המדינה הגישה בקשה לצו מניעה נגד הסתדרות המורים: "יש קושי להיענות לדרישות בממשלת מעבר"

המדינה טענה בנימוקיה לבית הדין הארצי לעבודה, בטענה שאין להסתדרות די עילות להשבתת מערכת החינוך. ארגון המורים הודיע כי ישבית את הלימודים בתיכונים

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים במעון לחינוך מיוחד במודיעין, בתחילת החודש
שירה קדרי-עובדיה

המדינה הגישה הערב (שלישי) בקשה לצו מניעה נגד הסתדרות המורים לבית הדין הארצי לעבודה, בטענה שאין לה עילה מספקת להשבתת מערכת החינוך עם פתיחת שנת הלימודים בשבוע הבא. "בעת ממשלת מעבר יש קושי ממשי להיענות לדרישות. הסתדרות המורים  חזרה בה מהסכמות שעליהן היא חתומה ולכן אין הצדקה להשבתה", נכתב בנימוקי הבקשה.

ההסתדרות הכריזה כי בכוונתה להשבית את הלימודים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים. זאת, במחאה על כניסתה לתוקף של הרפורמה בחינוך המיוחד, שבמסגרתה הורים לילדים עם צרכים מיוחדים יוכלו לבחור אם לשלבם בכיתות הרגילות. לטענתם, הדבר יטיל עומס נוסף על המורים מבלי שהוכשרו לכך.

במשרד האוצר אמרו השבוע כי המשא ומתן נקלע למבוי סתום, חרף כמה הצעות שהוצגו לנציגי ההסתדרות. עוד הוסיפו כי הם עדיין מקווים לפתור את המשבר ללא התערבות בית הדין, וכי "רצון טוב של הסתדרות המורים, והבנת המציאות הכלכלית בשעה זו, יבטיחו גיבוש הסכמות בימים הקרובים". מנגד, בהסתדרות האשימו את משרד האוצר בגרירת רגליים. "משרד האוצר אינו מקדם את המשא ומתן בתום לב, אלא מורח את הזמן", נמסר.

מהסתדרות המורים נמסר כי "הפניה לבית הדין מעידה כי שלטון פקידי האוצר מעוניין להמשיך בעושק עובדי הוראה עם אישור מבית הדין. זאת באמצעות נטרול אחד מהכלים שיש לעובדי הוראה במאבק להשבה של מה שנגזל מהם שלא כדין במשך שנים. אנו מקווים שבית הדין לא ייתן יד לשערורייה הזאת, ויאפשר לעובדי ההוראה להמשיך במאבק". עוד נמסר: "אנו שבים וקוראים לראש הממשלה להתערב במשבר בדחיפות. לא ייתכן שמשבר במערכת החינוך, ערב פתיחת שנת הלימודים, לא יקבל את מלוא תשומת לבו".

יו"ר ארגון המורים רן ארז בתל אביב, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

מוקדם יותר היום נערך בבית הדין הארצי לעבודה דיון בבקשת המדינה ומרכז השלטון המקומי להוציא צו מניעה נגד ארגון המורים, שהודיע בשבוע שעבר כי ישבית את הלימודים בבתי הספר התיכוניים. החלטת בית הדין עדיין לא נמסרה.

עם תום הדיון אתמול אמר יו"ר הארגון, רן ארז, כי הרשויות המקומיות ונציגי המדינה "לא מוכנים ללכת לקראתנו. רואים במורים אסקופה נדרסת, שק חבטות. חושבים שהמורים הם בייביסיטר. זאת הסיבה שחסרים מורים ומנהלים. מדברים על חשיבות מערכת החינוך, אבל לא משקיעים שום דבר. אנחנו במצב של אין־ברירה".

בבקשה לצו המניעה טענה המדינה כי סכסוכי העבודה שהגיש ארגון המורים בשבועיים האחרונים אין הצדקה של ממש, וכי "מדובר בעילות שווא שמוטב היה לולא באו לעולם". הארגון התחייב במארס 2018, בהסכם השכר החדש שחתם עם משרד החינוך, כי לא ישבות ולא יציג דרישות כלכליות חדשות עד מארס 2020. "מאכזב ומצער להיווכח שארגון המורים פועל בניגוד להסכמים שהוא עצמו כרת", נכתב בבקשת המדינה למתן צו מניעה.

הארגון הכריז עד כה על שבעה סכסוכי עבודה בנושאים שונים. שני המרכזיים שבהם נוגעים לחופשת מנהלי בית הספר והדרישה ממורים לשמור בלילות במהלך טיולים. בארגון טוענים כי למנהלי בית הספר לא ניתנת חופשה של ממש במשך הקיץ, וכי הם נדרשים לעבוד במהלכו. בתגובה טענה המדינה כי לא חל שינוי באופי ההעסקה של המנהלים בשנים האחרונות וכי לפי נהלי משרד החינוך המנהלים זכאים לחופשה בת חודש בעת הקיץ. גם בנושא השני, הדרישה ממורים לשמור בלילות בטיולים, טענה המדינה כי לא חל כל שינוי בנהלי הטיולים בשנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ