כ-8,000 ישראלים ילידי רומניה יוכרו כניצולי שואה ויזכו לפיצוי כספי ולקצבה חודשית

ההכרה תינתן ליוצאי 20 ערים ברומניה שנולדו עד 1928, שהו בגטאות פתוחים ועלו לישראל אחרי 1953. הניצולים יקבלו קצבה של 2,800-2,400 שקל וכן פיצוי רטרואקטיבי בגובה 96-192 אלף שקל

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גירוש יהודים מבתיהם תחת משמר של חייל במדי הצבא הרומני בשטחי ברית המועצות שנכבשו במלחמה, ב-1941
עופר אדרת

כ-8,000 ישראלים ילידי רומניה, שעד כה לא הוכרו כניצולי שואה לפי החוק הגרמני, יוכרו כניצולים ויזכו לפיצוי כספי מגרמניה ומישראל. הפיצוי יהיה הן עתידי והן בדיעבד. ההכרה תינתן לאזרחים ישראלים יוצאי 20 ערים ברומניה, שנולדו עד 1928 ושהו או עבדו בגטאות פתוחים בתקופת מלחמת העולם השנייה. תנאי נוסף לזכאות הוא שהניצולים עלו לישראל אחרי 1.10.1953. 

מהמשרד לשוויון חברתי נמסר הערב (חמישי) כי ההכרה בהם התאפשרה בתום עשרה חודשי משא בין נציגי שתי המדינות, שהחל ביוזמת השרה גילה גמליאל. "היה ויכוח על ההגדרה של גטו פתוח", נמסר מהמשרד ל"הארץ". בסופו של דבר, קיבלו הגרמנים את ההגדרה של "יד ושם", וכך נסללה הדרך לזכאות. בשיחות לקחו חלק גם שלושה חוקרים מיד ושם: פרופ' דן מיכמן, ד"ר שרה רוזן ויעל נידם. בצוות היה שותף גם הממונה על השבת רכוש במשרד החוץ, דן האזרחי.   

אנדרטה לזכר יהודים שנרצחו על ידי הצבא הרומני באחד מיישובי בסרביה, שמוצבת ברמת השרוןצילום: דוד שי

גטאות פתוחים היו כאלה שהשמירה עליהם היתה פחות קפדנית מזו שהוצבה על הגטאות הסגורים, ושניתן היה לצאת מהם לצורך עבודה. רשימת הערים שתושביהן זכאים לפיצוי הן יאס, בוטושאן, טרגו מורש, גלץ, פוקשאן, טקוץ, רומן, פייטרה ניימץ, ברלד, ווסלוי, אלבה יוליה, קוסטאנצה, טרגו ניימץ, הרלאו, בוזאו, רומניקו סראט, שטפנשט, קריובה, פאשקן ובקאו. 

הקצבה החודשית שיקבלו הניצולים תהיה בין מאה ל-200 אירו (בין 400 ל-800 שקלים), בהתאם לקריטריונים שונים. הסכום ישולם להם רטרואקטיבית ל-20 השנים האחרונות, כך שהפיצוי שיקבלו בפועל ינוע בין 96 ל-192 אלף שקלים. בחישוב כולל, הפיצוי הרטרואקטיבי לבדו יכול להגיע עד 1.53 מיליארד שקלים מתקציב ממשלת גרמניה. לצד זאת, יקבלו הניצולים גם קצבה חודשית מהרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר, שתעמוד על 2,000 שקלים לאדם. גם יורשי יוצאי רומניה, שנולדו לאחר 1910 ומתו לאחר 1.6.2002 יוכלו לתבוע פיצוי מממשלת גרמניה. 

בעוד כשבועיים ניתן יהיה להגיש תביעות להכרה כניצולי שואה. ההדרכה וההכוונה ייעשו על ידי המוקד לאזרחים ותיקים של המשרד לשוויון חברתי, בטלפון 8840*. בנוסף, ניתן יהיה להיעזר במוקד של המוסד לביטוח לאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ