מאות הפגינו בתל אביב בעקבות תמיכת רפי פרץ בטיפולי המרה

כמה מנהלי בתי ספר פנו היום לפרץ וכתבו לו כי הם "מביעים שאט נפש וסלידה" מאמירותיו. קודם לכן הפגינו כמה בני אדם בכניסה למושב נווה שבדרום, שבו גר פרץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בתל אביב, היום

מאות בני אדם הפגינו הערב (ראשון) מחוץ לקרית הממשלה בתל אביב בעקבות דבריו של שר החינוך רפי פרץ, שבהם הביע תמיכה בטיפולי המרה. המפגינים קראו לפרץ להתפטר והחזיקו שלטים נגד טיפולי המרה. להפגנה הגיעו בין היתר יו"ר מרצ ניצן הורוביץ, יו"ר ישראל דמוקרטית אהוד ברק וחבר מפלגתו יאיר גולן, וחברי הכנסת סתיו שפיר (העבודה), עופר כסיף (חד"ש-תע"ל) ויעל גרמן וקארין אלהרר (כחול לבן). קודם לכן הפגינו כמה בני אדם בכניסה למושב נווה שבדרום, שבו גר פרץ.

ארגונים מהקהילה הגאה פנו היום לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשו ממנו: "הפקד את תיק החינוך בידי אדם הראוי לכך". בפנייה נכתב לנתניהו כי בפגישה עמו הוא הצהיר "שמשרד החינוך לא יופקד בידי מפלגות להט"בופוביות אלא יישאר בידי הליכוד". לדברי הארגונים, "הפרת הבטחתך המפורשת לא להפקיד את משרד החינוך בידי פוליטיקאי חשוך התפוצצה לכולנו בפרצוף, כאשר שר החינוך שמינית לאחרונה הביע תמיכה פומבית וגלויה ב'טיפולי המרה' לבני נוער". "אנו פונים אליך בכל לשון של בקשה", הוסיפו הארגונים, "אל תפקיר את ילדות וילדי ישראל לבורות ולערכים חשוכים".

אוהד חזקי, מנכ"ל אגודת הלהט"ב, מתח ביקורת בנאומו בהפגנה על נתניהו, ואמר: "כלפי חוץ יש לו הרבה דגלים לנפנף בהם, אבל בבית הוא מסתפק בתירוצים או הבהרות או גינוי רפה". לדבריו, "לא נוכל עוד לעבור לסדר היום ולהשלים עם המציאות המעוותת בה שר חינוך מתבטא בצורה כזו. שר חינוך שמאמין בטיפולי המרה הוא לא משהו שאתה יכול להתגאות בו. אנחנו דורשות ודורשים ממך לפטר את שר החינוך ולהעביר כבר עכשיו בתמיכה רחבה את רפורמת השוויון בקהילה הלהט"בית".

בהפגנה נאמה מורה לתנ"ך בתיכון בלוד, חן עמרם, שפנתה לתלמידים "בשם המורות והמורים הגאות". "הרבה פעמים נדרשנו לייצג מולכם את המערכת. גם אם לא תמיד הסכמנו, השתדלנו לתווך לכם את ההחלטות שלה עם כל היצירתיות שידענו לגייס הפעם, אנחנו לא יכולות", אמרה. לדבריה, כששמעה את דברי פרץ "הוצפנו בעלבון, כעס, כאב וזעם, אבל מעל הכל - הרגשנו פחד גדול. פחד גדול על היהלומים היקרים שלנו - תלמידות ותלמידים - אשר זה עתה שמעו את קברניט הספינה מסביר, בין היתר, על טיפולי המרה ללהט"בקים". עמרם אמרה לתלמידים כי "אף אחד, לא משנה באיזה תפקיד או באיזה מעמד לא יוכל להמיר לכם את הזהות אף פעם".

הפגנה בכניסה למושב נווה שבו גר פרץ, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

עמרם הוסיפה בנאומה: "המורות והמורים שלכם כאן בשבילכם, גם בחופש הגדול, בכל רגע. אם צריך, נצבא על דלתות משרד החינוך בהמוננו, באגרופים חשופים ולבבות פתוחים. כי אם עד עכשיו נאבקנו על תנאי ההעסקה או על רפורמות, הפעם אנחנו יוצאים למאבק על החיים של התלמידות והתלמידים שלנו. מול הגזענים החשוכים המסיתים והמדכאים - תפקידנו הוא לשמור ביראת קודש על הניצוץ בעיניים של כל ילד וילדה שאנחנו פוגשים".

גם מנהלי בתי ספר יסודיים בתל אביב פנו היום לפרץ וכתבו לו כי הם "מביעים שאט נפש וסלידה נוכח אמירותיך במסגרת תפקידך כשר החינוך ביחס לביצוע טיפולי המרה לאנשי ונשות הקהילה הלהט"בית במדינת ישראל". עוד כתבו המנהלים: "התעוררנו לשחר של יום שכולו בסימן של אמירות וגילויים מבעיתים אשר מקומם לא יימצא במערכת חינוך מתוקנת ובמדינה דמוקרטית".

אתמול נשאל פרץ בראיון בחדשות 12 אם הוא מאמין בטיפולי המרה ואם הוא מאמין ש"אפשר להמיר אנשים שיש להם נטייה כזאת". פרץ השיב: "אני חושב שאפשר. אני יכול להגיד לך שיש לי היכרות עמוקה מאוד בנושא החינוך וגם עשיתי את זה".

פרץ גם נשאל בראיון מה ייעץ לתלמיד שסיפר לו על נטיותיו המיניות, ואמר: "קודם כל חיבקתי אותו ואמרתי לו דברים מאוד חמים - בוא נחשוב, בוא נלמד ובוא נתבונן. המטרה היא שקודם כל יכיר את עצמו היטב. אני שם מולו את הנתונים והוא יחליט".

דבריו של פרץ עוררו ביקורת נרחבת, שבעקבותיה אמר היום כי דבריו עוותו, וכי "יש פה מאבק על הזכות לחשוב אחרת". בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו קרא פרץ ללמוד "שיש גם קולות אחרים מורכבים אך מכילים. קבלת האחר היא לא נחלתו של צד אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ