שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים צירפה לשורותיה שישה חברים חדשים, חוקרים מתחומי מדעי הרוח, המדעים המדויקים והרפואה. בתוספת ששת הגברים שנבחרו, האקדמיה מונה 132 חברים, מתוכם 17 נשים בלבד. חברי האקדמיה, הנחשבת לגוף הבכיר בקהילה המדעית בישראל, נבחרים לכל ימי חייהם.

המצטרפים החדשים הם פרופ' יהודה ליבס, חתן פרס א.מ.ת ופרס ישראל מהחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית, החוקר את הקבלה והמיסיטקה היהודיים; פרופ' יונתן מאיר, מהמחלקה למחשבת ישראל באוניברסיטת בן גוריון, החוקר את ספרות ההשכלה, תנועת החסידות והמיסטיקה היהודית; פרופ' אהרן ממן, מהחוג ללשון עברית באוניברסיטה העברית, חוקר הלשון העברית בימי הביניים שזכה השנה בפרס ישראל; פרופ' אילן מרק, מהפקולטה לכימיה בטכניון, שהתקבל בשנה שעברה כחבר האקדמיה הלאומית הצרפתית למדעים; פרופ' מיכאל סטון, מהחוג ללימודי האסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית בירושלים, החוקר את המחשבה והספרות היהודית בתקופת הבית השני, וכן ספרות ארמנית קדומה; ופרופ' יהודה שינפלד, מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, המנהל את המרכז למחלות אוטואימוניות בבית החולים "שיבא" בתל השומר.

פרופ' מאיר
פרופ' מרק
פרופ' ממן, במארס
6 מתוך 6 |
פרופ' מאירצילום: נטע אלונים / בית ביאליק
1 מתוך 6 |
פרופ' מרקצילום: דוברות הטכניון
2 מתוך 6 |
פרופ' ממן, במארסצילום: האקדמיה ללשון העברית

האקדמיה הלאומית למדעים נוסדה ב-1961, במטרה לקדם את הפעילות המדעית בישראל ולייעץ לממשלה בנושאי מחקר ולימוד. במסגרת פעילותה, היא מקיימת קשרים עם גופים מקבילים מחוץ לישראל ומייצגת את המחקר הישראלי בכנסים בינלאומיים. צירוף חברים חדשים לאקדמיה מתבצע באמצעות הצבעה בקרב החברים הקיימים. 

נשיאת האקדמיה, פרופ' נילי כהן, בירכה את החברים החדשים. "האקדמיה מתברכת בהצטרפותם של חוקרים מובחרים אלו, אשר בכוחם להעצים אותה ולסייע במילוי משימותיה לחיזוק המדע בישראל", מסרה.

גליה פינצי, מנכ"לית האקדמיה: "אנו ערים להיעדרותן של מדעניות מקרב חברי האקדמיה החדשים ומצרים על כך. הבחירה לאקדמיה נעשית על בסיס מצוינות מחקרית בלבד בהליך המעוגן בחוק ובתקנון האקדמיה. מספרן של הנשים בקרב חברי האקדמיה משקף את הייצוג החסר של נשים בסגל האקדמי הבכיר במוסדות להשכלה גבוהה בישראל. הנשיאה הנוכחית והנשיאה הקודמת, פרופ' רות ארנון, פועלות לקבלתן של מדעניות מצוינות לאקדמיה. נקווה שמספרן של הנשים באקדמיה ובמוסדות השונים יגדל בצורה משמעותית בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ