בית הדין אישר לגרש עובדת פיליפינית ושני ילדיה, אך עיכב את ביצוע ההחלטה ב-45 יום

הדיין אילן חלבגה דחה את הערר שהגישה ג'רלדין אסטה, וקבע כי ניתן לגרש אותה ואת ילדה קיאן וקתרין, אך אישר לשחרר אותם ממעצר בערבות. עורכת דינה הודיעה כי תערער על ההחלטה למחוזי

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסטה מגיעה לביתה ברמת גן, הערב
בר פלג

בית הדין לעררים אישר היום (שלישי) לגרש את העובדת הפיליפינית ג'רלדין אסטה ואת שני ילדיה קיאן וקתרין. הדיין אילן חלבגה דחה את הערר שהגישה אסטה נגד ההחלטה לגרשה, אך עיכב את ביצועה ב-45 יום כדי לאפשר לה לערער עליה לבית המשפט המחוזי. בנוסף, התקבלה בקשת עורכת דינה חיה מנע לשחרר אותה ממעצר בערבות של 15 אלף שקל. הסכום גויס בתוך כמה שעות, ואסטה וילדיה שוחררו בשעות הערב לביתם. 

לקריאת פסק הדין

שלושת בני המשפחה נעצרו בשבוע שעבר ומיועדים לגירוש במסגרת החלטת רשות האוכלוסין וההגירה לגרש כמאה עובדות זרות מהפיליפינים וילדיהן. הדיין חלבגה קבע כי אסטה וילדיה, שנולדו בארץ ודוברים עברית בלבד, שוהים בישראל שלא כדין, וכי לא נפל בהחלטה לגרשם פגם מנהלי או אחר המצדיק את התערובות בית הדין. בתחילת השבוע אמר חלבגה כי "אין מקומם של בני אדם נורמטיבים וקטינים להימצא במתקן המעצר".

קיאן אסטה וחבריו לאחר שחזר ממעצר לביתו ברמת גן, הערבצילום: מגד גוזני

"קושי טבעי כרוך במעבר מהארץ שבה גדלו העוררים 2 ו-3 (ילדיה של אסטה, ב"פ) כל ימי חייהם למדינה שמעולם לא ביקרו בה, ולהסתגל לסביבת חיים השונה מזאת ששהו בה מלידתם ועד היום בארץ", נכתב בפסק הדין, "אולם קושי זה מתקיים בכל מקרה דומה של קטינים שנולדו למהגרי עבודה. יש לקחת בחשבון את השיקול לפיו יש להם אב השוהה זה מכבר בפיליפינים, ושיוכלו להסתייע בו לכל הפחות בשלבי ההתאקלמות הראשונים".

עו"ד מנע מסרה לאחר מתן פסק הדין: "אני שמחה שבית הדין לעררים הורה על עיכוב הליכי ההרחקה של קיאן, קתרין וג'רלדין מישראל למשך 45 יום ועל שחרורם ממשמורת, בכפוף להפקדת ערבון, על מנת שיוכלו להסדיר את ענייניהם ובין היתר להגיש בקשה להסדרת מעמדם בישראל מטעמים הומניטריים. בכוונתי למצות את ההליכים המשפטיים, על מנת למנוע את הרחקתם מישראל ובכלל זה הגשת ערעור לבית המשפט המחוזי".

אסטה וילדיה בדיון בבית הדין, השבועצילום: מוטי מילרוד

בדיון בערר שהגישה אסטה, אמרה השבוע נציגת המדינה עו"ד שירן תורג'מן כי אין בטענות הומניטריות כמו טובת הילדים כדי לעכב את יציאתם מישראל. לדבריה, התעקשות אסטה לדון בערר היא שמביאה להימצאותה וילדיה במעצר. "מדוע הם מתעקשים על הישארותם במשמרות, אם כל כך קשה?", אמרה תורג'מן. מנע טענה בדיון כי "המדינה צריכה לקחת אחריות על הילדים. שפתם עברית. אין להם שפה אחרת".

אסטה הגיעה לארץ כחוק ב-2004 כמטפלת סיעודית, ולאחר לידת בנה הבכור קיאן ב-2009 לא חודשה אשרת העבודה הופעל נגדה נוהל הקובע כי מהגרת שנכנסה להריון תידרש לעזוב את הארץ או שתיעצר ותגורש. לטענת רשות האוכלוסין, היא עשתה דין עצמי כששהתה שנים ארוכות שלא כדין בארץ, ומעולם לא הגישה בקשה להסדרת מעמדה. עו"ד מנע כתבה מנגד כי "העוררת לא ביקשה להיות בלתי חוקית בישראל, היו אלה הנסיבות שכפו עליה זאת".

אסטה ובתה קתרין בעת מעצרן, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

קיאן, בן 10, סיים כיתה ה' בבית הספר "הלל" ברמת גן, ואחותו קתרין, בת חמש, לומדת בגן בעיר. "קיאן ואחותו מצויים בסערת רגשות מאז הפריצה הברוטאלית לביתם ואינם מפסיקים לבכות", נכתב בערר, "הרחקתו מישראל היא גזירה שלא יוכל לעמוד בה מבחינה נפשית ולימודית". חבריו לכיתה והוריהם הפגינו בשבוע שעבר מול מתקן המעצר בנתב"ג. הדיין כתב היום כי "אין חולק כי בפרידה שנכפתה על הילדים יש בראש ובראשונה פגיעה בהם, ואף פגיעה מסוימת בחבריו (של קיאן, ב"פ) לספסל הלימודים".

ב-2006 וב-2010 קיבלה הממשלה שתי החלטות למתן מעמד לילדי עובדים זרים. כעת, הילדים שלא זכו אז למעמד מפאת גילם הצעיר, אך מנגד לא גורשו מישראל והתחנכו כאן, מבקשים מהממשלה להכיר גם בהם ולא לגרש אותם לארץ המוצא של הוריהם, שבה מעולם לא ביקרו.

הפגנת חבריו של קיאן אסטה מול מתקן המעצר בנתב"ג, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

בערר טענה אסטה כי למעצרה בביתה ברמת גן לא קדמה אזהרה, וכי ביום שבו נעצרה נערך לה שימוע, מבלי שתינתן לה שהות להתייעץ עם עורך דין. לאחר מכן נאמר לה כי היא וילדיה יגורשו מישראל לפיליפינים. על כך כתב היום הדיין: "ניתנה גם ניתנה האפשרות להיוועץ בעו"ד, והוא הודיע כי מאחר וקבוע לו דיון בבית משפט לא יעלה בידו להגיע לשימוע במשך שעתיים עד שלש השעות הקרובות. משכך בחרה העוררת ליצור קשר עם עורכי דין אחרים ואולם ללא הצלחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ