אזרחית ניגריה ובנה בן השמונה כלואים ארבעה ימים בכלא לקראת גירושם

בית הדין לעררים בת"א הוציא צו שמונע את הגירוש באופן זמני. האם, שנכנסה לישראל באשרת תייר, הגישה בקשת מקלט ובקשה לקבלת מעמד שנדחו. בן השמונה אובחן בבית ספרו כרגיש ופגיע, שנוטה לפרצי בכי

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים בתל אביב, בשבוע שעבר
הפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

אזרחית ניגריה ובנה בן השמונה כלואים זה ארבעה ימים בכלא גבעון ברמלה, לקראת גירושם מישראל. השניים נעצרו ב-06:00 ביום חמישי, לפני שהבן פייבור יצא לבית הספר "הגליל" בתל אביב בו הוא לומד. לאם, כריסטינה, נערך שימוע על ידי ממונה ביקורת גבולות ואחריו הוצאו לה ולבנה צווי מעצר וגירוש. ערעור על החלטת הגירוש הוגש לבית הדין לעררים בתל אביב, שהוציא צו ארעי שמונע את הרחקת האם ובנה מישראל עד להחלטה חדשה.

בטרם הוצא הצו הארעי, בית הדין למשמורת בכלא גבעון לא איפשר לשחרר את השניים בערבות. על רקע מתן הצו, מחר צפוי בית הדין בכלא להכריע מחדש לגבי המשך המעצר. 

האם כריסטינה שוהה בישראל מאז 2008 ונכנסה למדינה באשרת תייר. היא הגישה בקשת מקלט, שנדחתה ב-2010. שנתיים לאחר מכן הוגשה מטעמה בקשה לקבלת מעמד מטעמים הומניטריים-רפואיים, שאף היא נדחתה בינואר 2015. אביו של פייבור, אזרח ניגרי, עזב את הבית כאשר בנו היה בן חמישה חודשים וחי כיום בדובאי.

עורכת הדין המצייגת את האם, טל סהר, טענה בערר שהגישה כי כריסטינה ובנה מופלים לרעה, שכן משפחה ואם נוספות שנעצרו באותו המועד כבר שוחררו מהכלא. "הותרתם במשמורת מהווה אפליה פסולה, שכן על הרשות לנקוט כלפיהם באותה המדיניות בה נקטה כלפי המשפחות האחרות ולשחררם בתנאים מגבילים", כתבה סהר, "כל החלטה אחרת תגרום עוול ואי-צדק נוראי".

עוד נכתב כי בית הספר בו לומד פייבור אבחן את בן השמונה כרגיש ופגיע שנוטה לפרצי בכי בלתי מוסבר, והוא מקבל סיוע רגשי "על מנת לחזק את ביטחונו העצמי ולתת לו חוסן להתמודד עם רגעי קושי". סער כתבה כי פייבור "בוכה לפרקי זמן ממושכים במתקן המשמורת, וצוות ביה"ס מודאג ממצבו הרגשי". ב-UCI, "הארגון למען ילדים ישראלים" שהקימו אמהות פיליפיניות, מסרו כי פייבור "סובל מאוד בכלא, ומתחנן שיניחו לו לחזור לבית הספר". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ