בלחץ ביהמ"ש, פתח תקוה הודיעה כי תפתח את הרישום לגנים לילדי מבקשי מקלט

השופטת ורדה מרוז נזפה בעירייה על סירובה לאפשר ל-135 ילדים להירשם לגנים, והנחתה את העירייה להגיע להסכמות עם ההורים. "התנהגות חסרת רגישות לאוכלוסייה מוחלשת", אמרה השופטת

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של מבקשי מקלט מול עיריית פתח תקוה, בשבוע שעבר
לי ירון
לי ירון

בית המשפט לחץ על עיריית פתח תקוה לפתוח את הרישום לגנים לילדים של מבקשי מקלט, והעירייה הסכימה לאפשר להם להירשם במהלך השבועיים הקרובים. זאת, לאחר שסירבה לרשום 135 ילדים לגנים. בדיון שהתקיים היום (רביעי) בבית המשפט המחוזי בלוד בעתירה נגד העירייה ומשרד החינוך, נזפה השופטת ורדה מרוז בעירייה על אי רישום הילדים. "ההתנהגות של העירייה חסרת רגישות, זו אוכלוסייה מוחלשת", אמרה השופטת, והוסיפה כי "העירייה לא פתחה את הדלת כמו שצריך, הם לא בחרו להיות מהגרים או פליטים".

העתירה הוגשה על ידי עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ולמדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה ועו"ד טל חסין מהאגודה לזכויות האזרח, בשם המשפחות ובשם ארגון א.ס.ף המסייע לפליטים ולמבקשי מקלט. השופטת הציעה לעירייה להגיע להסכמות עם ההורים, ובין הצדדים נערך הסכם בעל תוקף של פסק דין לפתיחת הרישום לגנים במשרדי העירייה בכל יום במהלך השבועיים הקרובים. בדיון נכחו עשרות משפחות של מבקשי מקלט מאריתריאה אשר לא הצליחו לרשום את ילדיהם לגנים.

לפי העתירה, מאז שנפתחה תקופת הרישום בינואר האחרון מנעה העירייה מעשרות משפחות של מבקשי מקלט לרשום את ילדיהן לגנים ולכיתות א', בתואנות ביורוקרטיות שונות. בין היתר, בעירייה לא אפשרו להורים להגיש מסמכים שמעידים על מגורים בעיר, שמטרתם להוכיח שהילדים זכאים לשירותי חינוך בתחומה. היום טענו נציגי העירייה בדיון כי מבקשי המקלט שרצו לרשום את ילדיהם לא הוכיחו זיקה לעיר פתח תקוה, ולכן לא עמדו בדרישות משרד החינוך. מנגד, טען עו"ד רייכמן, שייצג את העותרים, כי הם ציינו בפני העירייה בדיוק היכן כל אחד מהמבקשים גר.

הפגנת מבקשי מקלט מול עיריית פתח תקוה, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

בהסכמות בין הצדדים נקבע כי אם לתלמיד יהיו חסרים מסמכים, העירייה תאפשר להמציא את המסמכים החסרים במהלך השבועיים הקרובים. אם העירייה תחליט לדחות את קבלתם של ילדים, היא תצטרך לנמק את דחייתה. כמו כן, נקבע כי העירייה תשבץ את התלמידים בהתאם לאזורי הרישום, לפי שכונות המגורים של מבקשי המקלט. זאת, על מנת למנוע מצב שבו ילדי מבקשי המקלט יוסללו לגנים המיועדים רק להם.

בעתירה מתוארת שורת מקרים שבהם העירייה עיכבה פעם אחר פעם רישום של ילדי מבקשי מקלט למוסדות חינוך. במארס האחרון, בתשובה לפניית שתי משפחות מבקשי מקלט, כתבה העירייה כי תפתח עבור הילדים מועד רישום מיוחד. בעירייה טענו אז כי כך יוכלו להיערך טוב יותר לקליטת הילדים, שמעמדם בארץ אינו קבוע. בסוף החודש התערב משרד החינוך בנושא ומנהלת מחוז תל אביב במשרד, חיה שיטאי, דרשה מהעירייה לרשום את התלמידים למוסדות חינוך באופן מיידי, "ללא כל הבחנה על רקע המעמד החוקי שלהם בישראל".

עם זאת, וחרף פניות חוזרות של המשפחות לעירייה ולמשרד החינוך בחודשים אפריל, מאי ויוני, העירייה לא אפשרה להורים לרשום את ילדיהם למסגרות. מכתב שנשלח לשר החינוך רפי פרץ בחודש שעבר נותר ללא מענה, ומשרד החינוך לא עדכן מאז על פעולות שנקט כדי לקדם את רישום הילדים.

הפגנה של מבקשי מקלט מול עיריית פתח תקוה, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

בכתב התגובה שלהם טענו בעירייה כי "הפונים מקרב העובדים הזרים אשר פנו למחלקת הרישום התקבלו ונדרשו להמציא את המסמכים על פי הנדרש בהנחיות. רובם המכריע הגיעו ללא המסמכים הנדרשים כאשר לרוב הם חסרים חוזי שכירות/ארנונה/הוכחה כלשהי למגורים בתחומי עיריית פתח תקוה, ובחלקם הגדול של המקרים עולה בעיה בהוכחת אפוטרופסות של שני ההורים והסכמה משותפת כנדרש". בשל כל אלה טען עו"ד יחזקאל ריינהרץ, שייצג את העירייה, כי יש לדחות את העתירה על הסף.

משרד החינוך מסר בתגובתו לבית המשפט, באמצעות עו"ד סאלי געסוס, כי הוא מנחה את הרשויות המקומיות לרשום את כל הילדים והנערים במדינה למוסדות החינוך, "וזאת ללא קשר למעמדם או זהותם". המשרד ביקש לדחות את העתירה, וטען כי "המשרד אינו נותן יד לקיום מסגרות נפרדות על רקע גזע או מעמד, ותומך במתן אפשרות להשתלבות של תלמידים זרים במסגרות החינוך הרגילות".

"אני אמא לשלושה ילדים ואני רק רוצה שהם ילמדו, כמו כל ילד", אמרה בתום הדיון מליון גבריקרוסטוס, מבקשת מקלט מאריתריאה. "אנחנו חיים בפתח תקוה בשקט, ואני לא מבינה למה לא רוצים אותנו ולמה נלחמים בנו על הגב של הילדים שלנו. אני יוצאת מבית המשפט היום מעודדת. ישראל היא מדינת חוק וזה משמח אותי מאוד".

עורכי הדין שייצגו את העותרים, הרן רייכמן וטל חסין, מסרו כי "יש כאן מסר לרשויות נוספות שמנסות לפגוע במבקשי המקלט: זכותם של ילדים לחינוך וחובת המדינה לספקה אינה תלויה בצבע העור, בגזע או במוצא". 

מארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל (א.ס.ף) אמרו כי "למנוע מילד חינוך זה קו אדום". "אנחנו שמחים שבית המשפט קבע שיש קוים אדומים להתעמרות השיטתית במבקשי המקלט שמעזים לגור בעיר פתח תקוה", מסרו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ