נדחה למחר הדיון בגירוש העובדת הפיליפינית ובנה שנולד בישראל

400 איש מפגינים הערב בתל אביב נגד גירוש השניים, שבית הדין לעררים ידון מחר בעניינם. זהו המקרה הראשון הקיץ שבו המדינה מבקשת לממש צו גירוש נגד אם ובנה שנולד בישראל

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד גירוש ילדים פיליפינים בתל אביב
לי ירון
לי ירון

בית הדין לעררים יקיים מחר (שלישי) ב-12:00 דיון בעניין גירושם של העובדת הפיליפינית ובנה שנולד בישראל, אשר נעצרו אתמול במטרה לגרשם מהארץ. כך, ההכרעה אם לגרש את השניים ומתי תתעכב ביום נוסף. מאות בני אדם באו הערב (שני) להפגין מול קרית הממשלה בתל אביב במחאה על מעצר השניים והכוונה לגרשם.

אחת האמהות הפיליפיניות שבאה להפגנה אמרה ל"הארץ": "אנחנו לא ישנים, כולם מפחדים, הילדים לא רוצים לצאת החוצה. הילד שלי ביקש ממני היום לא ללכת לעבודה, כדי שלא יעצרו אותי. קראו לנו מהמדינות שלנו לעבוד פה, לא מגיע לנו להוליד ילדים? אנחנו לא בני אדם? אני אשה, לא יכולים לקחת ממני זכות להיות אמא. אנחנו אוהבים את האנשים שאנחנו מטפלים בהם. אנחנו לא מבינים למה המדינה מגרשת אותנו ומביאה עובדים חדשים, שגם להם יהיו ילדים וגם אתם תהיה בעיה. מה ההיגיון?". תלמיד כיתה ו' העומד בפני גירוש הוסיף: "אני מתחנן בפני כל ישראלי, תעזרו לנו להישאר בבית שלנו. אנחנו נשרת בצבא, נעשה הכל בשביל המדינה. אנחנו כל כך אוהבים את ישראל".

הפגנה בתל אביב נגד גירוש ילדים פיליפינים, החודשצילום: מגד גוזני

אופרסינה קואנקה ובנה מייקל נעצרו אתמול בביתם שביהוד, אף שהמשפחה הגישה ערר שטרם נענה על ההחלטה לגרשם מישראל. בית הדין לעררים בתל אביב הורה אתמול לעכב את גירושם עד היום, כדי לקבל את תגובת רשות האוכלוסין. זהו המקרה הראשון הקיץ שבו משרד הפנים מבקש לממש צו גירוש שניתן לאם ולילד שנולד ולומד בישראל. יעלה מקליס, ראשת העיר יהוד-מונוסון שבה מתגוררת המשפחה, פנתה לשר הפנים אריה דרעי וכתבה לו: "אני פונה ללבך היהודי ומבקשת ממך להסיר את רוע הגזירה".

האם ובנה שהו אתמול והלילה במעצר בנמל התעופה בן גוריון. הילד לומד במסגרת חינוך מיוחד ואמור לעלות לכיתה ז'. עו"ד זרי חזן, המייצג את המשפחה, אמר כי "מדובר במעצר שווא בניגוד לחוק ולנהלי משרד הפנים. מצד אחד ישנה התדיינות עם משרד הפנים, ומצד שני מחלקה אחרת מחליטה לעצור ילד בן 12 ואמו במיטתם בשעה חמש בבוקר". 

רשות האוכלוסין מתכננת לגרש הקיץ כמאה עובדות זרות מהפיליפינים וילדיהן, שנולדו בישראל. הנשים באו לישראל כחוק כדי לעבוד, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו מאחר שילדו בארץ. בקהילה הפיליפינית בארץ העריכו בחודש שעבר כי מספר המגורשים הסופי יהיה גדול יותר, ואילו ברשות האוכלוסין וההגירה מאשרים כי מדובר בעשרות בני אדם. רבים מהילדים, שגדלו כל חייהם בישראל, דוברים עברית בלבד. לאמהות נמסרו מסמכים שלפיהם יגורשו מישראל ביולי ובאוגוסט.

נער בן 13, בן לפיליפינית המיועד לגירוש, פנה היום במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו. "עד לא מזמן ידעתי מי אני", כתב. "ידעתי שאני ישראלי, בן למהגרים, תלמיד תיכון. ידעתי שאחרי הלימודים אתגייס להגן על המדינה שלי, ישראל, ולאחר מכן אלך לאוניברסיטה. מאז שמשפחתי קיבלה את צו הגירוש אני לא יודע מה יהיה בעתיד שלי. אני מפחד מהעוני בפיליפינים, אני מפחד כי אני לא יודע את השפה שם וכי אין לי שם חברים. נשבר לי הלב מהמחשבה שחבר שלי, בן גילי, יושב בכלא למרות שהוא לא פושע. אני מפחד להיות בכלא ואני מפחד שיגרשו אותי. אני פונה אליך ומתחנן, אל תגרש אותי ואת החברים שלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ