בית הדין דחה ערר של הורים פיליפינים ובנותיהם שנולדו בישראל על הכוונה לגרשם

בני המשפחה נעצרו השבוע במסגרת מבצע הגירוש של עובדות מהפיליפינים שאשרת העבודה שלהן פגה; ביצוע ההחלטה עוכב עד לתחילת השבוע. בהחלטתו כתב הדיין כי האם נעצרה והתחייבה לעזוב את הארץ עוד בטרם לידת בנותיה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שילה ורנדי ולאסקו ובנותיהם מיקה ומאורין בבית הדין לעררים בתל אביב, אתמול
לי ירון
לי ירון

בית הדין לעררים בתל אביב דחה היום (חמישי) את הערר שהגישו זוג הורים מהפיליפינים ושתי בנותיהם, בנות 13 ועשר שנולדו בארץ, על הכוונה לגרשם מישראל. ביצוע הגירוש עוכב עד יום ראשון, ועורכת דינם של בני המשפחה הודיעה כי תערער על ההחלטה ותבקש לשחררם ממעצר, לפחות עד תום ההליכים.

המעצר הוא חלק ממבצע גירוש של עובדות זרות מהפיליפינים שאשרת העבודה שלהן פגה, ועד כה גורשו כחלק מהמבצע אשה אחת ובנה. ההורים, שילה ורנדי ולאסקו, ובנותיהם, מיקה בת ה-13 ומאורין בת העשר, נעצרו ביום ראשון בבית המשפחה בתל אביב. הבנות לומדות בבית הספר בלפור בעיר.

בהחלטת הדיין מיכאל זילברשמיד נכתב כי "אין להתעלם מהפרה כה בוטה של החוק המתבטאת בשהייה בלתי חוקית ועבודה בישראל בניגוד לדין תקופה ארוכה ביותר". הדיין הוסיף כי "ב-2006, טרם נולדו הקטינות, נעצרה העוררת (האם, ל"י) והתחייבה לצאת את גבולות ישראל תחת הפקדת ערבות. חרף התחייבותה זו, בחרה העוררת להמשיך ולשהות בישראל בניגוד לחוק". זילברשמיד ציין כי "העוררים עשו דין לעצמם", ולכן "לא ניתן לקבוע כי נפל פגם בהחלטה לעצרם ולהורות על הרחקתם".

מעצר בני משפחת ולאסקו, השבועצילום: UCI

משרד הפנים מתכנן לגרש הקיץ כמאה עובדות זרות מהפיליפינים ואת ילדיהן שנולדו בישראל. הנשים באו לישראל כחוק כדי לעבוד, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו מאחר שילדו בארץ. בשבוע שעבר גורשו רוזמרי פרס ובנה בן ה-13 רוהאן, שנולד בארץ. לפניהם נעצרו שתי עובדות נוספות וילדיהן, וההליכים נגדם עדיין מתנהלים.

גירושם של פרס ובנה בוצע אף שהערעור העקרוני שהגישו עדיין נדון. בית הדין לעררים שדן בבקשתם לעכב את הגירוש עד למיצוי ההליכים אישר לבצע אותו ללא שיהוי, וההחלטה לא נהפכה בבתי המשפט המחוזי והעליון. לאחר שעזבו את הארץ, דן בית המשפט המחוזי בבקשה בהיעדרם, וטרם מסר החלטה. השניים תבעו חצי מיליון שקל מרשות ההגירה בטענה כי הרחיקה אותם מבלי שהתאפשר להם לאסוף בגדים וכסף מביתם.

חברים מבית הספר של מיקה ומאורין ולאסקו בהפגנה מול בית המשפט לעררים בת"א, אתמולצילום: מגד גוזני

ברשות אומרים כי עשרות אנשים צפויים להיות מגורשים כחלק מהמבצע, אך בקהילה הפילפינית בארץ העריכו בחודש שעבר כי מספר המגורשים הסופי יהיה גדול יותר. הנשים שנגדן מכוון המבצע באו לישראל כחוק כדי לעבוד, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו מאחר שילדו בארץ. רבים מהילדים, שגדלו כל חייהם בישראל, דוברים עברית בלבד. לאמהות נמסרו מסמכים שלפיהם יגורשו מישראל ביולי ובאוגוסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ