כאלף איש הפגינו בתל אביב במחאה על דקירת הנער ליד מעון ללהט"ב

בר פלג
מפגינים צועדים בתל אביב במחאה על דקירת הצעיר במעון לקהילה הגאה בעיר, הערב. המפגינים קראו "שמונה מיליארד אנשים, למה רק שני מגדרים?"
בר פלג

כאלף בני אדם הפגינו הערב (ראשון) בתל אביב במחאה על דקירתו של הנער בן ה-16 לפני יומיים, סמוך למעון של הקהילה הגאה בעיר. ההפגנה, שהתקיימה ביוזמת הקהילה הטרנסית והמרכז הגאה של עיריית תל אביב-יפו תחת השם "נלחמות על החיים שלנו", נקבעה עוד לפני דקירתו. המפגינים קראו "שמונה מיליארד אנשים, למה רק שני מגדרים?" ו"לא ניתן לכם לישון, טרנסיות רוצות שוויון". בשלטים שנשאו המפגינים נכתב "אל תסתכלו עליי, תראו אותי" ו"אנחנו שווים גם כשאנחנו לא דומים".

המוחים צעדו וחסמו את רחוב הרצל בתל אביב בין דרך שלמה ועד רוטשילד, וקראו בין השאר "אני טרנס ערבי, אלוהים אוהב אותי". בין המפגינים היו כמה חברי כנסת, בהם ניצן הורוביץ, מיכל רוזין וסתיו שפיר מהמחנה הדמוקרטי, עידן רול ואיתן גינזבורג מכחול לבן, ועופר כסיף מחד"ש-תע"ל.

מצבו של הנער שנדקר התייצב ומוגדר בינוני. הוא מאושפז תחת אבטחה בבית החולים איכילוב, והמשטרה טרם איתרה את אחיו החשוד בדקירתו וקרוב משפחה נוסף החשוד במעורבות בדקירה. זו השנה השנייה ברציפות שבה מתקיים המצעד, שנערך בשנה שעברה בתאריך סמוך לדקירתה של הטרנסג'נדרית מאיה חדד. הקהילה הגאה מציינת השנה עשר שנים לרצח בבר נוער בתל אביב וארבע שנים לרצח שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים.

באירוע הוקרא מכתב שכתב אחד הנערים השוהים ב"בית דרור", שבו נאמר: "המחשבות ספוגות בדם, האגרופים קפוצים. לצאת לרחוב נהייתה מלחמת התשה". הוא הוסיף כי "העיניים מתזזות מכל שכן לעובר אורח בשאלה מי יהיה הבא בתור. הגיע הזמן לאהוב חזק יותר מתמיד, עד שזה יהדהד במסדרונות של הלב. תחנכו לאהבה, לא לשנאה. אני לא רוצה להיות הכותרת הבאה בעיתון, בבקשה אל תיתנו לזה לקרות".

יעל סיני, מנהלת "בית דרור", אמרה במהלך ההפגנה כי "הדקירה פגעה בגופו ובחייו של נער אחד שהתמודד עם שאלות על זהותו המינית והמגדרית ועם תהליך יציאה מהארון. היא טלטלה משפחה אחת, אך זהו לא אירוע פרטי. זהו אחד מרגעי השיא של האלימות המילולית והפיזית, האלימות הפוליטית והציבורית שחברי הקהילה שלנו סופגים יומיום מהכנסת, ממערכת החינוך, מהממסד הדתי, מהרשויות המקומיות ועוד".

לילה בלילאת, פעילה טרנסג'נדרית בקהילה הערבית, נשאה דברים בהפגנה ואמרה כי ברחה לתל אביב, שם נוצלה מינית והשתמשה בסמים. "נולדתי לפני 27 שנים בצפון הארץ לתוך חברה שלא קיבלה אותי מהרגע הראשון". היא אמרה כי ניסו לכפות עליה לחזור "להיות רגיל" ושהיא נלקחה לבדיקות ולטיפולים "אצל מכשפות ואנשי דת". אז, ברחה פעם נוספת לתל אביב "מתוך מחשבה שעם הבעיות של העיר אני אצליח להתמודד, אבל עם היחס של החברה במקום שממנו אני באה אני לא מסוגלת".

אושר בנד, טרנסג'נדרית בת 16 שהותקפה בשנה שעברה בבית ספרה באשקלון, ושהפכה לאחר פרסום סיפורה ב"הארץ" סמל למאבקה של הקהילה, אמרה כי הבעיה בחברה הישראלית היא "חוסר היכולת לקבל את השונה". לדבריה, "אסור לנו לחכות יותר לטריגר כדי לצאת ולהשמיע את קולנו, המציאות הזאת חייבת להשתנות".

מארגנות ומארגני הצעדה מסרו: "רצינו לצעוד ביום ראשון בלי אלימות שתוציא את כולנו לרחוב, בלי פשע להט"בופובי. לשם שינוי, רצינו צעדה שמתמקדת ביפה ובאופטימי, ואז המציאות התנפצה לנו בפנים. חברות וחברי הקהילות הלהט"ביות סובלות באופן יומיומי מאלימות, משנאה, מהסתה בכל השפות ובכל הדתות. כולנו משפחה אחת, וניסיון הרצח ביום שישי לא היה על רקע משפחתי, אלא על רקע להט"בופובי. בדיוק כמו הדקירה של מאיה חדד, בדיוק כמו הדקירה של שירה בנקי, בדיוק כמו הירי בבר נוער לפני עשר שנים. אם אחרי עשר שנים, בני נוער מהקהילה הגאה עדיין לא יכולים ללכת בבטחה אפילו בלב תל אביב, הגיע הזמן להשמיע קול צעקה גדול נגד האלימות, נגד ההסתה ונגד הלהט"בופוביה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות