מאה תיקים לכל מטפל: מבקרת עיריית ת"א מצביעה על כשלים חמורים בטיפול בדרי רחוב

מדו"ח המבקרת עולה כי היחידה האחראית על דרי רחוב סובלת ממחסור בכוח אדם, העדר מסגרות טיפול מתאימות ואי-עמידה בנהלי משרד הרווחה. לפי גורמים ביחידה, מספר דרי הרחוב בעיר עלה ב-50% בחמש השנים האחרונות

בר פלג
בר פלג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דר רחוב בתל אביב, בחודש שעבר
דר רחוב בתל אביב, בחודש שעברצילום: מגד גוזני
בר פלג
בר פלג

היחידה לטיפול בדרי הרחוב בתל אביב סובלת ממחסור חמור בכוח אדם ומסגרות מתאימות למטופלים – כך קבע דו"ח מעקב של מבקרת עיריית תל אביב שפורסם לפני כחודשיים. לפי הדו"ח, היחידה חורגת באופן פעולתה מהתקנון לעבודה סוציאלית ומההנחיות של משרד מבקר המדינה, שערך דו"ח בנושא ב-2005.

כך, סיורי היחידה לאיתור דרי רחוב מבוצעים על ידי אדם שאינו עובד סוציאלי, לא כל דר רחוב נשלח לבדיקות רפואיות ולא מתקיים יחס טיפול של עובד סוציאלי לכל 25 מטופלים. בפועל, כל עובד מטפל בכ-100 תיקים שונים. בנוסף, היחידה לא מפעילה מוסדות לטיפול ושיקום משל עצמה, אלא מפנה את דרי הרחוב לבית החולים לתשושי נפש קרית שלמה בכפר חרוצים. כמו כן, מבקר המדינה הנחה כי יש להכין תכנית טיפול מלאה עבור כל דרי הרחוב המטופלים ביחידה, אך בדיקת העירייה קבעה כי הדבר לא נעשה.

דר רחוב בדיזנגוף סנטר בתל אביב, בחודש שעבר
דר רחוב בדיזנגוף סנטר בתל אביב, בחודש שעברצילום: אייל טואג

בדו"ח, שנערך בשנה שעברה, צוין עוד כי משאבי כוח האדם של היחידה לדרי רחוב בחורף אינם מספיקים. לדוגמה, נמצאו ימי חורף שבהם הוגש סיוע בשטח לדרי רחוב בודדים בלבד. כמו כן נכתב כי סיורי האיתור לדרי רחוב לא מתבצעים לפי הנהלים: רק אחת לשבוע מצטרף אל מבצע הסיור עובד סוציאלי, ולעתים פונה הסייר לדרי הרחוב לבדו, דבר המסכן את ביטחונו. עוד נמצא כי דרי רחוב הוסעו ברכב שלא מותאם למשימה כי אין בו מחיצה בין הנהג לנוסע או מנגנון לנעילת דלתות על ידי הנהג. באחד המקרים שהוזכרו בדוח מבקר המדינה הנהג היה צריך להיאבק בדר רחוב שהסיע כדי שלא ייצא מהרכב בזמן הנסיעה.

בישיבת ועדת הביקורת של העירייה, בראשות חברת המועצה שולה קשת, דווח כי באוגוסט 2018 כל עובד סוציאלי טיפל ב-85 תיקים. לדברי קשת, "מצב זה הוא בלתי נסבל", והיא המליצה לצמצם את הפער על ידי הפעלת לחץ על משרד הרווחה להגדיל את חלקו במימון הטיפול. לפי דו"ח המבקרת, בתל אביב פועלות כיום שתי מסגרות טיפול פרטיות לדרי רחוב, המופעלות על ידי עמותת לשובע: אחת המיועדת לכ-25 נשים ושנייה המיועדת לכ-30 גברים. מסגרת שלישית, בה יש מקום לכ-50 דרי רחוב המשתמשים בסמים, אינה פעילה כיום עקב מחלוקת בין המועצה האיסלאמית לבין העירייה - בימים אלו מחכים הצדדים להחלטת בית המשפט בנושא. עם זאת, בעמותת לשובע טענו כי העמותה מפעילה שלושה בתי מקלט ("גגונים") ושבע דירות מעבר.

מחסה לדרי רחוב בתל אביב, ב-2013
מחסה לדרי רחוב בתל אביב, ב-2013צילום: מוטי מילרוד

בדו"ח צוין כי ב-2017 טופלו ביחידה 800 דרי רחוב, מהם 117 שהו במסגרות הטיפול הארציות ו-558 בבתי מחסה בעיר. באותה שנה מתו 14 דרי רחוב בתל אביב, לעומת שמונה ב-2016, רובם מתחלואי התמכרויות. נכון לאוגוסט 2018, קיימים כ-600 תיקים פתוחים ביחידה וכ-300 נוספים מוגדרים כטיפולים קצרי מועד וייעוצי אד הוק. עוד צוין כי היקף הפניות למוקד העירוני גדל בכ-800 פניות ב-2018. לפי גורמים ביחידה, מספר דרי הרחוב בתל אביב גדל ב-50% בחמש השנים האחרונות, בין היתר עקב הזמינות של סמים מסוגים חדשים. ביחידה הוסיפו כי מרבית דרי הרחוב בתל אביב אינם תושבי העיר.

מעיריית תל אביב נמסר: "עיריית תל אביב יפו מספקת מענה רחב לכל דרי הרחוב הנמצאים בתחומה, הגם שחלקם הגדול אינם תושבי העיר. הטיפול שמעניקה היחידה לדרי רחוב, נסמך על תקנות שקובעת המדינה לצד ראייה מערכתית של העירייה. התקנים אליהם מתייחס הדו"ח לא בוצעו על ידי המדינה ולכן אין עובד סוציאלי אחד לכל 25 דרי רחוב. עם זאת, למעלה מעשור שביחידה פועל סייר שטח במשרה מלאה בתיאום ובפיקוח של משרד הרווחה. מעבר לפעילות הסייר עובדת היחידה חמישה ימים בשבוע וישנה כוננות של עובדים סוציאליים 7/24 הנותנת, מענה גם לדרי רחוב". עוד נמסר: "נציין כי כל דרי הרחוב בעיר נשלחים לבדיקות רפואיות. אנחנו לא מתנים את הכניסה לטיפול בבדיקות תחילה, על מנת לייצר אמון ולא לאבד אף הזדמנות לטפל במי שרוצה טיפול".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי הוא "מעביר לעיריית תל אביב תקציב לטיפול בדרי רחוב לפי מספר המטופלים. הקצאת כוח אדם לטיפול בדרי הרחוב היא באחריות העירייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ