רפי פרץ על טיפולי המרה ללהט"בים: אפשר לעשות את זה, וגם עשיתי את זה

שר החינוך רפי פרץ נשאל אם הוא מאמין בטיפולי המרה בראיון לחדשות 12, וסיפר כיצד סייע לאחד מתלמידיו ■ מאוחר יותר הבהיר: "לא טענתי שצריך לשלוח ילדים לטיפולי המרה" ■ נתניהו: "הדברים לא מקובלים עליי" ■ פרץ אמר בנוסף כי הוא רוצה להחיל ריבונות על כל הגדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרץ (מימין) לצד בצלאל סמוטריץ' בכנס של הבית היהודי, במארס האחרון

שר החינוך הנכנס, רפי פרץ, אמר הערב (שבת) כי "אפשר" לבצע טיפולי המרה להומואים ולסביות, וטען כי אף עשה את זה בעבר. את הדברים אמר פרץ בראיון לדנה ויס בחדשות 12. עוד הוא אמר כי הוא רוצה להחיל את הריבונות הישראלית על כל הגדה המערבית, בלי שתהיה לפלסטינים זכות הצבעה.

פרץ נשאל אם הוא מאמין בטיפולי המרה ואם הוא מאמין ש"אפשר להמיר אנשים שיש להם נטייה כזאת". פרץ השיב: "אני חושב שאפשר. אני יכול להגיד לך שיש לי היכרות עמוקה מאוד בנושא החינוך וגם עשיתי את זה". פרץ נשאל מה ייעץ לתלמיד שסיפר לו על נטיותיו המיניות, ואמר: "קודם כל חיבקתי אותו ואמרתי לו דברים מאוד חמים - בוא נחשוב, בוא נלמד ובוא נתבונן. המטרה היא שקודם כל יכיר את עצמו היטב. אני שם מולו את הנתונים והוא יחליט".

מאוחר יותר ביקש פרץ להבהיר כי "לא טענתי שצריך לשלוח ילד או ילדה לטיפולי המרה". לדבריו, "במהלך שנותיי כמחנך נפגשתי עם תלמידים שחשו מצוקה נוראית עם נטייתם המינית, ובחרו להיעזר באנשי מקצוע כדי לשנות את נטייתם. מה שאמרתי בראיון נאמר מתוך היכרות אישית שלי עם מקרים דומים. מערכת החינוך בישראל בראשותי תמשיך לקבל את כל ילדות וילדי ישראל באשר הם, ללא שום הבדלים של נטייה מינית".

ב-2014 פרסם משרד הבריאות לראשונה אזהרה לציבור מפני טיפולי המרה, אותם מציעים מטפלים ופסיכולוגים בטענה שבכוחם לשנות את נטייתו המינית של אדם. בהודעת המשרד, בראשו עמדה אז יעל גרמן, נכתב כי "המטפלים בשיטה זו מייצרים מצג שווא של הכרה מדעית בשיטה, למרות שבפועל אין עדויות מחקריות להצלחת שיטה כלשהי לגבי האפשרות להמרה, ויש אף עדויות לנזק אפשרי".

ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל, מסר הערב כי "מביש ומדאיג ששר החינוך של מדינת ישראל לא רק שמתבטא בעד תופעת טיפולי ההמרה, אלא אף מעיד על כך שביצע אותן בעצמו". לדבריו, "כפי שקבעה ההסתדרות הרפואית, איגוד הפסיכיאטריה בישראל ואיגודי רופאים רבים נוספים בישראל ובעולם - אין טיפול שיכול להמיר את האוריינטציה המינית של אף אדם. טיפולי ההמרה שמתיימרים לשנות אוריינטציה מינית, לא רק שהוכחו מדעית שהינם חסרי תועלת, הם מהווים סכנה, ומסבים נזק חמור לנפשו של המטופל בעצם תחושת הכישלון ועלולים להוביל עד להתאבדות". עוד נמסר כי "שר החינוך, בהתבטאותו האומללה בעד טיפולי המרה מסכן את חייהם של אנשים רבים. עליו לחדול מלהתיימר להיות מטפל, לקחת אחריות על אמירתו, להתנצל עליה ולפעול כדי שאף אדם בישראל לא יעבור טיפולי המרה".

"שר החושך"

דבריו של פרץ עוררו סערה גם במערכת הפוליטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "דבריו של שר החינוך ביחס לקהילה הגאה אינם מקובלים עליי ואינם משקפים את עמדת הממשלה בראשותי. שוחחתי הערב עם הרב רפי פרץ שהבהיר את דבריו והדגיש כי מערכת החינוך הישראלית תמשיך לקבל את כל ילדות וילדי ישראל באשר הם, ללא שום הבדל של נטייה מינית".

שר המשפטים אמיר אוחנה מסר בתגובה: "אני מגנה בכל תוקף את אמירותיו של שר החינוך. ממשלת הליכוד לא תיתן את ידה לטיפולי המרה. שר החינוך, ההבהרה חשובה אך אינה מספקת. למד לעומק את הנושא, וחזור בך".

יו"ר מרצ הנבחר, ניצן הורוביץ, קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר את פרץ. הורוביץ אמר כי "טיפולי 'המרה' זה דבר מסוכן שגורם למצבים קשים אצל צעירים, עד כדי אובדנות. זה לא רק חוסר אחריות, זה דיני נפשות ממש". יו"ר מרצ כינה את פרץ "שר החושך", ואמר כי הוא "לא ראוי להיות מופקד על עתיד הילדים שלנו".

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) אמר בתגובה כי "עד שרפי פרץ לא יעבור טיפולי המרה מהדעות החשוכות והמטורפות שלו הוא לא יכול להמשיך לכהן כשר חינוך". ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) כתבה בטוויטר כי "טיפולי המרה הם סאדיסטיים, אכזריים ופרימיטיביים. דמיין אדוני שר החינוך רפי פרץ שישלחו אותך לטיפולי המרה כדי לאלץ אותך להימשך לגברים".

גם האגודה למען הלהט"ב פרסמה תגובה לאמירתו של שר החינוך: "אסור שילדות וילדי ישראל ייחשפו לרעל הלהט"בופובי שמפיץ מי שמתיימר לעסוק בחינוך וערכים. אנחנו ממליצים לפרץ אישית לנסות בעצמו טיפולי המרה מסוג אחר: טיפולי המרה נגד שנאת האחר ובעד אהבת חינם, נגד דעות חשוכות ובעד פתיחות וקבלה".

החלת ריבונות על כל שטחי הגדה

פרץ, שמונה לתפקיד שר החינוך בחודש שעבר, התבקש לתת את דעתו על הקהילה הלהט"בית, ואמר כי "כשר החינוך וכאזרח במדינת ישראל אני מכבד כל אדם באשר הוא אדם". עם זאת, הוא הוסיף כי "אני רב בישראל והתורה שלנו אומרת לנו דברים אחרים. אבל אני לא מסתכל עליהם ונותן להם ציונים".

יו"ר איחוד מפלגות הימין נשאל גם על ארגון הנוער הגאה "איגי", ואם הוא יאפשר לארגון להיכנס לבתי ספר. "אני אצטרך לראות את התוכנית שלהם ואם הם מעודדים חשיבה פתוחה וקבלת השונה - למה לא?", אמר.

בראיון פרץ גם הביע את רצונו להחיל את הריבונות הישראלית על כל שטחי הגדה. לדבריו, "אם זה יהיה בשלבים, לא אכפת לי - אני רוצה שזה יקרה. זו הארץ שלנו". לגבי זכויות הפלסטינים בשטחים הוא אמר: "אנחנו נדאג לכל מחסורם - נדאג שיהיה להם טוב, אבל לא תהיה להם יכולת הכרעה פוליטית. בלי זכות הצבעה על הרמה הפוליטית".

בתשובה לשאלה האם זה לא "אפרטהייד", הוא השיב: "אנחנו נמצאים במציאות מאוד מורכבת בחברה הישראלית ובמדינת ישראל, ואנחנו נצטרך למצוא את הפתרונות. איפה תהיה הריבונות, על מה היא תחול, האם היא תחול על האנשים, האם היא תחול על שטח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ