מאות כלי רכב יצאו לירושלים בשיירת מחאה נגד האלימות בחברה הערבית

שיירות מכוניות עם דגלים שחורים יצאו ממג'ד אל-כרום ומצומת שוקת לכיוון משרד רה"מ. תושבת טייבה שבנה נורה למוות אשתקד קראה לכולם להצטרף: "זאת זעקה אמתית שיוצאת מפצע פתוח שלא יגליד"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיירת המחאה באזור שפרעם, היום
שיירת המחאה באזור שפרעם, היוםצילום: הרשימה המשותפת

שתי שיירות מחאה ובהן מאות כלי רכב עם דגלים שחורים יצאו הבוקר (חמישי) ממג'ד אל-כרום ומצומת שוקת בנגב לכיוון משרד ראש הממשלה בירושלים, במחאה על כישלון הטיפול באלימות בחברה הערבית. לשתי השיירות צפויים להצטרף עשרות כלי רכב לאורך כביש 6, והן יתמזגו בצומת לטרון. שיירת המחאה תסתיים בהפגנה בקרית הממשלה בירושלים. השיירה היא המשך של המחאה בשבועיים האחרונים, שבמסגרתה נערכו הפגנות בכ-30 יישובים ברחבי הארץ.

ראשי הרשימה המשותפת - חברי הכנסת אימן עודה , אחמד טיבי, מנסור עבאס ומטאנס שחאדה - לצד יו"ר ועד ראשי הרשוית הערביות מודר יונס וראש מועצת מג'ד אל-כרום סלים סליבי, עזבו את השיירה לקראת פגישה בנושא הטיפול באלימות עם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ועם צמרת המשטרה. 

וטפה ג'באלי, תושבת טייבה שבנה סעד נהרג אשתקד מירי אלמונים בחנות של משפחתו, קראה הבוקר "לכל אמא שאיבדה בן או אח להצטרף לשיירה. זו זעקה אמתית, זעקה שיוצאת מפצע פתוח שלא יגליד, אנחנו - משפחות הקורבנות -אסור לנו להיות אדישים ואסור לשתוק. אם אנו נצא ונגיד 'די' ו'לא לאלימות' זה רק יגביר את הלחץ על מקבלי ההחלטות". ג'באלי ציינה כי אין לה ציפיות גבוהות מהגורמים האחראיים, "אבל זה לא אומר שנהיה אדישים. גם אני בזמנו אמרתי שזה לא יגיע אליי, וזה כן הגיע. אולי היוזמה הזו תמנע עוד רצח בעתיד".

ראש מועצת מג'ד אל-כרום, סלים סליבי, מסר הבוקר: "אנחנו יוצאים להעביר מסר ברור לממשלה, למשרד לביטחון הפנים ולמשטרת ישראל - מדובר במחאה לגיטימית לחלוטין ולכן אנו יוצאים לירושלים. גם כראשי רשויות, אנו תומכים בזה". 

הפגנה באום אל פאחם, בשבוע שעבר
הפגנה באום אל פאחם, בשבוע שעברצילום: אמיר לוי

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה מסר: "היום נכנס לפגישה עם ארדן וצמרת המשטרה כשהדרישות הצודקות של האוכלוסייה הערבית ועשרות אלפי המפגינים מאחורינו. אנחנו דורשים שיעוגן בחוק עונשי מאסר וקנסות כבדים על כל אזרח שמחזיק בנשק לא חוקי ולהעמיד לדין את ראשי כנופיות הפשע. לא ייתכן שנצטרך לשבור את הכלים כדי שהממשלה ומשטרה יתחילו לטפל בבעיות שגובות את חייהם של אלפי אזרחים. זהו מאבק על הזכות הבסיסית ביותר של כל אזרחי: הזכות לחיים וביטחון".

חבר הכנסת סעיד אלחרומי מהרשימה המשותפת הוסיף כי "יש היענות גדולה מצד התושבים והאזרחים בדרום, וזה לא מובן מאליו. נכון שהסוגיה המרכזית של הבדואים בדרום היא סוגיית האדמה והבנייה, אבל גם סוגיית הביטחון האישי היא סוגיה שאף אחד לא יכול להתעלם ממנה ולכן הזעקה אמיתית, ואנחנו יוצאים מכל מקום, מהצפון ומהדרום וממרכז הארץ כדי להגיד די".

יו"ר ועדת המעקב של הציבור הערבי מוחמד ברכה אמר ל"הארץ" כי יש מצטרפים רבים לשיירה, וכי הדבר מעיד על החשיבות של המאבק ועוצמת הזעקה של הציבור הערבי. "המאבק שלנו יימשך עד שנוציא את הנגע של האלימות והפשיעה מהחברה הערבית", אמר. "השיירה היום היא עוד חוליה במאבק הציבורי ויהיו עוד צעדי מחאה עד שתהיה היענות לדרישה שלנו לתכנית מקיפה למאבק בפשיעה".

בדיקת "הארץ" מצאה כי שיעור הפענוח של מעשי רצח ב-2019 בקרב יהודים כפול מאשר בחברה הערבית. כתבי אישום הוגשו על 30% ממעשי הרצח בחברה הערבית מאז תחילת השנה - 22 מתוך 72 - בהשוואה ל-58% בחברה היהודית, 21 מתוך 36. בדיקת "הארץ" מצביעה גם על ירידה בשיעור הפענוח של תיקי רצח בחברה הערבית השנה. לפי נתוני אגף החקירות והמודיעין שפורסמו בתחילת השנה שיעור הגשת כתבי אישום בתיקי רצח של ערבים הגיע ל–40% ב–2018 ול–38% ב–2017.

ערב יום הכיפורים נורה למוות בהא עראר, תושב ג'לג'וליה בן 36, בשעה שישב במכוניתו בעיר. שלושה בני אדם נוספים נפצעו מהירי באורח בינוני. תושבים בג'לג'וליה סיפרו כי משפחתו של עראר מעורבת בסכסוך בין עבריינים, וכי הוא הנרצח השלישי מבני המשפחה בשנים האחרונות. אחד מאחיו, עבד עראר, נהרג לפני כשנתיים בפיצוץ מטען חבלה במכוניתו בנתיבי איילון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס ביום ראשון לגל המחאה ואמר שהוא מוקיע את האלימות בחברה הערבית וכי "על כולנו לפעול באחריות ובשיתוף פעולה" כדי להילחם בה. הוא סיכם עם המשטרה ועם המשרד לביטחון הפנים על "הקצאת כוחות נוספים והגברת האכיפה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ