החל מהשבוע, מטפלות במעונות יום יתבקשו להצהיר באינטרנט על הכשרתן

המטפלות יתבקשו להצהיר באתר של משרד העבודה והרווחה כי עברו הכשרה למתן עזרה ראשונה לפעוטות וכי החלל שהן מפעילות בטיחותי לילדים. בשלב זה אין כוונה לנקוט בפעולות אכיפה נגד מטפלות שלא ידווחו על פעילותן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בתל אביב בדרישה לקדם פיקוח על מעונות בעקבות מותה של הפעוטה יסמין וינטה בגן ילדים, ב-2018

מטפלות במעונות יום ובמשפחתונים לפעוטות המיועדים לשבעה ילדים ומעלה יתבקשו לדווח החל מהשבוע על פעילותן ולבצע הליך בדיקת רישום פלילי. זאת, לקראת כניסתו לתוקף של חוק הפיקוח על מעונות היום ב-1 בספטמבר. המטפלות יוכלו לעשות זאת באתר אינטרנט שהקים משרד העבודה והרווחה, ויעלה לאוויר ביום רביעי.

באתר יידרשו המטפלות להצהיר כי הן עברו הכשרה למתן עזרה ראשונה לפעוטות וכי החלל שבו פועל המעון או המשפחתון בטיחותי לילדים. בשבוע הקרוב האתר יהיה פתוח לדיווח של עובדות במעונות היום המפוקחים של משרד העבודה והרווחה, וכעבור כשבוע האתר ייפתח לדיווח של מטפלות במשפחתונים ובגני הילדים הפרטיים, שפעלו עד כה ללא כל מעקב רשמי מטעם המדינה. מטפלות שיעמדו בדרישות הבסיסיות הללו יקבלו אישור ראשוני להפעלת המעון או המשפחתון.

במשרד העבודה והרווחה מדגישים כי בשלב זה אין כוונה לנקוט בפעולות אכיפה נגד מטפלות שלא ידווחו על פעילותן, וכי מטרת המהלך היא לערוך מיפוי ראשוני של המסגרות הפרטיות הפועלות בארץ. במשרד מסבירים כי בכוונתם להחיל את החוק בהדרגה, כדי לא לפגוע בפעילות המסגרות הפרטיות ובהורים המסתמכים עליהן. "המשרד נוקט בשלב הזה בפעולות עדינות", אמר ל"הארץ" ראש אגף למעונות יום ומשפחתונים במשרד העבודה והרווחה, אמיר מדינה. "אנחנו מתכוונים להיכנס לשוק הגנים הפרטיים באופן מדורג, אין כוונה להפעיל צבא של מפקחים בשלב הזה. בסוף יש כאן פעוטות שצריכים לקבל חינוך במסגרות".

לדברי מדינה, בהמשך השנה יחל קמפיין שמטרתו להעלות את המודעות לחוק אצל ההורים. המטרה היא ליצור לחץ מצד ההורים עצמם, שידרשו ממטפלות בגנים פרטיים להציג את אישור ההפעלה הראשוני והדבר יעודד מטפלות נוספות לדווח על פעילותן. משרד העבודה והרווחה אמנם אינו אחראי על נושאים כמו תשלום מיסים ומתן אישור לשימוש חורג עבור המבנה שבו נעשה שימוש לצורך המסגרת הפרטית, אך במשרד מעריכים כי כניסת החוק לתוקף תשפיע גם על התחומים הללו: גנים שפעלו עד כה מבלי לדווח על פעילותם ייאלצו כעת לעשות זאת, ובעקבות זאת יהפכו מוכרים גם על ידי הרשויות המקומיות, האחראיות על מתן אישור לשימוש חורג במבנה לצורך הפעלת גן. גורם במשרד העבודה והרווחה ציין כי "היוזמה צפויה להסדיר תחום שהיה פרוץ לאורך שנים".

הפגנה בתל אביב בדרישה לקדם פיקוח על מעונות בעקבות מותה של הפעוטה יסמין וינטה בגן ילדים, ב-2018צילום: מוטי מילרוד

לפי הערכות, במדינת ישראל פועלים כיום כ-500 אלף מעונות ומשפחתונים לילדים עד גיל שלוש, רק כרבע מהם מפוקחים כיום על ידי משרד העבודה והרווחה. הם מופעלים על ידי ארגונים כמו ויצ"ו, נעמ"ת, אמונה, וגופים נוספים. תחום המעונות הפרטיים, שאינם מפוקחים לא הוסדר מעולם, עד שבאוקטובר 2018 אושר חוק הפיקוח על מעונות היום. החוק יחול בהדרגה: השלב הראשון ייכנס לתוקף בספטמבר הקרוב, ובעתיד הקרוב צפויים לנסח במשרד העבודה והרווחה תקנות מפורטות יותר המגדירות רף מינימלי להפעלת מסגרת לפעוטות: הדרכה חינוכית, הדרכה להתנהלות בטוחה וחובות נוספות שיחולו על המטפלות. 

התקנות יגובשו תוך היוועצות עם גורמים מקצועיים במשרדי ממשלה רלוונטיים אחרים ועם הציבור הרחב ויובאו לאישור הכנסת. "נכון, יהיו מסגרות שלא יעמדו בסטנדרט ולא יורשו לפעול כמסגרת חינוכית-טיפולית לגיל הרך", אומר מדינה, "אבל כל הרבים והטובים שעומדים בדרישות שלנו או קרובים לכך, יעברו עין בוחנת ויוכלו לקבל רישוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ