כ-3,000 תלמידים מחו בתל אביב על דברי השר פרץ נגד הקהילה הגאה

המפגינים נשאו שלטים שנכתב עליהם "באנו חושך לגרש" ו"רפי רפי אל תדאג, עוד נראה אותך בדראג". פרץ אמר בראיון לידיעות אחרונות שהתפרסם ביום שישי כי ילדיו "גדלו בצורה טבעית ובריאה", ולכן אינם מגלים נטייה מינית "שונה"

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בכיכר רבין בתל אביב, היום
ההפגנה בכיכר רבין בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

כ-3,000 תלמידים הפגינו היום (רביעי) בכיכר רבין בתל אביב במחאה על דברי שר החינוך רפי פרץ נגד הקהילה הגאה. כמה בתי ספר בתל אביב אפשרו לתלמידים המעוניינים בכך לצאת להפגין, ולמקום הגיעה גם נציגות מבית הספר כדורי שבגליל התחתון. פרץ אמר בראיון לידיעות אחרונות שהתפרסם ביום שישי כי ילדיו "גדלו בצורה טבעית ובריאה", ולכן אינם מגלים נטייה מינית "שונה".

המפגינים נשאו שלטים שנכתב עליהם "באנו חושך לגרש", "לא בבית ספרנו"  ו"רפי רפי אל תדאג, עוד נראה אותך בדראג". יהודה פריימן, חבר מועצת התלמידים הארצית, אמר בדבריו לתלמידים: "אל תהיו אדישים כשכבודו של האחר נרמס".

ההפגנה בכיכר רבין בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

לי-אושר מדר, תלמידת י"ב מאבן יהודה, אמרה ל"הארץ": "האנשים שעליהם אנחנו צריכים לסמוך מונעים מאיתנו להתקדם כחברה. עלינו לעמוד מול ההסתה המשסעת את החברה הישראלית. הגיע הזמן שלנו, בני הנוער, לשנות את פני החברה הישראלית. זה צו השעה שלנו".

טליה דנציג ליכטמן, תלמידה מתל אביב, אמרה כי דברי פרץ פגעו בה ובחבריה. "כל אחד זכאי לחיות את חייו על פי צו מצפונו. לא ניתן לאנשים שלא עשו רע להירדף באמצעות אמירות. זה לא מקובל, זה לא החזון שלנו".

ההפגנה בכיכר רבין בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

תלמידים מכיתה ח' מבית הספר לאמנויות בתל אביב סיפרו שהמורה והמנהל שלהם הומואים. "זה לא בסדר ששר החינוך שלנו הומופוב", אמר. "בושה שהוא שר החינוך שלנו", הוסיף חברו, "יש לנו ילדים מקהילת הלהט"ב". ליה, דניאלה, שי לי ונעמה, שלומדות בכיתה ח' בעירוני א' בתל אביב, אמרו על פרץ: "מי הוא שיחליט מה זה טבעי?" לדבריהן, "הוא שר החינוך וככזה מראה דוגמה".

"רפי פרץ קרא למשפחה שלי לא נורמלית", אמרה בהפגנה תום מוסק, תלמידת עירוני ד' בתל אביב, "להיות תלמידה להט"בית זה להיות לא מיוצגת בשיעורי ההיסטוריה והחינוך המיני. אני עדיין מרגישה מופלית על ידי הממשלה שלי, אני לא אוכל להתחתן".

פרץ בכניסה לישיבת הממשלה, בנובמברצילום: אמיל סלמן

עומר קינסלי ממודיעין אמר: "בתור הומו דתי, אני רוצה לומר שעלינו להבין את הצד השני. הרב פרץ, מה זה אומר 'לא טבעי'?" לדבריו, "אני כועס על הרב רפי פרץ, אבל אני רוצה להבין אותו ושהוא יבין אותי. ערכי המשפחה חשובים גם לי וגם אני אגדל משפחה טבעית ובריאה, מלאת אהבה".

ח״כ איציק שמולי, שהגיע לתמוך במפגינים, אמר: "אני גאה בתלמידים שיצאו להפגין כנגד שר הבורות והחושך שלהם על דבריו השפלים, הפוגעניים והבלתי נסלחים. די במעט אור כדי להניס את החושך והם מוכיחים שהם המנהיגים של המחר". לדברי שמולי, "עמידה משותפת כנגד גזענות ופרו-כהניזם ולמען דמוקרטיה, ליברליזם ושוויון חשובה יותר מכל שיעור אזרחות בכיתה, כשהשר שלהם דוחף לתהום ערכית וחינוכית את כל החברה".

ההפגנה התייחסה גם לקריאתו של פרץ לגירוש מבקשי המקלט. וואי אגואר טוק, בן 17 מדרום סודאן שלומד בבית הספר הבינלאומי בכפר הירוק, סיפר: "בגיל שש ידעתי יותר מדי על מוות. חייתי בישראל חמש שנים, עד שמדינת ישראל גירשה אותנו לדרום סודאן. רבים נהרגו. שר החינוך אינו מכיר בזכויות פליטים וקורא להם מסתננים. כמי שראה וחווה אי צדק - חובתנו לא לעמוד מנגד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ