שתי עובדות פיליפיניות נעצרו עם שלושת ילדיהן שנולדו בישראל לקראת גירושם

ג'רלדין אסטה נעצרה עם שני ילדיה, בני חמש ועשר, בביתם ברמת גן, יחד עם אשה נוספת ותינוקה ששהו עמם. חברתה של אסטה סיפרה כי פקחי ההגירה פרצו לבית והוציאו את בני המשפחה בוכים לתוך הניידת: "הילד בכה ואמרתי לו שיהיה חזק. חבל שזה קרה בבית שאמור להגן עליהם"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעצרם של ג'רלדין אסטה וילדיה, הבוקר ברמת גן
לי ירון
לי ירון

פקחי רשות ההגירה עצרו הבוקר (שלישי) שתי עובדות זרות מהפיליפינים יחד עם שלושת ילדיהן לקראת גירושם מהארץ. הפקחים נכנסו לביתה של ג'רלדין אסטה ברמת גן ועצרו אותה ואת שני ילדיה בני חמש ועשר, שנולדו בארץ, וכן אשה נוספת ששהתה עמם בביתם יחד עם תינוקה. החמישה הועברו למתקן מעצר בבית דגן, ובהמשך הועברו אסטה וילדיה למתקן מעצר בנמל התעופה בן גוריון.

גנאלין לוט, חברתה של אסטה והסנדקית של ילדיה, אמרה הבוקר ל"הארץ": "לי יש מעמד בישראל, אני הייתי אחת הילדות שקיבלו מעמד בשנת 2006. ב-6:30 בבוקר קיבלתי הודעה ממנה שהפקחים עומדים מחוץ לחלון של הבית, שהם מפרקים את החלון, שהיא שומעת את זה והיא מפחדת. קיווינו שהם יוותרו".

המעצר ברמת גן, הבוקרצילום: מגד גוזני
קרובה של המשפחה המיועדת לגירוש, הבוקרצילום: מגד גוזני

לדברי לוט, כשהגיעה לבניין שבו מתגוררת אסטה - היא ראתה בחוץ את פקחי ההגירה. "הם צעקו שוב ושוב לפתוח את דלת", סיפרה. "אז הם הגיעו עם פורץ דלתות, עד שהם פרצו לבית. הם הוציאו אותן מתוך הבית בוכות לתוך הניידת, הילד בן עשר בכה ואמרתי לו שיהיה חזק. זה היה מזעזע לראות. חבל שזה קרה דווקא בתוך הבית שאמור להגן עליהם. זו טראומה".

לוט סיפרה כי ג'רלדין נמצאת 16 שנה בישראל וכי היא עובדת בניקיון. לדבריה, "היא מאוד פחדה מגירוש. היא כל יום מהעבודה רצה הביתה, היא כמעט לא יצאה מהבית ולא הלכה לתחנה מרכזית כי פחדה כל הזמן ממשטרת ההגירה".

אסטה ובתה בת החמש, הבוקר עם מעצרן. "היא כמעט לא יצאה מהבית כי פחדה ממשטרת ההגירה"צילום: מגד גוזני
פקח ההגירה עם תיקי המשפחה, הבוקר ברמת גן. "ככה גומרים חיים של אנשים"צילום: מגד גוזני

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ, שנכח במקום בעת המעצר, כתב הבוקר בטוויטר: "הילדים האלה נולדו כאן, 'ופשעם' היחיד שהם נולדו לאמא מהפיליפינים. עכשיו השוטרים אורזים את החפצים המעטים שלהם ובחוץ עומדים כמה חברים ובוכים".

הורוביץ כתב עוד כי הפקחים "הוציאו את האמא ממררת בבכי, שני ילדים רועדים, שני תיקים עם קצת בגדים, וככה גומרים חיים של אנשים. הכניסו את הילדים, בהיסטריה מוחלטת, לרכב האטום הזה, בדרך לתא מעצר. אפשר לשמוע את הבכי והצעקות מבפנים. ככה צריך לעשות לפושעים, לא לילדים קטנים. אין שום סיבה בעולם להתנהג ככה. זה הרבה יותר מבושה וחרפה - זו התעללות וזה חייב להיפסק".

זהו המקרה השני הקיץ שבו משרד הפנים מבקש לממש צו גירוש שניתן לאם ולילד שנולד ולומד בישראל. ביום ראשון נעצרו עובדת פיליפינית ובנה שנולד בישראל בביתם שביהוד, אף שהמשפחה הגישה ערר שטרם נענה על ההחלטה לגרשם מישראל. השניים, אופרסינה קואנקה ובנה מייקל, נמצאים במעצר בנמל התעופה בן גוריון, ומחר בשעה 12:00 יתקיים דיון בנוגע לשחרורם ממעצר.

הילד בן העשר מובל לניידת, הבוקר ברמת גןצילום: מגד גוזני
האשה שנעצרה עם אסטה, הבוקר ברמת גןצילום: מגד גוזני

הילד לומד במסגרת חינוך מיוחד ואמור לעלות לכיתה ז'. עו"ד זרי חזן, המייצג את המשפחה, אמר כי "מדובר במעצר שווא בניגוד לחוק ולנהלי משרד הפנים. מצד אחד ישנה התדיינות עם משרד הפנים, ומצד שני מחלקה אחרת מחליטה לעצור ילד בן 12 ואמו במיטתם בשעה חמש בבוקר".

אתמול הפגינו מאות בני אדם מול קרית הממשלה בתל אביב במחאה על כוונת הגירוש. אחת האמהות הפיליפיניות שבאה להפגנה אמרה ל"הארץ": "אנחנו לא ישנים, כולם מפחדים, הילדים לא רוצים לצאת החוצה. הילד שלי ביקש ממני היום לא ללכת לעבודה, כדי שלא יעצרו אותי. קראו לנו מהמדינות שלנו לעבוד פה, לא מגיע לנו להוליד ילדים? אנחנו לא בני אדם? אני אשה, לא יכולים לקחת ממני זכות להיות אמא. אנחנו אוהבים את האנשים שאנחנו מטפלים בהם. אנחנו לא מבינים למה המדינה מגרשת אותנו ומביאה עובדים חדשים, שגם להם יהיו ילדים וגם איתם תהיה בעיה. מה ההיגיון?". תלמיד כיתה ו' העומד בפני גירוש הוסיף: "אני מתחנן בפני כל ישראלי, תעזרו לנו להישאר בבית שלנו. אנחנו נשרת בצבא, נעשה הכל בשביל המדינה. אנחנו כל כך אוהבים את ישראל".

הפגנה נגד הגירוש, אתמול בתל אביב. "אנחנו לא בני אדם? מה ההיגיון?"צילום: עופר וקנין

רשות האוכלוסין מתכננת לגרש הקיץ כמאה עובדות זרות מהפיליפינים וילדיהן, שנולדו בישראל. הנשים באו לישראל כחוק כדי לעבוד, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו מאחר שילדו בארץ. בקהילה הפיליפינית בארץ העריכו בחודש שעבר כי מספר המגורשים הסופי יהיה גדול יותר, ואילו ברשות האוכלוסין וההגירה מאשרים כי מדובר בעשרות בני אדם. רבים מהילדים, שגדלו כל חייהם בישראל, דוברים עברית בלבד. לאמהות נמסרו מסמכים שלפיהם יגורשו מישראל ביולי ובאוגוסט.

בעקבות המעצרים, חברי הכנסת ממרצ קראו לעצור את הגירוש והציעו לארח משפחות ממוצא פיליפיני, כולל ילדים, הצפויים להיות מגורשים מישראל, זאת תוך ניצול חסינותם הפרלמנטרית. הדבר לא ימנע את גירוש המשפחות, אך ימנע ממשטרה ההגירה להתלונן כלפי אלו שמכניסים מועמדים לגירוש לבתיהם. 

תגובת מרצ בנוגע למעצרים

נער בן 13, בן לפיליפינית המיועד לגירוש, פנה אתמול במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו. "עד לא מזמן ידעתי מי אני", כתב. "ידעתי שאני ישראלי, בן למהגרים, תלמיד תיכון. ידעתי שאחרי הלימודים אתגייס להגן על המדינה שלי, ישראל, ולאחר מכן אלך לאוניברסיטה. מאז שמשפחתי קיבלה את צו הגירוש אני לא יודע מה יהיה בעתיד שלי. אני מפחד מהעוני בפיליפינים, אני מפחד כי אני לא יודע את השפה שם וכי אין לי שם חברים. נשבר לי הלב מהמחשבה שחבר שלי, בן גילי, יושב בכלא למרות שהוא לא פושע. אני מפחד להיות בכלא ואני מפחד שיגרשו אותי. אני פונה אליך ומתחנן, אל תגרש אותי ואת החברים שלי".

בפברואר האחרון דווח לראשונה ב"הארץ" כי רשות האוכלוסין וההגירה עיכבה כ-20 עובדות זרות מהפיליפינים שאמורות להיות מגורשות עם ילדיהן. ברשות האוכלוסין וההגירה טוענים כי לא חל שינוי במדיניות וכי לא הוחלט על גירוש מסיבי, אלא מדובר בקבוצה גדולה שתגורש כעת בשל מדיניות רשות האוכלוסין, המאפשרת לילדים לסיים את שנת הלימודים.

בשנים 2006 ו-2010 קיבלה הממשלה שתי החלטות למתן מעמד לילדי עובדים זרים. כעת, הילדים שלא זכו אז למעמד מפאת גילם הצעיר, אך מנגד לא גורשו מישראל והתחנכו כאן, מבקשים מהממשלה להכיר גם בהם ולא לגרש אותם לארץ המוצא של הוריהם, שבה מעולם לא ביקרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ