מאות תלמידים ומורים הפגינו בת"א נגד הגירוש המתוכנן של בני נוער מהפיליפינים

אימהות התלמידים באו לעבוד בישראל כחוק, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו כי ילדו ילדים בארץ. מנהל הגימנסיה הרצליה: "אין מלים מרוב אכזבה, כעס ותסכול. מגרשים אותם באכזריות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בגימנסיה הרצליה, היום

כ-600 תלמידים ומורים בבית הספר גימנסיה הרצליה בתל אביב הפגינו היום (שני) נגד הגירוש המתוכנן של תלמידי בית הספר, שהוריהם אזרחי הפיליפינים, בחודש הבא. המפגינים צעדו מבית הספר לרחבת מוזיאון תל אביב ונשאו שלטים כגון "חופש גדול בלי החברים", "כאן נולדתי" ו"ואהבתם את הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים". מנהל בית הספר ד"ר זאב דגני מפגין עמם. לשני תלמידי כיתה ז' בבית הספר כבר נמסרה הודעה שלפיה יגורשו מישראל באמצע יולי, ובמוסד לומדים ילדים נוספים שעשויים לעמוד בפני גירוש. כל הילדים נולדו והתחנכו בישראל, ורובם דוברים רק עברית.

"אני ילד ישראלי, ואני לא מכיר עוד ארץ ‏אחרת חוץ מישראל שאני אוהב", אמר ג'ון, אחד התלמידים שצפויים להיות מגורשים לפיליפינים. "נולדתי פה ואני רוצה להמשיך ‏לחיות פה בישראל כי זו הארץ שלי, אני רוצה למשיך ללמוד ולהגיע ‏לאוניברסיטה וללמוד מלא דברים ‏שאני לא יודע ולהגשים את החלום שלי. תפסיקו את הגירוש", הוסיף. 

ההפגנה בגימנסיה הרצליה, היוםצילום: אילן אסייג

דניאל לוי, מחנכת כיתה ז' שבה לומדים התלמידים שקיבלו הודעה על גירוש, הוסיפה: "שני תלמידי הכיתה שלי נולדו בארץ, הם ישראלים לכל דבר. לומדים במסגרת חינוכית ישראלית, הולכים לצופים, לחוגים, דוברים עברית. ישראל זה כל מה שהם מכירים. זה המקום שלהם. הבית שלהם. לכל ילד שנולד בישראל מגיעה הזכות לחיות פה, לסיים 12 שנות לימוד. אם לפני עשור הצליחו לכופף את החוק ולתת לילדים מהפיליפינים את האישור להשאר פה ולקבל בגיל 18 תעודת זהות, אין שום סיבה שגם הפעם לא נצליח. חוק זה חוק ועדיין יש יוצא מן הכלל. והפעם זה המקרה - אלו ילדים".

המנהל דגני אמר ל"הארץ" כי המורים והתלמידים "מפגינים מתוך סולידריות ומתוך דאגה מההליך הזה של גירוש תלמידים שנולדו בארץ, גדלו בארץ ולומדים בארץ, ועכשיו באכזריות מגרשים אותם ב-15 ביולי. אין מלים מרוב אכזבה, כעס ותסכול. אנחנו נלחם נגד הגירוש בכל הכוח. זה גירוש שלא מתאים לפליטים שבנו פה את המדינה, שנהרסת עכשיו בגלל חוסר רגישות לאחר ורוע. אנחנו לא ניתן לזה יד ונעשה כל מה שניתן. יש כרגע שני תלמידים שמגורשים, ואני מניח שהמגרשים לא יסתפקו רק בשניים".

"יש הבדל אחד ביני לבין הילדים האלו - שהם חיים תחת פחד תמידי שיעקרו תחתם את השורשים שלהם, או בקיצור שיגרשו אותם", אמרו בהפגנה נגה ותמר, תלמידות כיתה ז'. "זה הזמן לעצור את הגירוש ולהילחם על הזכויות ועל האנושיות שעוד נותרה לנו. רק אחרי שהנושא הזה הגיע לילדים מהכיתה שלנו אנחנו מבינות כמה זה קשה וכמה צריך להפסיק את הפעולה המכוערת הזאת. אנחנו לוקחים את הזהות של מישהו וזורקים אותה לפח".

רשות האוכלוסין וההגירה תגרש כמאה עובדות זרות מהפיליפינים וילדיהן, שנולדו בישראל, בקיץ הקרוב. לאמהות נמסרו מסמכים שלפיהם יגורשו מישראל במהלך יולי ובאוגוסט. הנשים באו לישראל כחוק כדי לעבוד, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו מאחר שילדו בישראל. מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "מדובר באזרחיות זרות השוהות בישראל תקופה ארוכה מאוד בניגוד לכל דין וללא כל מעמד מוסדר".

בשנים 2006 ו-2010 קיבלה הממשלה שתי החלטות למתן מעמד לילדי עובדים זרים. כעת, הילדים שלא זכו אז למעמד מפאת גילם, אך מנגד לא גורשו מישראל בשנים אלה והתחנכו כאן, מבקשים מהממשלה להכיר גם בהם ולא לגרש אותם לארץ המוצא של הוריהם, שבה מעולם לא ביקרו.

ראשי הקהילה הפיליפינית בישראל, פעילים חברתיים ואנשי בית הספר ביאליק-רוגוזין בתל אביב, שבו לומדים רבים מהילדים,  מעידים כי מדובר בשינוי דרמטי וכי בשנים האחרונות כמעט שלא היו מקרים של גירוש. אימהות שסירבו לחתום על מסמך שבו הן מתחייבות לעזוב את ישראל בקיץ נשלחו למעצר, ומי שחתמו על צווי הרחקה ליולי ואוגוסט שוחררו מיד לאחר שעוכבו.

1,478 ילדים לעובדים זרים מהפיליפינים לומדים כיום במערכת החינוך. עובדים זרים המועסקים בישראל אינם רשאים להביא עמם ילדים ובני משפחה אחרים. בעבר נדרשה עובדת זרה בעלת אשרת שהייה שילדה בישראל לצאת מהמדינה עם תינוקה, והורשתה לחזור לעבוד בישראל ללא הילד. בשנת 2011 ביטל בג"ץ את הנוהל, ועל פי הנוהל המעודכן היום, עובדת זרה רשאית להישאר בארץ עם תינוקה עד לתום תקופת האשרה שלה. בזמן הזה מקבל הילד רישיון שהייה זמני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ