לאחר שבוע במעצר, שוחררו עובדת פיליפינית ובנה בן ה-12 העומדים בפני גירוש

בית הדין למשמורת קבע כי "נפלו פגמים מהותיים במתן ההחלטה בעניינם" של אופרסינה קואנקה ובנה מייקל ג'יימס, וכי "יש בהחזקה להסב נזק בריאותי" לילד. בשבוע הבא יתקיים דיון בשאלת גירושם מישראל

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל ג'יימס ואמו אופרסינה קואנקה עם שחרורם, היום
לי ירון
לי ירון

העובדת הפיליפינית אופרסינה קואנקה ובנה מייקל ג'יימס שוחררו היום (ראשון) ממעצר שבו הוחזקו מאז יום ראשון שעבר, לקראת הדיון בשבוע הבא בנוגע לגירושם מהארץ. בדיון שנערך בבית הדין לביקורת משמרות גבעון, קבע הדיין רג'א מרזוק כי "נפלו פגמים מהותיים בהליך השימוע ומתן ההחלטה בעניינם". עו"ד זרי חזן, שמייצג את השניים, אמר: "אני מקווה שכל הנוגעים בדבר יבינו אחרי השחרור של מייקל, שאסור לעצור ילדים לצורך הפעלת לחץ, לצורך גירוש, או לצורך שבירת רוחה של אמם. הבטחנו לשחרר את הילד וקיימנו. ילד זה ילד זה ילד. מקומם של ילדים בלב, ולא בכלא".

הדיין מרזוק הכיר בחוות הדעת המקצועיות שמורות על הקשיים הנפשיים, הרפואיים והקוגנטיבים של ג'יימס, בן 12 שלומד בחינוך מיוחד. הוא ציין כי ג'יימס "דובר רק עברית, מרכז חייו בישראל, הוא מתמודד עם לקות למידה וקשיי קשב, זקוק ליציבות רגשית ונפשית ולתמיכה". בהחלטתו כתב מרזוק כי "המשך ההחזקה במשמורת פוגעת יתר על המידה בחירות המוחזקים", וכי "יש בה להסב למוחזק נזק בריאותי שאינו משרת בשלב זה את תכלית המשמורת".

אופרסינה קואנקה ובנה מייקל יוצאים לביתם ממעצר, היוםצילום: מגד גוזני

לדברי הדיין מרזוק, "לא ניתנה התייחסות עניינית לטענות בדבר מצבו" של ג'יימס, וכי הממונה על ביקורת הגבולות "לא מילא באופן הראוי את חובתו". בנוסף, הוא ציין כי גם אם הסיכויים של קואנקה ובנה לזכות למעמד בישראל הם "קלושים", לדבריו, ביקורת הגבולות לא פטורה מהתייחסות למצבו של ג'יימס.

בית הדין קבע כי קואנקה ובנה ישוחררו בתנאים מגבילים, בהם חובה להתייצב בימי שלישי במשרדי רשות ההגירה והפקדת 18 אלף שקלים במזומן או בערבות בנקאית. לדברי הדיין, תנאים אלו נועדו להבטיח את "התייצבותם, איתורם וקידום הרחקתם במידה והליך הסדרת מעמדם בישראל יידחה". 

קואנקה הגיעה לארץ ב-2000 כשבידיה אשרת עבודה, והיא עבדה כמטפלת סיעודית. ב-2007 היא נכנסה להריון ואשרת העבודה שלה פגה. לאחר שבמארס הוחלט כי היא תגורש מהארץ ב-15 ביולי, היא הגישה בקשה למעמד מטעמים הומניטריים לה ולבנה, אך הבקשה נדחתה.

רשות האוכלוסין מתכננת לגרש הקיץכמאה עובדות זרות מהפיליפינים וילדיהן, שנולדו בישראל. הנשים באו לישראל כחוק כדי לעבוד, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו מאחר שילדו בארץ. בקהילה הפיליפינית בארץ העריכו בחודש שעבר כי מספר המגורשים הסופי יהיה גדול יותר, ואילו ברשות האוכלוסין וההגירה מאשרים כי מדובר בעשרות בני אדם. רבים מהילדים, שגדלו כל חייהם בישראל, דוברים עברית בלבד. לאמהות נמסרו מסמכים שלפיהם יגורשו מישראל ביולי ובאוגוסט.

אופרסינה ומייקל ג'יימס עם שחרורם ממעצר, ביוליצילום: מגד גוזני

בפברואר האחרוןדווח לראשונה ב"הארץ" כי רשות האוכלוסין וההגירה עיכבה כ-20 עובדות זרות מהפיליפינים שאמורות להיות מגורשות עם ילדיהן. ברשות האוכלוסין וההגירה טוענים כי לא חל שינוי במדיניות וכי לא הוחלט על גירוש מסיבי, אלא מדובר בקבוצה גדולה שתגורש כעת בשל מדיניות רשות האוכלוסין, המאפשרת לילדים לסיים את שנת הלימודים.

בשנים 2006 ו-2010 קיבלה הממשלה שתי החלטות למתן מעמד לילדי עובדים זרים. כעת, הילדים שלא זכו אז למעמד מפאת גילם הצעיר, אך מנגד לא גורשו מישראל והתחנכו כאן, מבקשים מהממשלה להכיר גם בהם ולא לגרש אותם לארץ המוצא של הוריהם, שבה מעולם לא ביקרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ