נשיא פולין הודיע כי לא ישתתף בטקס ביד שם בטענה שלא הוזמן לנאום בו

אנדז'יי דודה מתח ביקורת על כך שבטקס ישאו דברים מנהיגי מדינות אחרות, אך לא נציג ממדינתו ש"איבדה הכי הרבה אנשים באושוויץ", כדבריו

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דודה (במרכז) וריבלין במצעד החיים בפולין, ב-2018
דודה (במרכז) וריבלין במצעד החיים בפולין, ב-2018צילום: Czarek Sokolowski / AP

נשיא פולין, אנדז'יי דודה, הודיע הערב (שלישי) רשמית כי לא יגיע לאירוע לציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, שייערך בסוף החודש ביד ושם. הסיבה להחלטתו היא סירובם של מארגני הטקס - קרן פורום השואה העולמי בשיתוף עם יד ושם - לאשר לו לנאום במהלך הטקס, בשעה שמנהיגים בינלאומיים אחרים כן ישאו בו דברים.

דודה הביע חשש, כי בטקס לא יבוא לידי ביטוי הנרטיב הפולני ביחס למלחמת העולם השנייה ולקורבנותיה, שבמרכזו הקורבנות והסבל שחוו הפולנים מגרמניה הנאצית. הוא מתח ביקורת על כך שבטקס ישאו דברים מנהיגי מדינות אחרים אך דווקא הנציג הבכיר של פולין, אשר אזרחיה שילמו את המחיר הכבד ביותר באושוויץ, לדבריו, לא יורשה לנאום בו.

דודה מניח זר ביד ושם, ב-2017צילום: Dan Balilty / AP

באירוע, שיתקיים ב-23 בינואר ביד ושם תחת הכותרת "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות", ישתתפו כ-40 נשיאים, ראשי ממשלה, נציגים של בתי מלוכה וראשי פרלמנט מאירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה. מיד ושם נמסר כי "האירוע יתקיים על רקע העלייה באירועי האנטישמיות בעולם, לקראת ציון יום השנה ה-75 לשחרור אושוויץ ויום הזיכרון הבין-לאומי לקורבנות השואה". בין המנהיגים שישאו בו דברים נמנים נשיא צרפת עמנואל מקרון, הנסיך צ'ארלס מבריטניה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא גרמניה פרנק-ולטר שטיינמאייר וכן, ככל הנראה, סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס. לצדם ינאמו בטקס גם נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו.

דודה אמר בהקשר זה, כי נאום של נשיא פולין בטקס הזה היה צעד "מוצדק, טבעי והכרחי" בין היתר גם "מבחינת האמת ההיסטורית". הוא ציין כי פולין היא המדינה בעלת מספר האזרחים הגבוה ביותר שנרצחו בשואה, בהתייחסו לשלושה מיליון יהודים מפולין שנרצחו בה, אשר היו מחצית קורבנות השואה. עוד הוסיף, כי פולין היתה המדינה הראשונה שהותקפה במלחמת העולם השנייה, וציין כי האשמות בכך היו הן גרמניה הנאצית והן רוסיה, אשר חילקו את פולין ביניהן לאחר כיבושה.

דודה הביע חשש כי פוטין ינצל את הבמה ביד ושם כדי להמשיך במתקפה האנטי-פולנית בה החל בחודש שעבר, שבמרכזה האשמת פולין באחריות לפרוץ מלחמת העולם השנייה ובשיתוף פעולה עם גרמניה הנאצית. דודה אמר כי הטענות הללו אינן נכונות, ובראש ובראשונה פוגעות ברגשותיהם ובכבודם של חסידי אומות העולם הפולנים, "אשר סיכנו את חייהם וחיי משפחותיהם כדי להציל את שכניהם היהודים", ומונצחים ביד ושם. "כבר לפני זמן רב ביקשנו מהצד הישראלי, בדרכים רבות, שהקול הזה יינתן לנשיא פולין, כנציג הבכיר ביותר של המדינה", אמר דודה. דברים דומים צייץ בטוויטר גם שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי, שכתב: "יד ושם והרשויות בישראל היו מודעות לבקשתו לנאום כבר לפני למעלה מארבעה חודשים".

דודה סיכם, כי על ממשלת פולין להמשיך לדון בנושאים ההיסטוריים האלה, בין היתר משום שישראל ופולין, לדבריו, כבר הצליחו להתגבר, במאמץ משותף, על המשבר שפרץ ביחסיהן לפני שנתיים.  המשבר החל ב-2018, כשפולין חוקקה חוק שאיים להגביל את הדיון על חלקם של פולנים בפשעי הנאצים. החוק בוטל לאחר שישראל ופולין חתמו על הצהרה משותפת, שלפיה פולנים רבים הצילו יהודים ומעטים מהם השתתפו ברדיפתם. ביד ושם האשימו את ראשי ממשלת ישראל ופולין, שחתמו על ההצהרה, בסילוף ובעיוות ההיסטוריה ובפגיעה בזיכרון השואה.

שנה לאחר מכן, שוב פרץ משבר ביחסי המדינות, לאחר התבטאותו של שר החוץ, ישראל כץ,  שציטט דברים שאמר ראש הממשלה יצחק שמיר, לפיהם "פולנים יונקים אנטישמיות מחלב אמם". ההתבטאות של כץ גררה תגובות קשות בפולין והביאה אשתקד לכך שפולין החרימה את ועידת מדינות וישגראד, שנתניהו ביקש לארגן בישראל. פולין דרשה מכץ להתנצל ולחזור בו, אך הוא לא עשה כן.

בחודש ספטמבר האחרון, במלאת 80 שנה למלחמת העולם השנייה, נערכו בפולין טקסים ממלכתיים לציון המאורע ההיסטורי, במהלכם הושם דגש על הנרטיב הפולני הזה. בטקסים השתתפו ונאמו נציגי גרמניה וארה"ב, אך לא הוזמנו אליהם נציגי רוסיה וישראל. ב-27 בינואר, ביום השנה לציון שחרור אושוויץ, ייערך טקס נוסף בפולין, בו ינאמו נציגי פולין וגרמניה. הנשיא ריבלין ישתתף בו אך לא יישא דברים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ