שתי משפחות עובדים זרים שוחררו בערבות אחרי מעצר ממושך

המחוזי שחרר עובדת זרה מנפאל עם שני ילדיה, לאחר שתושבי עירם גייסו למענם 35 אלף שקל. משפחת מהגרים מהפיליפינים ומתאילנד שוחררה אחרי שבועיים בתמיכת חבריה. סכנת הגירוש עוד מרחפת על שתי המשפחות

לי ירון
לי ירון
משפחת אופרטי מהרצליה עם ניצול השואה שלום ג'אנח, שנלחם למען שחרורם. הילדים קוראים לו "סבא"
משפחת אופרטי מהרצליה עם ניצול השואה שלום ג'אנח, שנלחם למען שחרורם. הילדים קוראים לו "סבא"צילום: Uci

בית המשפט המחוזי בתל אביב שחרר הלילה (שישי) ממעצר עובדת זרה מנפאל עם שני ילדיה, שנולדו בארץ, לאחר 22 ימי מעצר. השלושה - האמא אישורה אופרטי, מיכאל בן התשע ושירה בת החמש - שוחררו בערבות של 35,000 שקל שגייסו תושבי עירם הרצליה והורים מבית הספר "ויצמן" שהבן לומד בו. הבוקר שחרר המחוזי גם ארבעה בני משפחה ממושב דישון - מהגרת מהפיליפינים, מהגר מתאילנד וארבעת ילדיהם שנולדו בישראל - בערבות של 15,000 שקל שגייסו חבריהם ופעילים חברתיים. הארבעה היו עצורים במשך כשבועיים.

שתי המשפחות שוחררו בערבות עד תום ההליכים, כך שסכנת הגירוש עוד מרחפת עליהן. במשך שבועות הפגינו חבריו של מיכאל מהרצליה מחוץ לבית המשפט ולמתקן הכליאה, לצד גיוס הכספים שניהל משרד עורכי הדין תדמור-לוי. ניצול השואה שלום ג'אנח, שהילדים קוראים לו "סבא", היה גם כן פעיל במאבק לשחרורם, ואליו הצטרפו ראש העיר הרצליה משה פדלון וח"כ יעל גרמן (כחול לבן).

משפחת אופרטי משתחררת ממעצר, הלילה
משפחת אופרטי משתחררת ממעצר, הלילהצילום: Uci

פרקליט המשפחה, דודי תדמור, אמר היום: "אנחנו נלחמים בהכנסת ילדים קטנים לכלא. זה פשוט לא אנושי. הגשנו בחודש החולף שישה הליכים בעניין ואינסוף בקשות ומסמכים. ברור לנו שרשות האוכלוסין תנסה בכל כוחה לגרש את שני הילדים ואת אמם. נמשיך להיאבק בגירוש, אבל עכשיו ננהל את המאבק כשהילדים לא יושבים בכלא כאילו היו פושעים".

רשות האוכלוסין רצתה להעלות את האם ואת ילדיה (בעלי אזרחות הודית), לטיסה לנפאל עם עצירה בהודו. "ברצותה תסדיר האם את מעמדם בנפאל וברצותה תישאר בהודו עם ילדיה, שכן המעבר בין המדינות חופשי", כתב ממונה ביקורת הגבולות, אלימלך וקסלר. תדמור אמר כי הדבר עשוי להוביל לפירוק המשפחה, שכן לא יוכלו לקבל מעמד באותה המדינה. "הרשות אינה מוטרדת מהשאלה אם יינתן לילדים להיכנס לנפאל, שהם אינם אזרחיה, או איך תתייחס הודו לאם, שאינה אזרחית שם", הוסיף עורך הדין. הילדים, שנולדו לאב ממוצא הודי, לא נרשמו מעולם בשגרירות נפאל בישראל. לפיכך הם אינם נהנים ממעמד רשמי או מוכר במדינת המוצא של האם.

המשפחה ממושב דישון שוחררה לאחר הליכים משפטיים שניהל עו"ד טל סהר. חבריהם של הילדים - תאומים בני 12 מבית הספר נאות מרדכי, אחותם בת העשר ואחות נוספת בת שמונה - באו מהגליל לבית המשפט כדי לקרוא לשחרורם, ובתקווה שישובו למושב ולבית הספר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ