מפגש של תלמידים בנשר עם ארגון שמאל בוטל בגלל התערבות העירייה וההורים

מהעירייה נמסר שהמפגש של תלמידי התיכון עם פורום המשפחות השכולות, שהיה אמור להיערך היום, בוטל לבקשת ועד ההורים. מועצת התלמידים: מדובר בצעד פחדני, אומלל וחסר אחריות

נעה שפיגל
אור קשתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תיכון מקיף נשר. מנכ"ל הפורום הפלסטיני: "ביטול המפגש מאוד מפחיד"
תיכון מקיף נשר. מנכ"ל הפורום הפלסטיני: "ביטול המפגש מאוד מפחיד"צילום: איציק בן מלכי
נעה שפיגל
אור קשתי

מפגש של תלמידים בתיכון מקיף נשר עם הארגון הישראלי-פלסטיני "פורום המשפחות השכולות", שהיה אמור להיערך היום (חמישי) לשכבת י"ב, בוטל בעקבות התערבות של העירייה ושל ועד ההורים. מועצת התלמידים בתיכון מסרה בתגובה כי ביטול המפגש הוא "צעד פחדני, אומלל וחסר אחריות, שסותר את ערכי הדמוקרטיה הבסיסיים ואת הערכים החינוכיים של התיכון". המועצה הוסיפה כי היא "תומכת באופן מלא בצוות החינוכי של בית הספר" שקבע את המפגש. הפעילות לא היתה פעילות חובה. התוכנית בנשר וכן ובבתי ספר אחרים קיבלה את אישור משרד החינוך.

מעיריית נשר נמסר בתגובה: "בעקבות בקשה של ועד ההורים המרכזי הבית ספרי, בוטל המפגש שתוכנן להיום". שלומי זינו, חבר מועצת העיר מטעם הליכוד, אמר ל"הארץ" כי "אתמול בלילה פנו אליי מספר תלמידים וביקשו שאפעל לביטול המפגשים של פורום המשפחות השכולות שתוכננו להתקיים היום בתיכון עם תלמידי שכבת י"ב. פניתי בעניין ליו"ר ועד ההורים ולראש העירייה שלא עודכנו בפעילות, וכן לשר החינוך ולכמה חברי כנסת". לדבריו, "מפגש שבו מגיעים הורים פלסטינים, ועם הנהלת בית הספר מטיפים להזדהות עם חללי האויב והמחבלים המרצחים, מכרסם בתחושה של צדקת הדרך".

טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי של פורום המשפחות השכולות בשנה שעברה.
טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי של פורום המשפחות השכולות בשנה שעברה. ראש העיר אמר כי הם "מטיפים להזדהות עם חללי האויב והמחבלים המרצחים"צילום: עופר וקנין

המנכ"ל הפלסטיני של הפורום, בסאם עהרמין, אמר כי "ביטול המפגש הוא משהו מאוד מפחיד. הרי מחבלים לא הולכים לבתי ספר כדי לדבר. אנחנו מדברים על האסון שקרה לנו ואומרים שכל האדמה הזו לא שווה טיפת דם אחת של הילדים שלנו. בעקבות מפגשים כאלה, תלמידים מתחילים לחשוב שאפשר לדבר". חבר הפורום , שהיה בדרכו למפגש בבית הספר, הוסיף כי "יש כמה הורים שחוששים מההשפעה הקשה שלנו על הנוער. זה פשוט מזעזע. אנחנו נכנסים לבתי ספר אחרים, ואחת השאלות הראשונות היא אם בני הנוער נפגשו אי פעם עם פלסטינים. בכל מקום התשובה היא שלילית, ואז הם מגלים שעומד מולם בן אדם. וזה כנראה מפחיד את השלטון". 

לדברי רובי דמלין, דוברת הפורום, "היינו שמחים לפגוש את ההורים שהתנגדו למפגש בנשר וגם תלמידים שמרגישים אולי מאוימים, כדי לומר דבר פשוט: הסיפורים שלנו דומים לשלהם. הכאב שלי לא שונה מהכאב של אמא פלסטינית".

בשבועיים האחרונים נערכו בבית הספר פעולות הכנה לקראת המפגש, עם מורים ותלמידים כאחד. בין היתר נידונה עם המורים חוברת מיוחדת שהכין הפורום על "הדרכים לנהל שיחות מועילות בנושאים מעוררי מחלוקת". במפגש היו אמורים להשתתף מהצד הישראלי ברנע, אורן בלבן ויובל רוט, ומהצד הפסלטיני - אשרף אבו עייש, וואג'י תמיזי, ומוחמד אל באו. לפני כשנתיים, בוטל ביקור שלהם בבית הספר אף הוא. 

המפגש מיועד לתלמידי כיתות י'-י"ב, ו"מאפשר להם להיפגש באופן ישיר ואנושי עם 'האחר' הפלסטיני ולקיים דיון כדרך לפיוס בין העמים", נכתב על הפעילות באתר המידע שהקים משרד החינוך על תוכניות חיצוניות. "חברי הפורום שאיבדו את היקר להם מכל, מהווים בעצם עמידתם המשותפת הוכחה חיה לכך שניתן להמיר רגשות של כעס ונקם ולפעול יחד למען הידברות ותקווה".

"הבנתי שהיום מביאים להם הורים שכולים של מחבלים. נראה לכם הגיוני?" כתבה הבוקר אחת המשתתפות בקבוצת הוואטסאפ של ועד ההורים של התיכון. "אל תסכימו. הצד שלנו (שיייכנס לבית הספר, א"ק) אין בעיה. הצד שלהם - שיילכו לבית הספר שלהם ולעזה". "חבר'ה תירגעו", ביקש משתתף אחר, "זו תוכנית שחושפת את הילדים לשני הצדדים. הרעיון הוא להראות לילדים שהכאב על ילד שמת לא קשור ללאום. אלה לא מחבלים, תפסיקו עם השנאה. האנשים שמגיעים לבית הספר נבדקו". "זה מטורף, על גדר חולני. זה הורי מחבלים", ענתה אחת האמהות. "שישרפו", הוסיפה אחרת.

במכתב שנשלח לעיריית נשר, ציינה מועצת התלמידים של התיכון כי "ראוי לציין שבמשך השבוע האחרון כלל התלמידים עברו הכנה", וכי "רוב גדול מאוד של תלמידי שכבת י"ב הסכימו לקחת חלק בפורום המתכונן". לדבריהם, בעקבות פנייה של אחד התלמידים לגורם בעירייה בבקשה למנוע את המפגש, "נוצר רעש ברשתות החברתיות ובבית הספר עצמו, וההחלטה עברה לידיים של ועד ההורים", שהחליט לבטל את האירוע. 

"חונכנו לסובלנות ולקבלת האחר, וההחלטה (לבטל את המפגש, א"ק) פוגעת בערכים אלה", כתבו התלמידים. "עצוב לנו שבגלל רעש ומהומה, הוחלט למנוע מכלל תלמידי השכבה להיחשף למורכבות השיח והדעה, ללא כל התחשבות ברצונם". 

לפני כשנתיים בעקבות התערבות גורמי ימין, בהם זינו - שהתמודד אז לראשות העיר. עד אז הגיעו אנשי הפורום לבית הספר במשך שנים רבות. כעת אמר זינו כי "בשקט בשקט ההנהלה ארגנה את המפגשים והודיעה על כך רק אתמול בערב לתלמידים. עד שעות הבוקר המוקדמות לא התקבלה הודעה על ביטול, מלבד ההודעה ההזויה ממנהל קרית החינוך כי 'הפעילות של פורום המשפחות השכולות אושרה על ידי משרד החינוך'". בניגוד לדברי זינו, ל"הארץ" נודע כי בבית הספר נערכה פעילות הכנה לקראת המפגש, למורים ותלמידים, בשבוע שעבר וכן השבוע.

משרד החינוך ויו"ר ועד ההורים בתיכון, שולי קרן, סירבו להגיב לפניית "הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ