הבחינה הפסיכומטרית צפויה לעבור שינויים משמעותיים בשנים הקרובות - כך פורסם הערב (שבת) בחדשות 13. לפי הפרסום, הבחינה בשפה האנגלית תתבצע באופן ממוחשב ובנפרד מחלקי הבחינה האחרים - החלק המילולי והחלק הכמותי. כיום נבדקת במסגרת הבחינה באנגלית רק יכולת הבנת הנקרא, ואילו מבנה הבחינה החדש יכלול שלושה חלקים: גם הבנת הנשמע וכתיבה. בנוסף, הבחינה תהיה אדפטיבית: השאלות ישתנו בהתאם לתשובותיו הקודמות של הנבחן.

עד היום, כל מבחני האנגלית של המרכז הארצי לבחינות והערכה (הכוללים, בנוסף לבחינה הפסיכומטרית, גם את בחינות אמי"ר ואמיר"ם, הבודקות את רמת האנגלית של סטודנטים), מדדו את הבנת הנקרא בלבד. לאחרונה, בעקבות המלצת ועדה בינלאומית שמינתה המועצה להשכלה גבוהה, הוחלט לאמץ את המדד האירופי להערכת שפות (CEFR) כך שמבחני האנגלית יבדקו גם את יכולות הכתיבה, ההבנה והדיבור של הנבחנים. המדד מגדיר דרגות בקיאות שבעזרתן אפשר למדוד את התקדמות הלומדים לפי סולם בינלאומי אחיד.

לפי המרכז הארצי לבחינות והערכה, האחראי על הבחינה הפסיכומטרית, השינוי ייצא לפועל רק בעוד כשלוש שנים, מכיוון שבנוסף לכתיבת הבחינה המחודשת הוא דורש התגייסות של מוסדות ההשכלה הגבוהה. בחודש ינואר פורסם ב"הארץ" כי הוועדה הבינלאומית המליצה עוד כי לאחר הקבלה ללימודים, כל סטודנט ילמד לפחות שני קורסים שנתיים בשפה האנגלית לאורך התואר הראשון — ולא רק סטודנטים ששליטתם בשפה היא חלקית.

כיום הקורסים ללימוד אנגלית אינם נחשבים לחלק ממערכת השעות, והסטודנטים אינם מקבלים בעדם נקודות זכות אקדמיות. הוועדה המליצה שהקורסים הללו ייכללו בתוכנית הלימודים, ויזכו את הסטודנטים בנקודות זכות כמו שאר הקורסים. לפי ההמלצות, כל סטודנט ילמד בקורס התואם את רמת האנגלית שלו. כך, סטודנטים שאינם דוברי אנגלית ילמדו שני קורסים לשיפור מיומנויות השפה, ואילו סטודנטים שרמת האנגלית שלהם גבוהה ילמדו קורסים אקדמיים הרלוונטיים לתחום לימודיהם באנגלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ