בית הדין לעבודה אסר להשבית את פתיחת שנת הלימודים בבתי הספר העל יסודיים

בית הדין קיבל את בקשת המדינה ומרכז השלטון המקומי להוציא צו מניעה נגד השביתה, וציין כי הארגון הפר את התחייבותו לשקט תעשייתי עד מארס 2020. היום תימסר ההחלטה בבקשה לאסור את שביתת בתי הספר היסודיים

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים נבחנים בתיכון באשדוד, במאי
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

בית הדין הארצי לעבודה אסר היום (רביעי) על ארגון המורים להשבית את פתיחת שנת הלימודים בבתי הספר העל-יסודיים. בכך, קיבל בית הדין את בקשת המדינה ומרכז השלטון המקומי להוציא צו מניעה נגד השביתה שעליה הכריז ארגון המורים בשבוע שעבר. בית הדין דחה את כל העילות שבגינן ביקש הארגון לשבות, וציין כי לארגון אין אפשרות לבוא בדרישות מתוקף ההתחייבות לשקט תעשייתי עד מארס 2020. בהמשך היום, ידון בית הדין גם בבקשת המדינה לצו מניעה נגד השביתה שעליה הכריזה הסתדרות המורים, המאגדת את המורים בגנים ובבתי הספר היסודיים. 

בהחלטת בית הדין נכתב כי "הכרזה מדי יום על סכסוך עבודה בעילה אחרת, עת חלק מהעילות עומדות בסתירה להתחייבות ארגון המורים לשמור על שקט תעשייתי, וזאת ערב פתיחת שנת הלימודים - אינה עולה בקנה אחד עם חובתו של ארגון עובדים לנהוג בתום לב". עוד צוין כי האיומים התכופים אינם תורמים "לקידום יחסי עבודה תקינים ולפתרון בעיות המתעוררות במהלך השוטף של הדברים". יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס בירך על החלטת בית הדין, ומסר כי השלטון המקומי יפעל לפתיחת שנת הלימודים כסדרה.

בבקשה לצו המניעה טענה המדינה כי לסכסוכי העבודה שהגיש ארגון המורים בשבועיים האחרונים אין הצדקה של ממש, וכי "מדובר בעילות שווא שמוטב היה לולא באו לעולם". הארגון התחייב במארס 2018, בהסכם השכר החדש שחתם עם משרד החינוך, כי לא ישבות ולא יציג דרישות כלכליות חדשות עד מארס 2020. "מאכזב ומצער להיווכח שארגון המורים פועל בניגוד להסכמים שהוא עצמו כרת", נכתב בבקשת המדינה למתן צו מניעה.

יו"ר ארגון המורים רן ארז מכריז על שביתה, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

יו"ר הארגון, רן ארז, אמר שלשום כי הרשויות המקומיות ונציגי המדינה "לא מוכנים ללכת לקראתנו. רואים במורים אסקופה נדרסת, שק חבטות. חושבים שהמורים הם בייביסיטר. זאת הסיבה שחסרים מורים ומנהלים. מדברים על חשיבות מערכת החינוך, אבל לא משקיעים שום דבר. אנחנו במצב של אין־ברירה".

הארגון הכריז עד כה על שבעה סכסוכי עבודה בנושאים שונים. שני המרכזיים שבהם נוגעים לחופשת מנהלי בית הספר והדרישה ממורים לשמור בלילות במהלך טיולים. בארגון טוענים כי למנהלי בית הספר לא ניתנת חופשה של ממש במשך הקיץ, וכי הם נדרשים לעבוד במהלכו. בתגובה טענה המדינה כי לא חל שינוי באופי ההעסקה של המנהלים בשנים האחרונות וכי לפי נהלי משרד החינוך המנהלים זכאים לחופשה בת חודש בעת הקיץ. גם בנושא השני, הדרישה ממורים לשמור בלילות בטיולים, טענה המדינה כי לא חל כל שינוי בנהלי הטיולים בשנים האחרונות.

יו"ר מרכז השלטון המקומי בתגובה למתן צו המניעה לארגון המורים: " אני מברך על החלטת בית הדין שמנעה שביתה מיותרת.  עם ישראל לא יהיה בן ערובה בידי יו"ר ארגון המורים המנהל אג׳נדה אישית ללא כל קשר להסכמים שהוא חתום עליהם ולמציאות בשטח. השלטון המקומי בראשותי ימשיך לפעול על מנת ששנת הלימודים תיפתח כסדרה."

אמש הגישה המדינה בקשה לצו מניעה גם נגד הסתדרות המורים לבית הדין הארצי לעבודה, בטענה שאין לה עילה מספקת להשבתת מערכת החינוך עם פתיחת שנת הלימודים. "בעת ממשלת מעבר יש קושי ממשי להיענות לדרישות. הסתדרות המורים  חזרה בה מהסכמות שעליהן היא חתומה ולכן אין הצדקה להשבתה", נכתב בנימוקי הבקשה.

ההסתדרות הכריזה כי בכוונתה להשבית את הלימודים במחאה על כניסתה לתוקף של הרפורמה בחינוך המיוחד. במסגרת הרפורמה, יוכלו הורים לילדים עם צרכים מיוחדים לבחור אם לשלבם בכיתות הרגילות. לטענת ההסתדרות, הדבר יטיל עומס נוסף על המורים מבלי שהוכשרו לכך. במשרד האוצר אמרו השבוע כי המשא ומתן נקלע למבוי סתום, חרף כמה הצעות שהוצגו לנציגי ההסתדרות. מנגד, בהסתדרות האשימו את משרד האוצר בגרירת רגליים. 

כ-2,000 מורים המועסקים כעובדי קבלן הודיעו הבוקר כי ישביתו את הלימודים לזמן מוגבל בשבוע הראשון של ספטמבר. המורים מלמדים בתוכניות "שלבים" לילדים חולים המרותקים לביתם ו"היל"ה" לנוער נושר. המורים ב"שלבים" מוחים על כך ששכרם נותר זהה חרף הגידול בתקציב התוכנית, ודורשים לקבל משכורת לאורך כל השנה - ולא רק במהלך הלימודים. המורים ב"היל"ה" מוחים על כך שהחברה למתנ"סים שמעסיקה אותם כעת מסרבת לכבד את הסכם השכר הקיבוצי שנחתם מול החברה שהעסיקה אותם לפניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ