גירושם של עובדת פיליפינית וילדיה הוקפא עד יום ראשון; הם יישארו במעצר

ג'רלדין אסטה וילדיה, שנולדו בישראל, נעצרו שלשום לאחר שפקחי ההגירה פרצו לביתם שברמת גן. בערר שהגישו נטען כי גירוש הילדים לפיליפינים הוא גזירה שלא יוכלו לעמוד בה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חבריו של קיאן מוחים נגד הגירוש, היום מחוץ לבבית הדין למשמרות במתקן "גבעון"
לי ירון

בית הדין למשמורת במחוז תל אביב הקפיא היום (חמישי) את גירושם של העובדת הפיליפינית ג'רלדין אסטה ושני ילדיה עד יום ראשון, אז יתקיים דיון בערר שהגישו. בתום דיון שנערך בבית דין אחר בבקשה לשחרר את השלושה ממעצר, נקבע כי הם יישארו במתקן גבעון עד הדיון בערר. כמה מחבריו של קיאן, בנה בן העשר של אסטה, הפגינו מחוץ לדיון במעצרם.

בבוקר יום שלישי האחרון עצרו פקחי רשות ההגירה את אסטה ואת ילדיה בביתם שברמת גן, לצד עובדת זרה ובנה התינוק ששהו עמם בבית. הפקחים ניסו לשבור חלון בדירה, ואז פרצו את הדלת ונכנסו אליה. הם הורו ליושבי הבית לארוז במהירות את חפציהם, ולקחו את שתי הנשים ושלושת הילדים למעצר במתקן המשמורת בנתב"ג. בערר שהגישה באמצעות עורכת הדין חיה מנע טענה אסטה כי לפריצה לא קדמה אזהרה, וכי ביום שבו נעצרה נערך לה שימוע, מבלי שתינתן לה שהות להתייעץ עם עורך דין. לאחר מכן נאמר לה כי היא וילדיה יגורשו מישראל לפיליפינים.

ג'רלדין אסטה ובתה בת ה-5 קתרין, ביום שלישי מחוץ לביתן ברמת גןצילום: מגד גוזני

אסטה נכנסה לישראל כחוק כמטפלת סיעודית ב-2004. ב-2009, כשהיתה בהריון, נאלצה לעזוב את עבודתה כיוון שנדרשה לפעולות שעלולות לגרום סיכון לתינוק, כמו הרמת חפצים כבדים. "העוררת לא ביקשה להיות בלתי חוקית בישראל", כתבה עו"ד מנע בערר, "היו אלה הנסיבות שכפו עליה זאת". לאחר שילדה את בנה הבכור, קיאן, לא חודשה אשרת העבודה של אסטה בהתאם ל"נוהל עובדת זרה בהריון", הקובע כי מהגרת שנכנסה להריון לא תוכל לחדש את אשרת השהייה שלה, וכי אם לא תעזוב מיוזמתה את ישראל תיעצר ותגורש.

קיאן הוא תלמיד כיתה ה' בבית הספר "הלל" ברמת גן, ואחותו קתרין, בת חמש, לומדת בגן בעיר. עברית היא שפת האם היחידה של הילדים. "קיאן ואחותו מצויים בסערת רגשות מאז הפריצה הברוטאלית לביתם ואינם מפסיקים לבכות", נכתב בערר. "למרות היותו נער חברותי ואהוב, סובל קיאן מקשיים מהותיים בתחום השפה והזיכרון וברכישת קריאה וכתיבה ומבעיות רגשיות". בנסיבות אלה, נטען, הרחקתו מישראל היא "גזירה שלא יוכל לעמוד בה מבחינה נפשית ולימודית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ