עובדת נפאלית ושני ילדיה שנולדו בארץ נעצרו לקראת גירושם

האם אשורה אפריטה, בנה מיכאל בן התשע ובתה שירה בת החמש נעצרו ביום חמישי בביתם בהרצליה ונכלאו בכלא גבעון. בית הדין דחה בקשה לשחררם. עורכת דינם תערער ותבקש לתת להם מעמד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים, אתמול

פקחי הגירה פרצו ביום חמישי לפנות בוקר לביתם של עובדת נפאלית ושני ילדיה שנולדו בארץ ועצרו אותם לקראת גירוש. השלושה - האם אשורה אפריטה, בנה מיכאל בן התשע ובתה שירה בת החמש - כלואים בכלא גבעון וצפויים בשלב זה להישאר שם עד תום ההליכים.

האם הגיעה לישראל לעבוד בתחום הסיעוד והאשרה שלה פגה עם הולדת בנה מיכאל לפני כתשע שנים. השלושה מתגוררים בהרצליה והבן היה אמור לעלות לכיתה ד' בבית הספר ויצמן בעיר. הבוקר (שני) התקיים דיון בבית הדין למשמורת בעניינם, והוחלט שלא לשחררם ולא לאפשר למיכאל להתחיל את שנת הלימודים. חברי המשפחה סיפרו כי המעצר קשה לו מאוד וכי הוא מרבה לבכות.

תלמידי בית ספר מפגינים נגד גירוש חבריהם לפיליפיניםצילום: מגד גוזני

עו"ד אורטל שמסי שמצייגת את המשפחה אמרה כי תגיש היום ערעור לבית הדין לעררים בבקשה לשחררם, ואף תגיש בשמם בקשה לוועדה הבינמשרדית, לשקול להעניק להם מעמד בישראל מטעמים הומניטריים. תלמידי בית הספר שבו לומד מיכאל והנהגת ההורים בו, קוראים לשחרור בני המשפחה ולהחזרת מיכאל לספסל הלימודים. 

רשות האוכלוסין וההגירה הבהירה אתמול כי מבצע גירוש העובדות הזרות וילדיהן יימשך לאורך שנת הלימודים. זאת, בשונה ממדיניות הרשות בשנה שעברה, שבה הוחלט לא לגרש במהלך שנת הלימודים משפחות עם ילדים שלומדים בבתי הספר, אלא רק בחודשי הקיץ. בשנים שקדמו לכך גורשו ילדים לאורך כל השנה.

אף שהמבצע יימשך, הרשות לא תעצור ילדים המיועדים לגירוש בדרך או בשובם מבתי הספר, או בשטחם. לפי מכתב שהפיצה למנהלי בתי הספר בתל אביב ראשת מינהל החינוך בעיר, שירלי רימון, ראש העיר רון חולדאי הגיע להסכמה עם ראש רשות ההגירה, שלמה מור יוסף, כדי לאפשר לילדים להגיע לבתי הספר בעיר ולחזור מהם ללא חשש שייעצרו.

עו"ד דודי תדמור הגיש בימים האחרונים עתירה לבג"ץ בטענה כי רשות ההגירה שינתה את מדיניותה בעת ממשלת מעבר שאינה נהנית מאמון הציבור, ובהיעדר פיקוח של הכנסת - שמנעה בעבר מבצעי גירוש דומים. "בתקופה של ממשלת מעבר, סמוך לבחירות, אוסר הדין על שינוי מדיניות כזה", אמר תדמור. "אנחנו גם סבורים כי המדיניות עצמה אינה חוקית - בנוסף להיותה מנוגדת לערכי היהדות, המוסר, הדמוקרטיה וקורות עם ישראל לדורותיו".

בשבוע שעבר הורה בית המשפט המחוזי בתל אביב לשחרר בני זוג מהפיליפינים ואת בנותיהם שנולדו בישראל, אחרי מעצר של שלושה שבועות, עד לתום ההליכים בעניינם. שחרור בני הזוג, שילה ורנדי ולאסקו, ובנותיהם מיקה ומאורין, נקבע בערבות של 20 אלף שקלים, ששולמו על ידי הורי ותלמידי בית הספר בלפור בתל אביב שבו לומדות הבנות. משרד הפנים מתכנן לגרש כמאה עובדות זרות בסך הכל ואת ילדיהן שנולדו בישראל. הנשים באו לישראל כחוק כדי לעבוד, אך אשרות השהייה שלהן לא חודשו מאחר שילדו בארץ. בחודש שעבר גורשו רוזמרי פרס ובנה בן ה-13 רוהאן, שנולד בארץ. עוד נעצרו שתי עובדות נוספות וילדיהן, וההליכים נגדם עדיין מתנהלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ