הרב הראשי לישראל: חלק מהעולים גויים גמורים, קומוניסטים ושונאי דת

יצחק יוסף אמר כי "עשרות או מאות אלפים" מהעולים מברית המועצות לשעבר אינם יהודים ומצביעים למפלגות שמסיתות נגד הציבור החרדי. לדבריו, המדינה הביאה את העולים לישראל כמשקל נגד לכוחן העולה של המפלגות החרדיות

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב יצחק יוסף, ב-2015.  ביקש מהרבנים לא לעסוק בנושא הגיור
הרב יצחק יוסף, ב-2015. ביקש מהרבנים לא לעסוק בנושא הגיורצילום: ליאור מזרחי

הרב הראשי לישראל יצחק יוסף כינה עולים מברית המועצות לשעבר "גויים", ואמר כי "חלק מהם קומוניסטים ושונאי דת". בכנס רבנים שנערך בשבוע שעבר בירושלים אמר יוסף כי "עשרות או מאות אלפים" מהעולים מברית המועצות לשעבר אינם יהודים ומצביעים למפלגות שמסיתות נגד הציבור החרדי והדת היהודית. דבריו פורסמו לראשונה הבוקר (שלישי) בידיעות אחרונות.

"חוק מיהו יהודי הוא חוק שגרם הרבה בעיות" אמר יוסף. "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל החוק. כמה גויים שמצביעים לכל מיני מפלגות אנטי דתיות". לדברי יוסף, "מאות אלפים, לא יודע בדיוק כמה המספר, לא בדקתי את זה, אבל ברור שזה עשרות אלפים, מסות של גויים, שהסבא שלהם היה יהודי והאמא והסבתא גויות, אז הביאו אותם לעלייה לארץ. יש כאן הרבה-הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתות נגד החרדים ונגד הדת".

לדברי הרב הראשי, המדינה הביאה את העולים לישראל כמשקל נגד לכוחן העולה של המפלגות החרדיות. "העלו אותם פה לארץ שיהיה משקל נגד החרדים, שאם יהיו בחירות לא יהיה הרבה לחרדים" אמר. "בשביל זה העלו אותם פה לארץ, גויים גמורים, ממש גויים גמורים. אנחנו רואים את פרי ההסתה שהם עושים". על פי הדיווח, יוסף התייחס בדבריו גם לנושא הגיור, ביקש מהרבנים שלא לעסוק בו ואף תקף רבנים שעסקו בכך בעבר. על פי הערכות, בישראל חיים כארבע מאות אלף חסרי דת, שנאסר עליהם להינשא ברבנות. במקביל, מערך הגיור בישראל מגייר מדי שנה כ-4,500 בני אדם.

לפני כשבועיים פרסמה רשות האוכלוסין נתונים מהם התברר כי חלק ניכר מהעולים לישראל, בעיקר מברית המועצות לשעבר, אינם יהודים על פי ההלכה אלא קרובים של עולים יהודים. על פי הנתונים, 51% מהעולים לישראל בשנים 2012-2019 הגיעו מרוסיה, אוקראינה, בלארוס ומולדובה. מתוכן, רק כשליש הם יהודים על פי ההלכה. יתר העולים לישראל בשנים אלו הם בני משפחתם, והם אינם יהודים על פי ההלכה אך זכאים לעלות מתוקף חוק השבות.

הרב יוסף עם נשיא המדינה, ב-2017. 51% מהעולים בשנים 2012-2019 הגיעו מרוסיה, אוקראינה, בלארוס ומולדובהצילום: מארק ניימן / לעמ

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בתגובה לדברי יוסף: "(זו) אמירה מקוממת שאינה במקומה. העלייה ממדינות חבר העמים לשעבר היא ברכה עצומה למדינת ישראל ולעם היהודי. הממשלה בראשותי תמשיך לפעול למען עלייתם וקליטתם בארץ של אחינו ואחיותיו יוצאי בירת המועצות לשעבר".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הוסיף: "רק לפני ימים ספורים לעג הרב הראשי לישראל לציבור החילוני, כשייעץ להם לנסוע לאשדוד ולאכול חזיר והנה היום הוא כבר מסית נגד ציבור יוצאי חבר העמים, שעובדים, משרתים בצבא, עושים מילואים, משלמים מיסים ותורמים למדינה. הרב הראשי, שאמור להיות הדמות הרוחנית של כלל הציבור משתלח בבוטות בחלקים ממנו. דברי הרב הראשי הם גזענות ואנטישמיות לשמה ואי אפשר לעבור על כך לסדר היום. אנו דורשים את השעייתו מתפקידו לאלתר ונפעל שבעתיד הקרוב ייבחר רב ראשי מקרב הציונות הדתית".

יו"ר כחול לבן בני גנץ מסר: "על שנאת חינם חרב בית המקדש. טוב יעשה הרב הראשי הספרדי אם יתנצל בהקדם על דבריו. החזון הציוני עודד עלייה וקיבוץ גלויות לארץ ישראל ומדינת ישראל מאז ראשית הציונות. התבססנו צבאית, כלכלית ותרבותית, בין השאר, בזכות העלייה מברית המועצות, עלייה שהביאה איתה מטען תרבותי, מדעי וחברתי מבורך. הישראלים דוברי הרוסית, אלו שעלו ואלו שנולדו כאן הם שווים בין שווים בחברה הישראלית. הם פטריוטים המשרתים בצה"ל, הם נמצאים בכל עמדות המפתח במדינה. ואנחנו נדאג שהמגמה הזו תגדל ותתחזק".

בתגובה לקריאות להדחת יוסף, מש"ס נמסר: "האחראי הראשי להסתה ולשיסוי בעם הוא אביגדור ליברמן. כל רצונו של ליברמן הוא להביא לסיום כהונתו של נתניהו כראש ממשלה מתוך שנאה אישית ונקמה שמעבירה אותו על דעתו ולכן הוא מנסה לקושש קולות ולהיבנות מיצירת פילוג וקרע בעם ישראל. ליברמן מסלף ביודעין את דבריו של יוסף, שהתייחס לקבוצה של העולים הלא יהודים שלצערנו הולכת וגדלה בגלל הפרצה של 'סעיף הנכד' בחוק השבות. הרב יוסף לא אמר חלילה מלה אחת כנגד אחינו ואחיותנו היהודים, עולי רוסיה, שהביאו ברכה עצומה למדינת ישראל ושמרו על יהדותם ודתם למרות הקשיים הגדולים במשך עשרות שנים".

בעקבות הביקורת על דבריו מסר יוסף: "אמרתי ברורות ואני שב ואומר: לצד מרבית העלייה המבורכת של מאות אלפי היהודים מברית המועצות לשעבר שמסרו את נפשם שנים רבות למען שמירה על הגחלת היהודית, ישנם מיעוט עולים שאינם יהודים על פי ההלכה שהגיעו מכוח 'סעיף הנכד' בחוק השבות המתיר למי שאביו ואימו אינם יהודים לעלות לארץ. בביקוריי בחודש האחרון בקהילות היהודיות הפורחות ברוסיה ובאוקראינה נחשפתי לביקורת החריפה הקיימת בקרב קהילות אלה על העלאתם של רבים שאינם יהודים לארץ".

עוד הוסיף: "מי שמעלה המוני גויים לארץ דרך הסעיף הזה משיקולים זרים, נוהג בחוסר הגינות בראש ובראשונה כלפי אותם עולים ומעמיד אותם בכל שלב בחייהם בפני מציאות חיים בלתי אפשרית עבורם במדינה יהודית. תיקון חוק השבות הוא בראש ובראשונה אינטרס של העולים. ברי כי לצד הביקורת, חובה עלינו כיהודים לקבל כל תושב בארץ הזו, להעריך את תרומתו לנו כחברה, תורתנו מלמדת אותנו לכבד כל אדם באשר הוא אדם כי בצלם אלוקים נברא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ