משרד הפנים עצר עובדת פיליפינית ובנה שנולד בישראל לקראת גירושם מהארץ

זהו המקרה הראשון הקיץ שבו המדינה מבקשת לממש צו גירוש נגד אם ובנה שנולד בישראל. הילד הוא תלמיד חינוך מיוחד שעולה לכיתה ז'. בית הדין עיכב את הגירוש עד למחר בבוקר, כדי שרשות האוכלוסין תשיב לערר שהגישה המשפחה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בתל אביב נגד גירוש ילדים פיליפינים, החודש
לי ירון

פקחי ההגירה עצרו לפנות בוקר (ראשון) עובדת פיליפינית ואת בנה בביתם שביהוד, אף שהמשפחה הגישה ערר שטרם נענה על ההחלטה לגרשם מישראל. בית הדין לעררים בתל אביב הורה לעכב את גירוש השניים עד מחר בשעה עשר בבוקר, כדי לקבל את תגובת רשות האוכלוסין. זהו המקרה הראשון הקיץ שבו משרד הפנים מבקש לממש צו גירוש שניתן לאם ולילד שנולד ולומד בישראל.

האם ובנה נמצאים במעצר בנמל התעופה בן גוריון. הילד לומד במסגרת חינוך מיוחד ואמור לעלות לכיתה ז'. עו"ד זרי חזן, המייצג את המשפחה, אמר כי "מדובר במעצר שווא בניגוד לחוק ולנהלי משרד הפנים. מצד אחד ישנה התדיינות עם משרד הפנים, ומצד שני מחלקה אחרת מחליטה לעצור ילד בן 12 ואמו במיטתם בשעה חמש בבוקר". בשעה זו מתארגנת הפגנה בגן מאיר נגד הגירוש.

הפגנה נגד גירוש ילדים פיליפינים, החודשצילום: אורן בן חקון

רשות האוכלוסין מתכננת לגרש הקיץ כמאה עובדות זרות מהפיליפינים וילדיהן, שנולדו בישראל. הנשים באו לישראל כחוק כדי לעבוד, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו מאחר שילדו בארץ. בקהילה הפיליפינית בארץ העריכו בחודש שעבר כי מספר המגורשים הסופי יהיה גדול יותר, ואילו ברשות האוכלוסין וההגירה מאשרים כי מדובר בעשרות בני אדם. רבים מהילדים, שגדלו כל חייהם בישראל, דוברים עברית בלבד. לאמהות נמסרו מסמכים שלפיהם יגורשו מישראל ביולי ובאוגוסט.

בפברואר האחרון דווח לראשונה ב"הארץ" כי רשות האוכלוסין וההגירה עיכבה כ-20 עובדות זרות מהפיליפינים שאמורות להיות מגורשות עם ילדיהן. ברשות האוכלוסין וההגירה טוענים כי לא חל שינוי במדיניות וכי לא הוחלט על גירוש מסיבי, אלא מדובר בקבוצה גדולה שתגורש כעת בשל מדיניות רשות האוכלוסין, המאפשרת לילדים לסיים את שנת הלימודים.

בשנים 2006 ו-2010 קיבלה הממשלה שתי החלטות למתן מעמד לילדי עובדים זרים. כעת, הילדים שלא זכו אז למעמד מפאת גילם הצעיר, אך מנגד לא גורשו מישראל והתחנכו כאן, מבקשים מהממשלה להכיר גם בהם ולא לגרש אותם לארץ המוצא של הוריהם, שבה מעולם לא ביקרו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ