עיריית ת"א הציעה לקרוא לבית ספר על שם יצחק שמיר. בסוף הוא נקרא על שם פרס

מקור הסביר כי העירייה לא עדכנה על ההצעה את רשת עמל, שבית הספר שייך לה. נכדתו של שמיר אמרה כי העירייה מתעקשת להנציח את ראש הממשלה לשעבר ברחוב שלבים בדרום תל אביב, שלדבריה אינו ראשי מספיק

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמיר ופרס בירושלים, ב-1986
בר פלג

עיריית תל אביב הציעה למשפחתו של יצחק שמיר לקרוא בית ספר בעיר על שמו, אך לבסוף קראה לו על שם שמעון פרס. במשפחתו של שמיר מתחו ביקורת על כך שראש הממשלה לשעבר, שמת ב-2012, עדיין לא הונצח בעיר. מהעירייה נמסר כי בכוונתה להנציח את שמיר.

העירייה הציעה למשפחה לקרוא לבית הספר על שם שמיר באפריל האחרון. לדברי נכדתו של שמיר, מיכל דיאמנט, "אמרנו שזו הצעה יפה, רצינו להתקדם עם זה". לפי המשפחה, כמה ימים לאחר שקיבלו את ההצעה וביקשו לערוך סיור במקום, נציגת העירייה אמרה להם כי "התגלעו קשיים" מול רשת עמל, שבית הספר שייך לה, וכי הנצחת שמו במוסד לא תצא לפועל. מקור שבקיא בפרטים הסביר כי רשת עמל התכוונה מראש לקרוא לבית הספר על שם פרס - שמת ב-2016 - בין היתר בשל שיתוף הפעולה בינו למרכז פרס לשלום. לפי המקור, העירייה לא עדכנה את עמל על ההצעה למשפחת שמיר.

בית הספר נקרא "תיכון להיי טק ואומנויות על שם שמעון פרס", והוא משכנו החדש של תיכון שבח מופת. מדובר בתיכון בגודל 12 אלף מ"ר בתכנון של אחד ממשרדי האדריכלים המובילים בישראל.

העירייה הציעה למשפחה בהמשך להנציח את שמיר ברחוב שלבים הסמוך לאצטדיון בלומפילד, שהעירייה מגדיר "אבן גבירול של דרום תל אביב". העירייה מתכננת שהרחוב יקלוט את התנועה שהיתה מגיעה לשדרות ירושלים, שיהפכו להיות פתוח לתחבורה ציבורית בלבד. לפי חלק מהתכנונים, שחלקם מעוררים התנגדות בקרב תושבים, שלבים יורחב לשישה נתיבי נסיעה. "נסענו למקום, פתחנו מפות, התייעצנו עם אנשים שמכירים היטב את תל אביב", סיפרה דיאמנט, "הגענו למסקנה שמדובר ברחוב שאינו ראשי, אינו מרכזי ואינו גדול, וניתן למצוא אופציות ראויות יותר".

המשפחה סיפרה גם כי הציעה לעירייה שתי אפשרויות נוספות להנציח את ראש הממשלה לשעבר: רחוב המלך ג'ורג', שבו נמצא בניין מצודת זאב של הליכוד, או רחוב 2040 המוביל לחופי הים בצפון תל אביב, וצפוי להפוך לרחוב ראשי לאחר פינוי שדה דב. העירייה אמרה למשפחה לפני כחודש כי בקרוב תתכנס ועדה מיוחדת לדון בנושא, וכי עלתה הצעה להחליף את שמו של רחוב המסגר לשמו של שמיר. המשפחה אמרה כי היתה מרוצה מההצעה, אולם אמרה כי נודע לה שלפני כשבועיים דחתה הוועדה את הרעיון. "יד אחת מציעה והשנייה דוחה אותה? זה נשמע לי תמוה", אמרה דיאמנט, "ביקשתי לראות את פרוטוקול הוועדה ונאמר לי שאין פרוטוקול. בעירייה אמרו לי שזה יהיה או רחוב שלבים או כלום".

דיאמנט פרסמה אתמול פוסט בפייסבוק שבו מתחה ביקורת על העירייה. "תתביישי לך תל אביב, תתבייש לך רון חולדאי", כתבה, "על היהירות, על הקטנוניות ועל חוסר היכולת להכיר בכך שיש דברים שהם מעבר לפוליטיקה של ימין ושמאל". נכדתו של ראש הממשלה לשעבר הוסיפה בפוסט: "שבע שנים חלפו מאז נפטר סבא שלי, ראש ממשלת ישראל לשעבר יצחק שמיר ז"ל. שנה חלפה מאז הפוסט הכואב שלי בנוגע לכך שהעיר בה התגורר רוב חייו, תל אביב, עוד לא מצאה לנכון להנציח אותו. הפוסט שכתבתי לפני שנה עורר סערה ציבורית, חוצת מגזרים ומחממת לב. ימין, שמאל, דתיים, חילונים - כולם הסכימו שהגיע הזמן להנצחה ראויה".

נושא הנצחת השמות בתל אביב הוא סבוך בשל מחסור במקומות להנצחת אישים. בשל כך, הוועדה להנצחת אישים לא התכנסה בשש השנים האחרונות, ובכמה מקרים התכנסו ועדות ייעודיות לדון בנושא.

מעיריית תל אביב נמסר: "במהלך כהונתו של ראש העירייה הונצחו אנשי ימין רבים, בהם מנחם בגין, יצחק מודעי, יעקב מרידור ורחבעם זאבי. מעולם לא חווינו ניסיון של מישהו להכתיב לעירייה את מדיניות ההנצחה ובוודאי לא במסגרת התדיינות ברשתות החברתיות. למרות האמור, בכוונת עיריית תל אביב יפו להנציח את ראש הממשלה יצחק שמיר ז"ל, שבהחלט ראוי להנצחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ