כ-1,500 איש הפגינו בתל אביב נגד גירוש ילדי זרים: "לא לעצום עיניים"

להפגנה הגיעו חברי קהילת העובדים הפיליפינים, חניכי תנועות הנוער וחבריהם של הילדים המועמדים לגירוש. אחת הנערות קראה לנתניהו ולריבלין: "לא במקרה תלויות התמונות שלכם בבית ספר. אתם צריכים לראות אותם כשהם במצוקה"

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד מהילדים בהפגנה בתל אביב, הערב
בר פלג

כ-1,500 בני אדם הפגינו הערב (שלישי) ברחבת מוזיאון תל אביב נגד גירוש ילדיהם של עובדים זרים, תחת הכותרת "לא מגרשים ילדים". בין המפגינים נמצאים חברים בקהילת העובדים הפיליפינים בישראל וחניכים של תנועות נוער שונות. המפגינים נושאים שלטים שעליהם נכתב "לשחרר את רוזמרי ורואהן" (עובדת פיליפינית ובנה בן ה-13 שנעצרו הבוקר לקראת גירושם מהארץ, ב"פ) ו"אל תגרשו אותי".

בהפגנה נגדית, שהתקיימה סמוך להפגנה נגד הגירוש, כמה מפגינים נשאו שלט שעליו נכתב "מנילה זו לא אושוויץ" וקראו לעבר ההפגנה הסמוכה "יאללה הביתה". לקראת תום העצרת, נערכו עימותים בין כמה מהמפגינים לבין שוטרים שניסו לצאת מהאזור, שגודר בידי המשטרה, במהלכן הופלו לרצפה מובילת המוחים שפי פז ומפגינה נוספת.

מפגינים בהפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים, הערבצילום: עופר וקנין

אופרסינה קואנקה, עובדת פיליפינית ששוחררה בשבוע שעבר לאחר שנעצרה יחד עם בנה בן ה-12, אמרה ל"הארץ" כי "טוב להיות מחוץ למעצר. כשהשתחררנו, כל החברים הגיעו אלינו הביתה ועשינו לו מסיבה גדולה. יש המון חברים טובים שלקחו את מייקל לאכול בחוץ". היא הוסיפה כי בנה שאל אותה מה יהיה עליהם בהמשך, והיא ענתה כי הם מחכים לשימוע. "עכשיו הוא שמח כי הוא עם הרבה חברים, אבל כשהיה במעצר הוא היה עצוב ושאל מה אנחנו עושים פה", הוסיפה.

קואנקה סיפרה כי היא התרגשה מההתגייסות לטובתה ולטובת בנה. "אנחנו עדיין לא בטוחים, אנחנו לא יודעים מה יחליט השופט. בינתיים אנחנו נשארים כאן ואני מקווה שנישאר כאן, למען הבן שלי", אמרה.

קיאן אסטה בן העשר, שלפני כשבועיים נעצר עם אמו ג'רלדין ואחותו קתרין בת החמש לקראת גירושם, השתתף גם הוא בהפגנה ונשא דברים. "שמו אותי, את אחותי ואת אמא שלי בכלא. היינו שם בערך שבוע וזה היה לא נעים", אמר, והוסיף כי הוא פגש שם את מייקל, שהיה בחדר סמוך. "התחלנו לדבר דרך המזגן, היה לי מזל שמייקל היה שם".

מפגינים, בהם יעל דיין, נגד גירוש ילדי עובדים זרים, בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין

לאנס, בן 13 מבית הספר "הגימנסיה העברית הרצליה" בתל אביב שנולד בארץ להורים פיליפינים, נכח גם הוא בהפגנה. הוא סיפר כי מאז תחילת החופש הגדול, הוא והוריו מתחבאים בבתים של חברים, כדי שלא ימצאו אותם. "הקיץ אין קייטנות, אין בריכות ואין משחקים", אמר. "אני פה לבקש מכם להגן עלינו, על הילדים. אני פה היום למרות שאני מפחד לצאת מהבית. באתי לצעוק מעל במה זו שאני ילד ישראלי".

אלי בת ה-13, שלומדת עם לאנס, הגיעה להפגנה. "איך נכשלנו כאן? זה כישלון. אני קוראת לכם לראות את הילדים האלה ולא לעצום עיניים". אלי פנתה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולנשיא ראובן ריבלין, ואמרה: "לא במקרה תלויות התמונות שלכם בכל בית ספר, כי אתם צריכים לראות ולשמוע אותם כשהם במצוקה. ילדי ישראל זועקים אליכם – עצרו את הגירוש".

שולה קשת, חברת מועצת העיר תל אביב, אמרה כי "הנשים האלה הגיעו לכאן כדי לטפל ביקירינו, והעבודה הזאת מייצרת קשרים אינטימיים והמשכיות הטיפול של אותו אדם חשובה. אם אשה בגילאים כאלה חיה כאן שנים, זה לא הגיוני ולא אנושי למנוע ממנה הקמת משפחה. זה גם לא אנושי לדרוש ממנה ללדת ולהשאיר את הילדים שלה בארץ אחרת".

אדם, אביו של אחד מחבריו לכיתה של קיאן, אמר כי "הקיץ הזה ייזכר לדיראון בישראל. הילדים שלנו עברו טלטלה כשראו את חברם מוצא מביתו כמו פושע, כאילו ילד בן 10 יכול לסכן מישהו". הוא שאל איזה מסר "נעביר לילדים שלנו אם הכיסא של קיאן יישאר ריק ב-1 בספטמבר, שישראל היא מדינת חוק? לא מתקבל על הדעת שבישראל 2019 ילדים יאלצו להתבצר במקום להיות עם חבריהם. אנחנו צריכים ללמוד מילדינו, שלא נתנו לצבע העור לבלבל אותם. חבר הוא חבר".

רשות האוכלוסין וההגירה מתכננת לגרש הקיץ כמאה עובדות זרות מהפיליפינים ואת ילדיהן שנולדו בישראל. הנשים באו לישראל כחוק כדי לעבוד, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו מאחר שילדו בארץ. בקהילה הפיליפינית בארץ העריכו בחודש יוני כי מספר המגורשים הסופי יהיה גדול יותר, ואילו ברשות האוכלוסין וההגירה מאשרים כי מדובר בעשרות אנשים. רבים מהילדים, שגדלו כל חייהם בישראל, דוברים עברית בלבד. לאמהות נמסרו מסמכים שלפיהם יגורשו מישראל ביולי ובאוגוסט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ