הדיון בגירוש עובדת פיליפינית ובנה שנולד בישראל נדחה לעוד שבועיים

עשרות הפגינו מול בית הדין לעררים, בהם ילדים מביה"ס של הילד ביהוד וראשת העיר יעלה מקליס, שאמרה להם: "זה שיעור באזרחות". שלשום נעצרו האם ובנה, והם שהו ביומיים האחרונים במעצר בנתב"ג

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופרסינה קואנקה ומייקל ג'יימס בבית הדין לעררים, היום
לי ירון
לי ירון

בית הדין לעררים בתל אביב דחה היום (שלישי) בשבועיים את הדיון בגירוש הילד מייקל ג'יימס בן ה-12, שנולד בישראל, ואמו אופרסינה קואנקה, מהגרת עבודה פיליפינית.  כמה עשרות תומכים התקבצו מחוץ לבית הדין לאחר שלא הורשו להיכנס לאולם. בין התומכים ראשת העיר של יהוד יעלה מקליס ועשרות ילדים מבית הספר של מייקל בעיר. מקליס אמרה לילדים שהגיעו לתמוך בו: "זה שיעור באזרחות, בואו ניכנס לחזק את מייקל ולהראות לו כמה אנחנו אוהבים אותו ושהוא אחד מאיתנו".

שולה קשת, חברת מועצת העיר ת"א-יפו שהגיעה לדיון, אמרה: "מרגע שמדינת ישראל החלה להוציא לפועל את גירוש מהגרי העבודה הפיליפינים, ואת ילדיהם - שכל פשעם הוא שנולדו לאם מהגרת עבודה - היא מנהלת אותו כציד אדם של ממש. אין דרך אחרת לתאר זאת". היא הוסיפה כי רבות מאמהותיהם של הילדים טיפלו ומטפלות בקשישים ובנכים, ואמרה: "בצביעות מצמררת מדינת ישראל מתעלמת מכך שבמשך שנים הם היו טובים בלטפל בקשישים ולדאוג למבוגרים, אבל לא מספיק טובים כדי לחיות כשווים בינינו".

ראשת העיר יהוד יעלה מקליס וחבריו של מייקל מחוץ לבית הדין לעררים בתל אביב, היוםצילום: ברק היימן

אמו של אחד מחבריו לכיתה של ג'יימס בבית ספר הרצל ביהוד, איילת רוט ניסים, אמרה כי "מייקל הוא ילד מקסים, מקובל, מנומס מאוד ופעיל בצופים. הוא נמצא עם חלק מהילדים כבר מהגן ועם חלק אחר מכיתה א'. התחושות של החברים מאוד קשות, קשה להם להבין למה ילד ישראלי שנולד וגדל בארץ לא יכול להישאר ולמה עד ההחלטה צריך להישאר במעצר. הם מדברים כל הזמן על זה שיש בארץ ישראלים שאינם יהודים, אז במה הוא שונה".

ג'יימס ואמו נעצרו שלשום בביתם שביהוד במטרה לגרשם מהארץ, ואתמול דחה בית הדין לעררים את הדיון בעניינם להיום על מנת לקבל את תגובת רשות האוכלוסין. ביומיים האחרונים שהו השניים במעצר בנמל התעופה בן גוריון, ומחר בצהריים צפוי להתקיים דיון בשחרורם ממעצר עד הדיון בגירושם. זהו המקרה הראשון הקיץ שבו משרד הפנים מבקש לממש צו גירוש שניתן לאם ולילד שנולד ולומד בישראל. אתמול הפגינו מאות בני אדם מול קרית הממשלה בתל אביב במחאה על מעצרם והכוונה לגרשם.

מייקל (במרכז, עם חולצה אדומה) וחבריוצילום: איילת נסים

הילד לומד במסגרת חינוך מיוחד ואמור לעלות לכיתה ז'. עו"ד זרי חזן, המייצג את המשפחה, אמר כי "מדובר במעצר שווא בניגוד לחוק ולנהלי משרד הפנים. מצד אחד ישנה התדיינות עם משרד הפנים, ומצד שני מחלקה אחרת מחליטה לעצור ילד ואמו במיטתם בשעה חמש בבוקר". 

הבוקר עצרו פקחי רשות ההגירה שתי עובדות זרות מהפיליפינים יחד עם שלושת ילדיהן לקראת גירושם מהארץ. הפקחים נכנסו לביתה של ג'רלדין אסטה ברמת גן ועצרו אותה ואת שני ילדיה בני חמש ועשר, שנולדו בארץ, וכן אשה נוספת ששהתה עמם בביתם יחד עם תינוקה. החמישה הועברו למתקן מעצר בבית דגן, ובהמשך הועברו אסטה וילדיה למתקן המעצר בנמל התעופה בן גוריון.

רשות האוכלוסין מתכננת לגרש הקיץ כמאה עובדות זרות מהפיליפינים וילדיהן, שנולדו בישראל. הנשים באו לישראל כחוק כדי לעבוד, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו מאחר שילדו בארץ. בקהילה הפיליפינית בארץ העריכו בחודש שעבר כי מספר המגורשים הסופי יהיה גדול יותר, ואילו ברשות האוכלוסין וההגירה מאשרים כי מדובר בעשרות בני אדם. רבים מהילדים, שגדלו כל חייהם בישראל, דוברים עברית בלבד. לאמהות נמסרו מסמכים שלפיהם יגורשו מישראל ביולי ובאוגוסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ