איך אומרים לגליזציה בעברית? האקדמיה ללשון אישרה 1,400 מונחים משפטיים חדשים

האקדמיה אישרה מילון מונחים עבריים למלים לועזיות מעולם המשפט האזרחי. כך, ריטיינר ייקרא "שכר טרחה עיתי" ואי-מסוגלות הורית תכונה "אוזלות הורית". במקביל אושרו גם שמות לעקרבים ולעכבישים, בהם צרבן, עקצן וקטלן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המשפט העליון, בחודש שעבר

עורכי הדין והשופטים יכולים לרענן כעת את עולם המושגים שלהם, לאחר שהאקדמיה ללשון עברית אישרה מונחים חדשים במשפט האזרחי. בין היתר, האקדמיה בחרה במונח "הַתָּרָה לפי חוק" כחלופה ללגליזציה ואת המונח "ראיה הבאה בעבירה" כדי להחליף את "פרי העץ המורעל" שמתורגם מהדין האמריקאי.

מונחים נוספים שאושרו הם "שכר טרחה עִיתִי" כתחליף למלה ריטיינר ותאגיד חָקוּק במקום תאגיד סטטוטורי. בנוסף, למושג השגור "אי-מסוגלוּת הורית" נוסף המונח "אוזלת הוֹרוּת". המלים אושרו כחלק ממילון שבו יותר מ-1,400 מונחים, רובם עבריים במקור או שהחידוש העברי כבר נמצא בשימוש. המילון הוא פרי עבודתה של ועדה למונחי משפט שפעלה באקדמיה במשך כ-30 שנה. בין חבריה נמנו שופטי העליון לשעבר צבי טל ואליקים רובינשטיין, פרופ' גבריאלה שלו, פרופ' אביעד הכהן ויהושע שופמן, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני חקיקה. את האקדמיה ללשון העברית ייצג בוועדה נשיא האקדמיה, פרופ' משה בר-אשר. בראש הוועדה עמד בעבר השופט מנחם אלון, שמת ב-2013.

באקדמיה ללשון פרסמו גם חלופות שהוצעו לדין הפלילי, בהם למונח "אי-הפללה". באקדמיה מסבירים כי מונח זה יוצר רושם של מעשה פלילי שהוחלט לא להפליל בגינו, ולכן הוא הוחלף ב"הסרת פליליות", שמבהיר כי המעשה אינו פלילי מלכתחילה, שכן פליליותו הוסרה. מלה נוספת שאושרה היא אֲמָרָה, שנועדה להחליף את המלה Statement.

גם מיני עקרבים קיבלו שמות חדשיםצילום: סטוארט סמרפיילד

האקדמיה אישרה גם שמות לעקרבים, עכבישים ובעלי חיים נוספים הנמנים על מחלקת העכבישנים. בשמות העקרבים אושרו: עַקְרָב-סוּמָא, צַרְבָן, עַקְצָן וקַטְלָן. בשמות הרַגְלָבִישָׁאִים (סדרה של עכבישנים ארוכי רגליים) אושרו: אֶרֶךְ-רֶגֶל, אֶרֶךְ-גַּף, בַּרְדָּסוֹן וקוֹצֵר.

בנוסף, המלה "אקוסיסטם" (Ecosystem) ששאולה מתחום הביולוגיה ומתארת מערכות יחסים בין אנשים, קהילות וחברות זכתה לחלופה עברית - מערכת גומלין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ