דו"ח של הממשל האמריקאי ממליץ לישראל לבטל את החוק המנכה שכר של מבקשי מקלט

דו"ח מחלקת המדינה האמריקאית קובע כי "חוק הפיקדון" הופך את מבקשי המקלט למועדים יותר לסחר בבני אדם. לפי נתוני עמותת א.ס.ף, החוק החריף את הקשיים החברתיים והכלכליים בקהילה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט בפתח תקוה, בפברואר. מנתונים של המדינה עולה כי החוק הביא לכך שיותר מחצי ממבקשי המקלט מרוויחים פחות משכר מינימום
לי ירון
לי ירון

דו"ח מחלקת המדינה האמריקאית בנושא סחר בבני אדם שהתפרסם היום (חמישי) ממליץ לישראל באופן חריג לבטל את "חוק הפיקדון", שקובע כי על מעסיקים לנכות 20% משכרם של עובדים מבקשי מקלט. בדו"ח נקבע כי החוק הופך את מבקשי המקלט למועדים יותר לסחר, ומעלה חשש כי הוא גורם לפגיעה באוכלוסייה מוחלשת.

במאי 2017 נכנס לתוקפו חוק הפיקדון, לפיו על מעסיקים לנכות חמישית משכר עובדים מבקשי מקלט ולהפקיד את הכספים בקרן, שאליה תהיה לעובד גישה רק עם יציאתו מישראל. מנתונים שהגישה המדינה לבג"ץ במסגרת עתירה נגד החוק, עולה כי הוא גרם לכך שחצי מהפליטים וממבקשי המקלט מרוויחים פחות משכר מינימום.

לפי נתונים של עמותת א.ס.ף הנוגעים ליותר מ–1,300 מבקשי מקלט שפנו לסיוע, מאז כניסת חוק הפיקדון לתוקף הקשיים הכלכליים והחברתיים בקהילה החריפו באופן משמעותי. הנתונים מראים כי בשנת 2017  חלה עלייה של 35% בדיווחים של מבקשי מקלט על מצוקה כלכלית ושל 33% בבקשות הסיוע לחבילות מזון.

משפחות סיפרו כי ילדיהן מגיעים לגנים ולבתי הספר רעבים, העידו כי הפסיקו לשלם על ביטוח בריאות עבור הילדים, ודיווחו כי חלה עלייה בהעסקה נצלנית שלהם ובהרעת תנאי עבודתם. חלק מהנשים מבקשות המקלט סיפרו כי נאלצו להתחיל לעבוד בזנות. הנתונים הצביעו גם על עלייה חדה של 86% בדיווחים על חשש להישאר ללא מקום מגורים. כתוצאה מכך, סיפרו משפחות רבות כי הן מסתפקות בחדר אחד ומפנות מקום לדיירי משנה.

מבקשי מקלט בתל אביב, באפרילצילום: מוטי מילרוד

הדו"ח בנושא סחר בבני האדם ציין כי שני תהליכים מקבילים מתקיימים בישראל — מחד הממשלה עומדת בסטנדרטים המינימליים לחיסול הסחר בבני אדם, ומאידך ישראל ממשיכה ליישם מדיניות שהופכת את אוכלוסיית מבקשי המקלט מאפריקה למועדים יותר לסחר, בעיקר בקרב נשים אריתראיות. בנוסף, מציינים כותבי הדו"ח כי ההליכים הממשלתיים שנועדו לזהות קורבנות סחר עיכבו או מנעו מקורבנות לקבל שירותי הגנה מתאימים.

הדו"ח מציע בין השאר להגדיל את מספר פקידי הממשלה המוסמכים לזהות קורבנות, להגדיל את מספר פקחי העבודה, העובדים הסוציאליים והמתורגמנים בענפי החקלאות והבנייה, ולהעניק להם הדרכה על הליכי זיהוי קורבנות בסחר בבני אדם. ב"קו לעובד" בירכו על המלצות הדו"ח, ומסרו: "יואיל המחוקק ויבטל את החוק בהקדם האפשרי, ובכך יתקן עוול נוראי שעשה למבקשי המקלט".

מארגון קו לעובד נמסר: "הדו"ח מביע חשש ברור כי החוק גורם לפגיעה אנושה באוכלוסייה מוחלשת שחלק לא מבוטל ממנה הינו קרבן לסחר ועבדות בבני אדם, וקורא באופן חריג לבטלו. על המחוקק לבטל אותו בהקדם האפשרי, ובכך לתקן עוול נוראי שעשה למבקשי המקלט, שבאו לפה, לאחר שנרדפו בארצותיהם, מבקשים על חייהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ