורות ביותר, ועוד בקהל תלמידיו, יקבל במה ממלכתית ציבורית? דבר זה מהווה בנוסף פגיעה חמורה בנפגעות ורגשות רוב הציבור". פנייה זו הצטרפה לפניות של ארגונים נוספים, שזה כמה שנים דורשים למנוע את השתתפותו של ברלנד.

ברלנד בבית המשפט השלום בראשון לציון, ב-2016צילום: מוטי מילרוד

הפנייה נענתה על ידי המשרד לשירותי דת, שם ציינו כי זהות מדליקי המדורה לא נקבעת על ידם. יחד עם זאת, המשרד ציין כי בכוונתו "להמליץ למרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, לקראת הילולת ל"ג בעומר בשנה הבאה, להסדיר את הסוגיה ולגבש קווים מנחים בנוגע לאופן ניהול אירוע הדלקת המדורות, לרבות התייחסות לזהות מדליקי המדורות". במשרד המשפטים ציינו במענה לפנייה של "בצלמו" כי תשובת משרד הדתות מקובלת עליהם.

מנכ"ל "בצלמו", שי גליק, מסר כי הוא מברך על ההחלטה. "בטוחני שבשנים הבאות יקבע קו מנחה שמי שהורשע בפלילים בעבירות חמורות ביותר לא יוכל להשתתף בטקס ממלכתי כמדליק", אמר, "מדובר בפגיעה במוסר ובנשים הנפגעות ולא פחות בדת".

משדולת הנשים, שפנו בשבוע שעבר למשרד הדתות ולמרכז לפיתוח המקומות הקדושים בנושא, נמסר: "טוב שמשרד הדתות החליט סוף סוף לקחת אחריות על האירוע השנתי במירון, ולפקח על טקס הדלקת המדורות עצמו. מצער רק שכדי שהדבר ייעשה נדרש זמן רב כל כך, במהלכו נגרם עוול לנשים רבות שנפגעו והותקפו על ידי אליעזר ברלנד".

ב-2016 נגזרו על ברלנד 18 חודשי מאסר לאחר שהורשע בביצוע שתי עבירות מעשה מגונה ותקיפה בהסדר טיעון, מתוכם ריצה עשרה חודשים. ברלנד נמלט מהארץ ב-2013 כשהיה דרוש לחקירה, והוסגר לישראל שלוש שנים לאחר מכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ