גנץ בעצרת לרבין: "השנאה הפכה שוב לנשק מסוכן בידי פוליטיקאים חסרי גבולות"

רבבות בני אדם השתתפו בעצרת לציון 24 שנים לרצח רבין בתל אביב. אחת המשתתפות: מוטי קידר שאמר שעמיר לא רצח את רבין גרם לי להגיע. זה כבר לא עשבים שוטים, זה שדה קוצים

בר פלג
בר פלג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גנץ נואם בעצרת בכיכר רבין, הערב
גנץ נואם בעצרת בכיכר רבין, הערבצילום: עופר וקנין
בר פלג
בר פלג

כ-30 אלף בני אדם השתתפו הערב (שבת) בעצרת המרכזית לציון 24 שנה לרצח ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין, בכיכר רבין בתל אביב. יו"ר כחול לבן בני גנץ, הנואם המרכזי בעצרת, אמר כי בימנו, "השנאה הפכה שוב לנשק מסוכן בידי פוליטיקאים חסרי גבולות". לדברי גנץ, "רבין נרצח בגלל הפלגנות, בגלל ההסתה, בגלל השנאה. 24 שנים אחרי ורבין לא איתנו, אבל לצערנו ולבושתנו ההסתה מרימה את ראשה המכוער".

עוד אמר גנץ בנאומו: "כראש ממשלת ישראל אשאף ואפעל כדי להפוך את העצרת הזו לעצרת ממלכתית ורשמית שמשותפת לכל החברה הישראלית. ארצה שהכיכר הזו תהיה מאוזנת, שכל הזרמים ימצאו בה את מקומה לבוא ולהתאבל בכנות על הרצח השפל הזה".

אחרי גנץ עלה לנאום איש העסקים ומי שהיה מנכ"ל משרדו של רבין בכהונתו השנייה, שמעון שבס. "המדינה שלפני הרצח המתועב לעולם לא תהיה אותה מדינה", אמר שבס על הבמה. "עברו השנים, האבל עדיין איתנו. אבל הערב, כשאני נמצא על במה אחת עם בני גנץ, אני אומר: חזרה המדינה. בלילה אחד, כאן בכיכר, הכל הוחשך. ולראשונה, אחרי 24 שנה - האור נדלק". 

עוד עלה לנאום במאי הסרט "ימים נוראים", ירון זילברמן, שתקף בנאומו את המנהיגים הפוליטיים ש"מסיתים אותנו אחד נגד השני", והוסיף: "אחרי תחקיר של חמש שנים אני יכול לומר בביטחון מלא שיצחק נרצח אחרי הסתה פרועה של פוליטיקאים ורבנים". 

העצרת בכיכר רבין, הערב
העצרת בכיכר רבין, הערבצילום: עופר וקנין
המוני אנשים בכיכר, הערב
המוני אנשים בכיכר, הערבצילום: עופר וקנין

העצרת נערכה היום תחת אותה כותרת שהובילה את עצרת השלום ב-1995, שבה נרצח רבין: "כן לשלום, לא לאלימות". מיכל מגן מכפר סבא סיפרה כי לאחר שבשנתיים האחרונות לא הגיעה לעצרת, החליטה לפקוד אותה השנה בעקבות המבוססים על תאוריית הקונספירציה שלפיה יגאל עמיר לא רצח את רבין. "בשנתיים האחרונות לא פקדתי את הכיכר בגלל ההתחנפות לימין, שחיפשו איזון מי ידבר", אמרה.

לדבריה, החליטה להגיע לעצרת לאחר שקידר אמר בהפגנת תמיכה בנתניהו כי עמיר לא רצח את רבין. "הוא היה טריגר שאמר לי ששום דבר לא ימנע ממני. זה כבר לא עשבים שוטים, זה שדה קוצים", אמרה. "אני לא מוכנה שיהיה שוב מישהו שיאמר את הדברים האלו ושמישהו יקשיב לו. חשוב מאוד לספר לדור הבא מה היה פה".

משעות אחר הצהריים נחסמה תנועת כלי רכב ברחובות הסמוכים לעצרת: אבן גבירול משדרות שאול המלך עד ארלוזורוב בשני הכיוונים; פרישמן, מכיכר מסריק עד אבן גבירול בשני הכיוונים; שדרות דוד המלך מויצמן עד אבן גבירול בשני הכיוונים; רחוב גורדון, משלמה המלך ועד מלכי ישראל; רחוב מלכי ישראל מבן גוריון ועד שדרות חן בשני הכיוונים; רחוב הדסה, משלמה המלך עד אבן גבירול, ורחוב בלוך, מארלוזורוב עד אבן גבירול בשני הכיוונים. המשטרה ציינה עוד כי כניסת בעלי חיים ואופניים למתחם העצרת לא תתאפשר.

השבוע הגיב גורם בהפקת העצרת לביקורת מצד מפלגת העבודה והמחנה הדמוקרטי על כך שגנץ יהיה . על כך שיו"ר העבודה, עמיר פרץ, לא ינאם, אמר הגורם כי "הוא לא חומר מעניין. זה שהוא יושב על אדי הדלק של מפלגת העבודה זה שטויות". לדברי הגורם, "גנץ מביא אנשים לכיכר. יש אנשים שנביא אותם והם לא יעשו את זה". 

תגובות